ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.07.08
STATUS: CHIBIȚ

Grecia - în faliment din iulie? Posibile 'efecte colaterale' asupra sejururilor deja contractate acolo

Pare foarte probabil, în seara asta, ca Grecia să intre în faliment "oficial" în iulie, lucru ce va aduce cu sine o multitudine de consecinţe — în opinia mea ar sau va fi un adevărat "cutremur" social şi economic pentru această ţară.

În aceste condiţii, este foarte probabil că şi turismul va fi afectat şi deşi personal nu anticipez "probleme" în sejururile deja contractate, sfătuim totuşi la precauţie şi *informare atentă* referitor la sejururile ce urmează să se desfăşoare în această destinaţie.

Printre efectele *foarte probabile* întrevăd îngreunarea substanţială a accesului la ATM-urile greceşti. Nu m-aş mira să fie foarte greu, poate chiar imposibil să scoateţi bani de la ATM-urile din Grecia (sau chiar din România!)... Dacă aş merge înspre acolo, m-aş asigura că am bani cash la mine, nu m-aş baza deloc pe ATM-uri.

Luni, 29 iunie, vom solicita puncte de vedere de la tour-operatorii majori pe această destinaţie; pe măsură ce le primim, le vom publica aici.

În altă ordine de idei - şi complet independent de cele de mai sus: reamintesc cu această ocazie că marţi, 30.06, este preconizată o grevă generală a transportatorilor navali greci, grevă care poate afecta serios toate ferry-urile înspre insulele greceşti. Detalii - pe blog

Trimis de webmaster in 27.06.15 21:13:41
Validat / Publicat: 27.06.15 21:44:44

VIZUALIZĂRI: 4618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2027 PMA (din 27 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 4

se afișează ecourile [1 - 30] din total 116
Cristian_h* [28.06.15 09:11:35] »

eu tot mai sper că până la urmă se va ajunge la o înţelegere, din ce am citit peste 50% dintre greci nu doresc părăsirea zonei euro, de fapt cred că nici oficialii de la Bruxelles nu doresc asta, toţi au de pierdut, în mass media reprezentanţii marilor agenţii de turism am văzut că dau asigurări că cel puţin în 2015 nu se vor schimba preţurile,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dorgo [28.06.15 14:02:36] »

@Cristian_h - a mai fost odata in Grecia o situatie de acest gen, cand nu mai exista benzina (motorina) la pompe, nu mai stiu care era cauza (greva banzinarilor? lipsa combustibilului?), dar statul elen a intervenit si a aprovizionat bezinariile si a servit clientii straini din insule prin intermediul militarilor. Atunci armata a fost cu noi.

Acum, situatia e mai grava, nu ca cea din Tunisia, dar daca nu functioneaza ATM-urile, trebuie sa iei o groaza de "cash" cu tine, ceea ce nu-ti convine, in aeroporturi si prin marile orase, poti fii devalizat... apoi, nu mai ai siguranta, in caz ca mergi cu auto propriu, ca te mai si intorci... e posibil ca la benzinarii sa se ceara numai "cash" si tu ai bani pe card...

cel mai grav ar fii ca sa se inchida aeroporturile si sa fie haos (gen revolutie) in orasele Greciei ar tu sa vezi cum iti arde masina.

Cred ca nu se va ajunge acolo si in general exista 2 Grecii, una a insulelor, unde viata e linistita, relaxata si alta a oraselor de pe continent, mai belicoasa, mai exploziva si care poate scapa de sub control...

eu am simtit ca ceva nu e in regula in turismul grec, la 2 agentii turistice de la noi, cand am gasit zilele tecute, niste "last minute" pt. Skiathos, valabil pana pe 27 iunie, sejur la vila, cu transport charter Tarom din Cluj, cu 425-475 euro/pers. (reducere de la 660-725 euro)...

zilele urmatoare vom stii mai multe...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Cesere [28.06.15 17:48:40] »

Vad din impresii ca totul e roz chiar spre bombon... nimeni nu spune mimic... oare criza e doar pe breaking news la tv? l-am sunat si pe grec... eee balivernas domnu... siriza rules...

Nasshu [28.06.15 17:53:09] »

@Cesere - eu nici macar nu-l mai sun, ma duc direct la el!

Nasshu [28.06.15 18:01:07] »

BCE tocmai a anuntat ca va finanta in continuare bancile elene.

claudiu 71 [28.06.15 18:47:27] »

@Nasshu: Deci pokerul continua, sa vedem ce aduce referendumul din 5 iulie.

Un banc citit azi in forumul Wirtschaftblatt despre situatia actuala.

Numarul de urgenta pentru Grecia s-a schimbat:11880

11-milioane de greci

88-miliarde datorie

O-sanse de a primi ceva inapoi

De pe 5 iulie particip si eu la vot, sper sa apuc sa votez, poate ne intalnim la sectie

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Nasshu [28.06.15 18:51:06] »

@claudiu 71 - Eu nu particip la vot, abia pe 11 sunt acolo... doar daca mai fac un tur de scrutin .

dorgo [28.06.15 20:12:29] »

@Cesere - un pensionar grec ia 23.000 euro pe an iar bugetarii la ei, iau al 13-lea, al 14-lea, al 15-lea salariu si zau ca merita, doar ei au adus civilizatia pe acest fir de tzarana cosmica, daca nu erau ei, la ora actuala, inca ne ciopartzeam prin caverne...

Andox [28.06.15 21:09:28] »

Orice s-ar spune si orice s-ar intampla Tsipras are cojones spre deosebire de nevolnicii nostri

papone [28.06.15 22:32:54] »

@Andox - Pe bune, cu Tsipras asta oscilez intre a cere o expertiza pshihica sau a-l cere il Playgirl (desi nu-mi plac barbatii si nici nu-i genul meu ), nu de alta dar chiar ca are cojones si macar sa vedem si noi ce detine nenea asta...

Cesere [28.06.15 22:48:51] »

am impresia ca forteaza nota tinand cont ca va plati neamtul simplu sau olandezul sau francezul datoria... nus sigur ca vor pune botul vesticii. o sa ma conving in august la o palinca de cluj cu grecul la ceas de seara. don papone... e valabil si pt ai nostri expertiza.

pepsi70ro [28.06.15 23:22:06] »
mirmicu [28.06.15 23:48:09] »

Se pare că vor urma câteva zile fierbinți: m.mediafax.ro/economic/pr ... umerar-14514804

Oricum sunt convinsă că pentru zona continentală turiștii nu vor întâmpina probleme dacă vor avea suficient cash. Nici Thassosul se pare că nu va fi afectat de greva feriboturilor. Cele trei companii private care asigură legatura cu insula nu vor adera la grevă.

Ar fi binevenite impresiile proaspete din partea celor care sunt în Grecia sau urmează să plece/să revină.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Michaell [29.06.15 12:26:51] »

@ Antox - Sa-mi fie cu iertare, nu am intentia sa te atac personal sau sa fac polemica, dar remarca ta in privinta comportamentului dnului Tipras m-a lasat fara cuvinte. Daca un asemenea comportament pe tine te impresioneaza si inseamna sa ai ,,cojones,, atunci inteleg insfirsit unele lucruri... nu in ultimul rand si in privinta orasului Sighisoara.

Ce trebuie sa se intimple in mintea unui om care lauda un popor, respectiv conducatorii sai, care au trait ultimii ani doar pe spinarea comunitatii europene, comunitate in care a intrat doar printr-o miciuna.

Eu sper ca statele occidentale care au finantat Grecia in ultimii ani sa traga insfirsit o linie iar acest popor sa priceapa ca banul cheltuit mai intii trebuie cistigat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
dorgo [29.06.15 15:50:45] »

@mirmicu - stai, stai ca nu-i chiar asa... eu am platit deja un sejur in Skiathos cu plecare din Cluj, in iulie, am contractul dar n-am biletele de avion... azi primesc telefon de la agentie, cica lunea viitoare se stie sigur daca se pleaca cu charterul sau ni se dau banii inapoi... cica e o chestie... daca se declara situatie de "Urgenta" in Grecia, nu mai pleaca nimeni, nicaieri... va "kipintaci" pe toti...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mirmicu [29.06.15 16:43:00] »

@dorgo: Eu vorbeam în special de zona continentală și, prin excepție, de Thassos. Acolo unde sejurul implică avion/feribot poate fi, intradevar, o problemă.

Sunt două categorii de turiști români care își petrec vacanța în Grecia. Cei care își contractează sejurul prin intermediul unei agenții (cu sau fără transport asigurat) și aici, din păcate, pot apărea ceva dificultăți și cei care își organizează vacanța cap-coadă pe cont propriu, inclusiv transportul cu mașina personală (aici mă regăsesc și eu). Cei din urmă cred că nu vor întâmpina probleme dacă vor avea cash și, mai ales, cei care își fac vacanța pe continent.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
traian.leuca † [29.06.15 17:13:08] »

@mirmicu - Sunt in Thassos (Limenas) si maine voi pleca spre Arbanasi. Am discutat cu personalul din port care deserveste transportul cu ferry boat-ul si mi s-a spus ca nu sunt probleme, cursele spre Keramoti vor circula dupa programul normal.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mirmicu [29.06.15 17:17:58] »

@traian. leuca: Mulțumim mult! Drum bun!

Andox [29.06.15 17:25:04] »

Comunicatul touroperatorului care are chartere pe Skiathos:

INFORMARE

Referitor la evenimentele care au avut loc in Grecia in ultimele zile, dorim sa va informam ca activitatea turistica nu este afectata in niciun fel. Reprezentantii nostri din cele 3 destinatii pe care le touroperam ne-au confirmat faptul ca turistii romani aflati in vacanta nu sunt afectati de efectele evenimentelor din ultimele zile.

In legatura cu activitatea bancara, aceasta ii priveste exclusiv pe cetatenii greci, turistii straini (inclusiv cei romani) nefiind vizati de masurile de limitare a retragerilor bancare de la bancomate, precum se arata intr-un comunicat al guvernului elen dat publicitatii noaptea trecuta.

Cu toate acestea, ca masura preventiva, cetatenilor romani care calatoresc in Grecia li se recomanda sa detina asupra lor suficienti bani lichizi pentru acoperirea tuturor cheltuielilor in eventualitatea unor intreruperi ale activitatilor bancare, conform unui comunicat emis in data de 28 iunie de catre Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei. De asemenea, MAE informeaza si asupra duratelor mari de asteptare la efectuarea retragerilor de la bancomate, provocate de suprasolicitarea serviciilor bancare din Grecia.

Grecia isi asteapta oaspetii cu aceeasi atmosfera autentica si voie buna de necontenit, iar recomandarile sunt menite sa elimine orice disconfort referitor la platile produselor si serviciilor achizitionate pe parcursul vacantei de catre turisti.

Dorgo, ori agentia de unde ti-ai luat tu biletele iti pregateste o teapa, ori scrii minciuni aici pe site.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
dorgo [29.06.15 18:13:09] »

@Andox - eu cred ca mediatizarea forte a evenimentelor crizei elene, are un efect negativ asupra tuturor si mai ales asupra turistilor, cred ca multi au renuntat pe ultima suta de metri la aceasta destinatie... dupa parerea mea, mai puteau astepta si creditorii Greciei vreo 2 luni ca sa-mi fac si eu concediul... pt. mine anul in care n-am mers in Grecia e ca si pierdut... Bulgaria si Turul Romaniei de pana acum, e zero, pe langa o saptamana in Skiatoskopelia. Abia astept sa vina lunea ce vine, ca sa merg la agentia cu tzepe si sa aflu ce se-ntampla... cica "se va anunta cu 5 zile inainte de zbor daca se pleaca sau nu" mi s-a spus la telefon... asta nu inseamna ca suma data nu se poate reporta, inapoia sau transfera unei alte destinatii... dar Grecia e Grecia... sau, cine stie? , poate nu mai e valabil tansportul cu avionul si se va merge cu buzul din Bucuresti, ceea ce e obositor... luni, 6 iulie, vei fi primul anuntat, de ceea ce s-a intamplat...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Cristian_h* [29.06.15 18:23:32] »

@Michaell - statele occidentale care au finantat Grecia in ultimii ani ... hmmm a nu se uita căt este media dobinzilor în Germania de exemplu şi căt a fost media dobinzilor împrumuturilor acordate Greciei, ce vreau să spun este că până nu de mult era rentabil să-i împrumuţi pe Greci doar după 30 de ani s-au trezit statele vestice că nu mai pot... vezi doamne să-i ducă-n spinare pe greci., asta după ce mare parte din acei bani s-au întors de unde au plecat sub o formă sau alta.

Căt despre intrarea în U. E... stai liniştit nu întra nici Grecia şi cu atăt mai mult nici Romănia pe ˝ochi frumoşi˝ cel mult doar dacă U. E. a închis ochii... aşa că cine-i vinovatul?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
anthony2000 [29.06.15 18:25:09] »

@Andox - daca tov Tzipras avea cohones, spunea direct "NU" acordului, si dupa rezultatul deciziei, ori era erou, ori, asa cum credem toti astia normali la cap, groparul Greciei.

Asa, face referendum si se ascunde in spatele votului NU masiv, pentru ca toti grecii cu care am vorbit (am fost 7 zile in Nea Vrasna/Asprovalta 21-28 iun) mi-au spus ca vor vota NU.

E si normal sa voteze NU, daca intrebi un popor "Vreti sa va taiem pensii, salarii, sa marim TVA-ul? " normal ca majoritatea voteaza negativ.

De aia au existat mari oameni de stat, care au luat decizii bune, dar cu care majoritatea populatiei nu era de acord (de ex intrarea SUA in al doilea razboi mondial).

Din pacate pentru greci, Tzipras nu este un asemenea om de stat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dorgo [29.06.15 18:25:12] »

@Michaell - asta cam asa e... unii s-au nascut in zodia "norocului" si altii in zodia "arbeit"-ului, aici vorbesc de greci si nemti... dar norocul nu tine o vesnicie si a venit momentul adevarului, cand norocul poate fii cumparat cu bani... intr-o discutie neoficiala, doamna de fier a Bundestagului zicea ca daca Grecia le da spre administrare Rodos-ul si insula Corfu, ii iarta de jumatate din datorii... s-ar putea ca totusi grupul financiar forte european sa dea doar o mica lectie Greciei (o sperietura mai serioasa) ca apoi, furtuna sa se linisteasca... de ce? ... pentru ca cele mai multe proprietati, case de vacanta si yahturi ancorate in porturile grecesti, sunt anglosaxone, deci nici Germaniei nu-i convine sa-si strice cele doua luni de vara, cand toate fabricile si uzinele ei se-nchid si vine vacanta... sunt curios sa vad Elada dupa 1 iulie... nu mai e mult...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mirmicu [29.06.15 18:39:41] »

Bine dar grecii n-ar putea renunța la al treisprezecelea și al paisprezecelea salariu? Sau, de exemplu, la pensionarea anticipată la vârstă de 50 de ani a coafezelor pe motiv că lucrează cu substanțe toxice, a muzicanților suflători pe motiv de reflux gastric și a crainicilor pe motiv că microfonul are microbi?

Din câte am citit în presă vorbim de situații "pe bune". Și atunci nu pot să nu mă gândesc...

PE BUNE??? - -

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Michaell [29.06.15 19:58:46] »

@mirmicu - Exact asa este mirmicu-le, Se pare ca esti unul printre putinii care au inteleses legea pietii. La restul nu stiu ce sa cred...

@ Dorgo - nu stiu la ce te referi?! Cine vorbeste de cine?

Nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu casez un cartonas, nu am intentia de a jignii... dar imi cade greu sa cred ca unii aici ai invatat cele mai elementare reguli ale vietii... ca sa nu vorbesc de cele economice.

Chiar si in comunism am avut la scoala economie politica. Se invata de puterea eonomica a unei tari, de BIP, si ce insemana asta in privinta nivelului de trai al oameniilro din tara respectiva.

Oameni buni, grecii, ani de zile, n-au facut altceva decit au cistigat lunar 500 de€uro dar de cheltuit au cheltuit dublu sau mai mult. Economia lor nu produce, in afara de turism, NIMIC!! Dar pensiile lor au fost si partial mai sunt la nivelul austrieciilor sau a nemtiilor. Eu, personal, mai am de lucrat si cotizat in casa de pensii inca peste 12 ani, sotia peste 15 ani. Grecul la virsta mea e demult pensionar si sta la umbra maslinului.

Nu stiu mai Dorgo, sunteti toti studiati, as aprecia ca 80 la suta din userii acestui site au studii superiore, tu parca esti chiar doctor... nu esti de parere ca... nu stiu, ma orpesc aici pentru ca chiar nu vreau sa ajung la jigniri.

PS

In citeva saptamini voi fi in Praid. @Dorgo, te invit la un suc sa-mi explici si mie cum functioneaza gandirea - sacu-i gol, nu produc nimic, nu pot vinde nimic pe piata dar in schimb vreau sa traiesc ca cel care produce, face drege. Poate sti tu o lege, romaneasca sau ma rog...care ma convinge in aceasta privinta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [29.06.15 20:05:24] »

Ce e val, ca valul trece, sa facem abstractie de acest an problematic, turismul va ramane si pe viitor, principala sursa de supravietuire a grecilor (chiar daca somajul lor va creste mult, peste 25%). Imensa capacitate de cazare a lor va trebui folosita intr-un fel sau altul, plus ca tavernele si bazarurile si plajele si croazierele lor au nevoie de clienti iar tara are nevoie de bani, oricat de putini. S-ar putea ca din "necazul" lor sa vina bucuria noastra si de la anu', sa mergem si mai ieftin in Grecia (gand cinic) sau cu aceeasi bani, sa stam acolo, mai mult timp...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Michaell [29.06.15 20:13:08] »

@dorgo - Uiti un mare plus pe care Grecia l-ar dobindi daca s-ar intoarce la moneda lor, Drachma, parca se numea.

TOTUL s-ar ieftinii peste noapte. Ar fi in pozitia de asi putea vinde pe piata putinul pe care-l produc la preturi avantajoase - turismul ar exploda. In plus suveranitatea monetara s-ar intoarce in mana lor, deci banca nationala ar avea suprematia si nu EZB-ul din Frankfurt.

Treaba cu administrarea Rodos-ului si insulei Corfu eu n-am auzit-o. Nu stiu de unde ai scos-o pe asta.

Nemtii sunt lecuiti de asa ceva. Prin anii 90 Jelzin i-a oferit lui Kohl tinutul Königsberg (Kaliningrad) in schimbul unui ajutor economic. Kohl a refuzat......

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmasterX [29.06.15 20:23:01] »

@anthony2000 -

(am fost 7 zile in Nea Vrasna/Asprovalta 21-28 iun)

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo - evident turistice scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

anthony2000 [29.06.15 20:27:57] »

@Michaell - "acu-i gol, nu produc nimic, nu pot vinde nimic pe piata dar in schimb vreau sa traiesc ca cel care produce, face drege"

As incerca eu - in 2013 in Grecia au fost 18 milioane de turisti, spre comparatie Romania a avut 1,7 milioane), deci cazare, mancare, distractie pentru 18 mil oameni inseamna niste miliarde bune.

Grecia are a patra flota comerciala din lume, cu peste 3000 de nave, marinari pe masura, etc, or produce si astea niste euro ceva.

Deci de produs, produc si ei ceva, de au un PIB de 207 miliarde euro, fata de Romania care are 215 miliarde, dar la o populatie aproape dubla.

Problema sunt politicienii, care au mintit ca tara sa intre in zona euro, au dat zeci de pomeni ca sa castige alegerile, de unde si al 13,14,15 salariu, + prime vacanta, sporuri peste sporuri. Toate astea au venit din imprumuturi externe, si s-a ajuns la fundul sacului.

Iar cu grecul nu te joci sa ii tai salariu, ca in secunda 2 iese in strada, nu ca la noi. In mare cam asta e situatia.

@webmaster - lucrez la un review

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
papone [29.06.15 20:28:40] »

@Michaell - Hai ca io lipseam de pe aici

Omuleee, nu lasa supararea sa iti intunece randurile scrise, ar fi pacat sa jignesti aiurea pe cineva, cand totul ar trebui sa fie o discutie constructiva, nicidecum polemica.

Iti inteleg punctul de vedere (nemtesc pana la capat), doar esti stabilit acolo. Dar asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa acepti punctele celorlalti de vedere. Daca tanti Grecia ii ceda lu' madam Merkel niste insule, nu mai era vorba acum de niciun Grexit. Dar cum s-a gasit unul sa le spuna pas, se suparara urmasii longobarzilor si ai marcomanilor si au pus-o de o criza greceasca, doar-doar or pune mana pe ceva. Eeee, tanti de "fer" a nemtilor a aflat ca Grecia nu e Bulgaria din anii '90, sa le dea tot litoralul in administrare.

Vezi tu? Acum intelegi punctul unora de vedere? Sunt oameni care ii apreciaza pe cei ce nu vor sa stea in pozitia animalului rumegator in fata bau-bau'lui imperialist sau ii apeciaza pe cei ce mor, dar mor pe mana lor!

Pana una-alta, turismul nu il va lua nimeni Greciei si pana saptamana viitoare... "vorbim doar vorbe".

... dar a luat toata Bulgaria doar asa, de mila...

PS: te-ai adresat cuiva, mai sus. E AnDox, nu Antox

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

anthony2000, claudiu 71, denisucu, dianamea, dorgo, fanespoitorul, hlli, iulianic, Michaell, michirec, mirmicu, puiutea, simihai, Tudor-Cristian
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: