AVERTIZĂRI

DIN Timisoara
înscris/ă în 30.07.08
MEMBRU: CHIBIȚ
JUN-2015

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...”. Mai informați, putem, eventul, preveni repetarea lor...

NOTĂ: SECȚIUNE OFFTOPIC [DE LA LUME ADUNATE]

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Atac terorist în Tunisia

Persoane înarmate au atacat hoteluri cu turiști din orașul tunisian Sousse (El Kantaoui), care este popular în primul rând printre doritorii de vacanță britanici. Primul raport ar fi cu privire la 27 morți.

Ministrul tunisian de Interne a declarat că au fost vizate două hoteluri dar încă nu au fost date publicității numele acestora.

Turistul britanic David Schofield a declarat pentru publicația Sky News că se afla lângă piscină când a auzit “o explozie puternică” și a văzut oamenii alergând înspre hotel. “Am auzit oameni spunând că sunt persoane înarmate pe plajă, că se trage de pe plajă. Oamenii alergau în jurul hotelului. Nimeni nu ne spunea ce să facem... ”

Cel puțin unul dintre atacatori a fost ucis, conform declarațiilor surselor către agenția de presă Reuters.

S-au raportat victime.

Un alt turist, Susan Ricketts, a declarat că “se auzea ca o armă automată. Se auzeau oameni care țipau isteric... ”.

Impresii încărcate de webmaster in 26.06.2015 15:48:51

Validat / Publicat: 26.06.15 18:30:38

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (webmaster); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7 PMA (din 7 voturi) nota2

- Andox
[26.06.15 18:40:13]

Se pare ca sunt 28 de morti, britanici, germani, belgieni si tunisieni. :(

Deja este al doilea atentat anul acesta si cred ca Tunisia a cam terminat-o cu turismul anul acesta. :(

Puteti vedea live aici: news.sky.com/watch-live

- Zoazore
[26.06.15 19:13:00]

@Andox - Așa s-ar părea! Păcat! Tunisia trăia din turism! Trist și oribil totodată! Păcat de oameni! :(

- dorgo
[26.06.15 20:22:06]

In luna martie, a mai avut loc un atac terorist in aceasta tara...

"Cel puţin 19 persoane - majoritatea turişti străini - au fost ucise într-un atac armat care a avut loc în Muzeul Bardo din Tunis, situat în apropierea Parlamentului tunisian. Ministerul român de Externe informează, într-un comunicat remis ziarului "Gândul", că ambasadorul României se afla în apropierea muzeului, în timpul atacului, dar a fost evacuat în siguranţă"...

Egipt, 2005... alt atac...

Cel putin 88 de persoane au fost ucise si mai mult de 200 ranite intr-o serie de atacuri teroriste care au lovit noaptea, statiunea egipteana Sharm el-Sheikh (i se spune "orasul pacii" intrucat aici au fost gazduite mai multe reuniuni pentru pacificarea Orientului Mijlociu). In statiunea egipteana se aflau, potrivit posturilor romanesti de televiziune, si in jur de 40 de turisti romani. Panica a fost atat de mare incat majoritatea turistilor straini, in special cei britanici, s-au grabit sa-si incheie sejurul inainte de termen si sa se intoarca acasa. "Au fost sapte atacuri simultane (patru cu masini capcana) revendicate de grupul "Al-Qaida din Siria si Egipt", iar atentantul este cel mai sangeros dupa...

Cel din 1997, de la Luxor, unde si-au pierdut viata 62 de oameni... (aici, teroristii, din cate mi-aduc aminte, au ascuns kalasnikoavele sub vesmintele lor lungi, albe si sfinte, si au tras intr-un grup de turisti, printe care erau si straini, ce vizitau templele de la Luxoe si Karnak). Printre acestia se afla si un italian de 34 de ani aflat in luna de miere si un cetatean ceh.

- Andox
[26.06.15 21:22:38]

Si intre 1939-1945 a fost al doilea razboi mondial.

- david
[26.06.15 22:50:50]

Anul trecut am fost in Zarzis la hotel Eden Star langa insula Djerba! Peisaje superbe, cum nu le intlnesti in Turcia! . Dupa aceasta nenorocire cred ca turismul va scadea simtitor.

[26.06.15 23:00:08]

@david - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- HYUNDA-I
[26.06.15 23:11:12]

Am aflat in seara asta din aceasta sursa despre atentatul din Tunisia in momentul când am ajuns acasa. Tunisia chiar traia din turism E un pericol extraordinar. Oricare printr-o imprejurare nefericita poate fi prins intr-un astfel de eveniment odios. Tot azi s-au intamplat inca 2 atentate in Franta si in Kuwait intr-o moschee. Mai bine nu citeam stirea cu Kuwait, jumatatea mea este in acest stat in momentul de fata...

- dorgo
[27.06.15 07:55:44]

S-ae impune un review "Turismul si terorismul", un remember al ultimilor 10-20 de ani de astfel de intamplari, pentru a evita anumite tari caci istoria are darul de a se repeta...

- rentea
[27.06.15 12:07:00]

@dorgo - Problema este ca din cauza acelor bolnavi psihici care au intrat pe plaja si au inceput sa traga in oamenii care stateau pe sezlonguri, turismul in Tunisia, dar si in Egipt sau Maroc, tari cu un puternic caracter laic (daca se poate spune totusi asa), vor inregistra scaderi economice masive. Ele traiau din turism.

Vor saraci din ce in ce mai mult, iar terorismul se dezvolta exponential in zonele sarace. Asa ca, din pacate, nu vad cum ar putea sa isi revina, cel putin Tunisia, in viitorul apropiat (3-5 ani).

In opinia mea, tarile cu populatie majoritar musulmana (cu exceptia acelora foarte bogate din zona golfului) sunt de evitat. Nu m-as (mai) duce acolo, ca turist. Clar. Ganditi-va ca Riu Imperial, unul dintre hotelurile vizate de acei bolnavi (asa-zisi musulmani) se afla in toate ofertele turistice ale agentiilor din Romania. Oricine dintre noi putea fi acolo si putea fi ucis de niste animale care se considera !crediniciosi!.

In opinia mea, singura solutie este concentrarea acestor teroristi intr-o zona (jumatate din irak si siria) si supravegherea foarte stricta a granitelor noii regiuni: sa stea acolo si sa se biciuiasca intre ei pentru ca au fost surprinsi ca joaca table cat vor, zi si noapte... iar noi restul sa traim in pacat asa cum o facem si acum, inclusiv pe plaja.

- ovy2k5*
[27.06.15 17:58:01]

Cred ca singura tara care profita din aceste incidente este Turcia!

Sa nu uitati ca nimic nu este intamplator!