ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
ÎNSCRIS: 30.07.09
DEC-2009
2 AD. + 6 COPII

Foarte Multe de vazut!

Noi am fost la Gasthof “Am Riedl” de Revelion. In 4 cuvinte: Foarte Multe de vazut! Hotelul este mic, aprox. 40 camere, cu dotari destul de bune, curat, pentru copil nu am platit nimic, desi a avut pat suplimentar. Camerele sunt spatioase. Am avut inclus in pretul asta numai micul dejun, tip bufet suedez, care a fost bogat si destul de atent pregatit. Hotelul se afla pe un deal, la 8 km de Salzburg, in statiunea Koppl. Are partie proprie de schi (cred ca dificultatea este mica... nu schiez, dar am comparat inclinatia cu cea a partiei din Piatra Neamt, care este la nasul meu si asta de la Piatra cica este de inclinatie medie, asa ca cea de la Koppl este de inclinatie mica) cu sistem de cablu, un atu foarte important (pentru schiori recomand hotelul). Din pacate noi de Revelion nu am prins vreme foarte buna, in sensul ca a plouat vreo 3 zile dupa-amiaza, a si burat si in ultima zi a nins bogat. Cand ninge, in Austria este minunat!

Am fost in Salzburg in 3 zile:

1) In prima zi am vizitat gradinile si palatul Mirabell (aici se poate vizita si Muzeul Baroc, noi nu am intrat) si am facut cunostinta cu orasul. Am mers foarte mult pe jos. Merita vazute strazile din centrul orasului, comerciale si pietele de Craciun unde gasesti tot felul de decoratiuni de sarbatori, dulciuri, turta dulce, trufele Mozart si multe, multe altele. Mie mi s-au parut preturile cam mari, avand in vedere ca in supermarketuri gasesti produse similare la jumatate din preturile afisate pe strazile comerciale.

2) In a doua zi in Salzburg am cumparat cardul Salzburg care costa 22 euro pentru 24 ore sau 30 euro pentru 48 ore. Noi l-am luat pe cel de 2 zile... Merita luat acest card, aveti foarte multe locuri de vizitat in oras si in afara orasului si cu acest card nu va costa nimic intrarile la muzee si la alte locuri de agrement. Tot prin cardul acesta, aveti gratuitate la transportul public si reduceri la tot felul de concerte, la inchiriat bicicleta. Din pacate in 2 zile nu am apucat sa facem tot ce ne-am propus si sa vizitam de toate! Este absolut imposibil, de aceea va recomand sa luati cardul pe 3 zile. Am fost la:

- Fortareata Salzburg unde urcati cu funicularul, puteti vizita Muzeul Marionetelor (tot gratuit cu cardul), Galeria, Muzeul Cetatii, incinta fortaretei, cu tot felul de incaperi. Din curtea Fortaretei aveti o priveliste minunata asupra zonei si a orasului. La iesire se afla cel mai mare magazin de chihlimbar din Europa (asa spun ei! ) care este cu adevarat impresionant.

- am coborat de la cetate si am mers cu autobuzul 25 pana la capat (se merge mult cu autobuzul), la Telecabina de pe muntele Untersberg (1800m altitudine). Am urcat cu telecabina si sus era zapada multa. De sus se vede Salzburgul extraordinar de frumos. Am vazut si schiori, noi nu am stiut ca sus este zapada si nu ne-am luat boburile.

- am luat iarasi autobuzul 25 si am coborat la statia Zoo Salzburg... dotata si foarte bine pusa la punct, poate concura zoo Bucuresti si o bate pe departe pe cea din Romania! La Zoo ne-am oprit mai mult pentru copil, dar cand am vazut ce frumos este si ce multe locuri amenajate pentru animalute au, zau ca n-am regretat!

- de la Zoo se merge pe jos pana la Palatul si fantanile inselatoare (precum cele de la Sankt Petersburg, eu numai acolo am mai vazut astfel de fantani! ) HellBrunn. Palatul este inchis iarna, prin aprilie se deschide, dar am vazut gradinile... foarte frumoase si ingrijite. Fantanile sunt iarasi frumoase, comparabile cu cele ale rusilor. Tot aici, aproape de palatul HellBrunn este si Muzeul de Folclor, la care iarasi nu platesti daca ai cardul. Noi nu l-am vazut, incepuse sa ploua si era si tarziu, asa ca n-am mai prins sa vedem nimic.

3) In ziua urmatoare am vizitat Casa de nastere a lui Mozart si Casa unde a trait Mozart... sunt multumita ca am ajuns acolo. Case memoriale, bine ingrijite. In jurul lor strazi comerciale. Am mai fost la Muzeul Berii, unde am facut si degustare de bere (noroc cu ei, ca bere prea multa in supermarketuri nu am vazut, si pentru asta tareee m-am mai mirat! ) si la Muzeul Panorama unde se poate vedea orasul pictat de unul de-al lor. Aaaa, am vazut si Domul... impresionant! Mai multe iarasi n-am apucat sa vizitam pentru ca dupa-amiaza am vrut musai la patinoar unde am stat vreo 3 ore... mi-au placut "ajutoarele" pentru incepatori, cu pinguini si ursi polari.

Cam asta am facut noi la Salzburg. In celelalte zile am fost in alte zone care merita povestite separat.

Vara se fac croaziere incluse in card pe raul ce strabate orasul Salzach. Eu mi-am promis sa revin... dar vara! Sa vad si ce n-am apucat sa vad... este minunat!

Trimis de monicutza in 11.01.10 21:24:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In restaurant

monicutzaAUTOR REVIEW
[11.01.10 21:54:40]

Am uitat sa adaug ceva: in Austria de Revelion este cam sec... in sensul ca nu puteti petrece ca la romani. Noi nu ne-am dus sa petrecem, ne-am dus sa vedem multe.

Pe 31 dec. austriecii au pocnit ff multe petarde si au avut multeee artificii, dar pe la 00.30 ora lor, toata lumea dormea si a doua zi micul dejun a fost la aceeasi ora ca intr-o zi normala: cu incepere de la 7.30.

Nu am vazut mizerie pe strazi pe 1 ian. ca la noi, nici macar cutii de la artificii sau sticle de sampanie.

saxonul
[12.01.10 10:36:45]

Mi se pare de bun simt cum se comporta austriecii de revelion.....uneori nu inteleg de ce trebuie sa mananci ca un porc si sa bei ca un spart + sa te bucuri indecent ca mai trece un an...ca imbatranesti.....ar trebui sa te intristeze de fapt.

monicutza, saxonul