ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2013

Pestera fetelor paleolitice (muieri)

“Peștera Muierilor se află în comuna Baia de Fier, Județul Gorj, pe teritoriul Depresiunii Getice a Olteniei”

Daca ar fi sa dau un copy/ paste as incepe asa, dar cum nu-mi place o sa incep cu...

Era o zi frumoasa de vara. Soarele stralucea sus pe cer. Printre blocuri se auzeau pasarelele ciripind.

Asta daca ne-am fi uitat pe starea vremii sau pe accuweather. Macar cu cateva zile inainte.

Ploua. Era o zi ploioasa de vara. Era o zi perfecta de vizitat Pestera Muierilor.

Am mai fost la pestera asta cand eram mic, . dar nu-mi mai aduceam aminte cum se ajunge acolo. Nu-mi aduceam aminte decat ca era un pesaj superb langa pestera. Si era frig, Si cum nu trecusera decat vreo 25 ani de atunci m-am gandit ca probabil vremea nu a suferit prea mult de la “Incalzirea Globala” si era probabil tot cam asa de frig, toate astea m-au facut sa iau in calcul si niste imbracaminte mai groasa,

Am accesat internetul si am remarcat ca norul ala o sa ne insoteasca pe tot parcursul traseului nostru, exact ca in desenele animate cand mergeau aia cu un norisor deasupra. Astea fiind zise, am purces la drum. Setat Gps-ul. La ora 10 eram in parcare la Pestera Muierilor. Baia de fier. Si ploaia ploua. Ploua cu galeata- ca doar eram la munte. Aveam 2 posibilitati: ori coboram din masina- ne udam ciuciulete, ori plecam si ramaneam uscati dar fara sa vedem pestera. Eram intr-o criza existentiala. Pana sa ne hotaram noi ce sa facem ploaia s-a oprit ca prin minune si a iesit soarele- asa ca am vizitat pestera. Era la fel ca acum 25 ani. Treecerea timpului mai adaugase cam 1 cm -2 la stalactite si stalagmite. Peisajul era superb. Soarele stralucea sus pe cer – exact ca la inceputul compunerii mele.

Ghidul ne-a spus cam acelesi chestii de acum 25 ani -din cate imi aduc aminte- ceva de genul “ Peștera a fost sculptată în calcarele mezozoice de pe marginea sudică a Masivului Parâng, de către râul Galbenul” - asta a copiat din wikipedia? sau nu era wikipedia pe atunci, nici internet. Deci wikipedia l-a copiat pe ghid. Cert este ca dupa ce a spus toata povestea si a intrebat ca acum 25 ani daca mai are cineva vreo intrebare am raspuns eu in linistea care s-a facut. Stiti, as dori sa va intreb daca nu a gasit cineva fesul meu? De fapt nu era al meu, ci al fiului meu care acum avea capul gol, in sensul de neacoperit. Adica fara fes. Pe care-l pierduse pe la intrare, pe undeva. Si astia stingeau lumina in urma sa faca economie. Deci sa ma duc dupa el pe intuneric? Nuuuuu! Sa mai intru o data dupa ce ies? Nuuu. ! L-am lasat mostenire generatiilor viitoare si daca nu l-a luat cineva o sa vedeti in timp cum creste o noua formatiune stalagmitica...

Pe la jumatatea traseului e o portiune unde trebuie sa mergi ceva mai aplecat (atentie la cap!). Pentru cei care se tem sa viziteze pestera din cauza asta: stati linistiti, nu o sa mergeti taras pe coate cum ati vazut pe la Discovery pe nebunii aia care se strecoara printre niste stanci apropiate. Deci incap si grasii fara probleme :). In rest pestera este foarte frumoasa- are diverse formatiuni. Cea mai tare este cea denumita “ORGA”.

La iesire din pestera e un tunel in sus care ar fi fost folosit de muierile batrane si paleolitice cand faceau mancare sa iasa fumul pe acolo.

Si-au dat seama dupa pirostriile lasate in urma. Sau lipsa lor. Ca erau din fier.

Si fierul... da.

Sau cand fumau sa nu le miroasa barbatilor paleolitici ca s-a fumat in camera (o singura camera cam de 1km lungime cu 2 intrari), deci ceva interesant dar nu am mai stat sa ascultam prea multe ca fiul meu dorea sa iasa cat mai repede afara- dar afara ploua tot cu galeta.

Am fost desemnat sa aduc masina. Ce bine era daca masina avea pilot automat sa ma astepte la iesire sau macar puteau si ei sa amenajeze si o iesire langa intrare. Deci propun o pestera in forma de potcoava. Dar cum traim in Romania si autoritatile nu fac nimic o sa ne chinuim asa in continuare...

PS: Pestera are urmatoarele dotari:

- lumina electrica ce se stinge in urma dvs

- caldura constanta

- carare betonata pe mijloc

- bare de sustinere laterale

- acoperis denivelat si coborat pe alocuri

- taxa intrare 10 lei

Trimis de mugur007 in 18.06.15 12:46:00
Validat / Publicat: 18.06.15 13:42:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 1992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dan&Ema
[18.06.15 20:45:47]

Mi-ai reamintit cu acest articol de una din pesterile mele favorite din tara pe care amvizitat-o de mai multe ori.

Bravo pt articol. Te mai urmaresc

[18.06.15 21:55:19]

@mugur007: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[18.06.15 22:06:12]

@webmasterX: verific si va spun.

[19.06.15 13:26:51]

@webmasterX - Sunt ok

daca doriti sa stiti si unde este iesirea :

Baia de Fier 217030

45.186348,23.757144

adri-nico
[26.05.16 00:03:52]

M-am amzuat de acest articol. De ce n-ai platit, domnule, 10 lei ca sa faci niste poze, sa vada si lumea cum arata "orga"?

Cit despre cresterea stratului pe stalagmite, luni-acusica, ne zisera domnul muierolog ca se depun 3 mm in 10 ani asa ca la distanta la care ai vizitat-o dumneatale, sa fi fost vreo 7,5 milimetri.

[26.05.16 07:25:55]

@adri-nico: lasa ca ma duc eu sa vad daca s-au depus 30 mm in 2017 si vorbim atunci fac si poza la orga

adri-nico
[26.05.16 09:41:04]

@mugur007 - Am facut eu, o vrei? O am si din fata si din spate.

[26.05.16 09:42:36]

@adri-nico: stai sa o pozez eu intai in 2117 si facem atunci comparatia. ne vedem acolo

adri-nico, Dan&Ema, mugur007
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Muierilor [Baia de Fier]: