ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
MAY-2015

Gold Hotel Wine & Dine Budapesta - bună alegere

(A) Condițiile de cazare.

Este un hotel renovat de 2 ani și este de 4 stele. Camere bune, spațioase, curate, paturi lungi de 2 metri, grup sanitar cu duș si șampon lichid la baie. Permanent apă caldă. Nu are balcoane, dar nici nu sunt chiar necesare.

Gradul de satisfacție este de 100%

(B) Nu sunt în măsură să ma pronunț deoarece nu am mers deloc la restaurantul acestui hotel.

(C) Bucătărie și condițiile de servit masa.

Micul dejun se servește la demisol. Curat, plăcut, intim, o muzică discretă și de bun gust. Meniu variat si suficient.

Gradul de satisfacție este de 100%.

(D) Cadrul natural.

Este poziționat pe Dealul Gelert. Stația de autobuz (traseul 112) este la 200 metri. Are curte cu parcare și o grădină.

Gradul de satisfacție este de 100%

(E) Distracție și relaxare. Nu sunt în măsură să mă pronunț.

= = = =

Text încărcat inițial ca ecou de către autor (by webmaster)

Recent, am scris un review (primul) despre Gold Hotel Wine & Dine din Budapesta, unde m-am cazat de mai multe ori. Review-ul fiind sumar, în sprijinul turiștilor care calatorsc cu autoturismul si sunt interesați de un hotel cu parcare, apreciaz că se impune o descriere mai amplă a hotelului.

Acesta este situat pe str. Hegyalja ut. nr. 14 pe colț cu o stradă laterală cu numele Berenyi ut. Venind dinspre Szeged, se traversează Podul Elisabeta, la ieșirea de pe pod se menține drumul pe banda din mijloc si urmează un viraj stânga pentru intrarea pe str. hotelului. Drumul este în pantă, se merge o stație de autobuz, cca. 400 metri si pe partea stângă este hotelul. Linia continuă nu perimite virajul și atunci se mai merge înainte câteva sute de metri, se virază pe a 2-a stradă la dreapta, apoi stânga, din nou stânga și se ajunge la interescția cu semafor, cu strada Hegyalja Ut., se virează stânga si când se ajune la hotel, pentru că acesta nu are o alveolă pentru oprire-staționare, se intră pe strada laterală Berenyi ut. care este în panta, cu posibilități de parcare pe ambele părti si mai mereu greu de găsit un loc, plus dificultatea de parcare laterală in pantă, între 2 mașini, și cu riscul de a acroșa una din ele. De aceea, recomand oprirea autoturismului în pața porții, în partea stangă-sus a porții este un buton roși pe care dacă se apasă, de deschie poarta si se intră in curte, după care se poate face chech-inul, liniștit de grija mașinii, bineînțeles cu anunțarea recepționerului cespre parcarea autoturismului.

Despre hotel, pot spune că are în exterior forma unei vile cu turn pe colț. Are 3 nivele si cca. 25 camere. A fost renovat în anul 2013, cu amenajări moderene. La uși au fost înlocuite broaștele cu cheie, cu broaste care se descuie cu o cartelă magnetică. Ca și confort, are 3 categorii de camere, respectiv, standard, premium si superior. Eu m-am cazat pe rând înm toate cele 3 categorii. Toate sunt bune, suficient de spațioase, paturi lungi de 2 metri, foarte bune saltalele, cerarceafurile sunt imaculate, câte 3 perne pentru fiecare pat, telefon pe noptieră, dulap de haine cu umerașe si alături o vitrină ,,masă, scaun. Liftul a fost înlociuit cu unul modern. Baia este încăpătoare, deschiderea apei la robinetul chiuvetei se face cu senzor de mișcare, săpun lichid... Curățenia se face zilnic, se aruncă gunoiul și se schimbă prosoapele folosite.

Hotelul are curtea împărțită în două părți, respectiv o parcare auto care are capacitate de 7 locuri si o terasă cu gazon, flori și la mijloc o masă si banci...

Micul dejun este servit la demisol, mesele acoperite cu fețe de masă, impecabil de curate, destule feluri de aperitive, ceaiuri, cafea, etc.

Politețe și amabilitate la recepție, gata oricând să te ajute. Îmi amintesc că odată după cer am ieșit din hotel, am vazut cer înnourat și ne-am întors să ne luăm umbrelele. Recepționerul a spus că putem lua umbrele direct de la rastelul de lângă ușa de intrare. Bătea vântul și mi-a recomandat să mut mașina de sub pomi. Altă dată, la check-in recepționerul ne explica programul pentru mic dejun, unde este este liftul, cum se ajunge în parcare direct din hotel. I-am răspuns că eu cunosc hotelul deoarece m-am cazat acolo 3-4 ori. Atunci recepționerul a verificat în calculator care i-a confirmat ce am spus și ne-a acordat un bonus prin shimbarea camerei de la categoria standard la superior.

Posibilități bune de folosirea transportului public. La cca. 200 metri este o stație de autobuz (traseele 8 și 112) și se circulă trei stații unde se coboară la Ferencieck ter, care este, de fapt, în centru.

Recomand acest hotel.

Trimis de Mihai18 in 10.06.15 15:01:50
Validat / Publicat: 10.06.15 15:54:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 P01. Hotelul in exterior. Foto by Mihai18
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

[10.06.15 15:54:14]

@Mihai18: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Gold Hotel Wine & Dine, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

[10.06.15 16:45:14]

@webmasterX - Mulțumesc mult, mult Webmaster X. In sfârșit, am reușit după multe încercări. Nu sunt mulțumit de caliatea reviewului, l-am scris „de proba” și este sumar pentru că descurajat de atâtea încercări nereușite, nu m-am străduit cât trebuia. Să vă spun ce mi se întâmpla. Răspundeam rigoros la pct. A, B, C, D, E si când dădeam OK pe SALVEAZA apărea pe ecran ca nu am răspuns la niciunul din punctele de mai sus. Era culmea, nu mai înțelegeam unde era greșala. Astăzi am zis să mai încerc, că pâna la urmă reușesc. Mai jos, sau aproape de SALVEAZA este mențiunea ca sunt de acord cu prevederile Regulamentului s. a. m. d. Am obervat si micul pătrat din fața textului și am dat OK pe el. Cred că aceasta era soluția, pentru că review-ul a fost primit (dar nu și publicat) Foarte bine că le verificați in 24 ore. Eu doresc, dacă se mai poate, chiar să-l ștergeți. Eu îi dau nota -5, repet, a fost de probă scris (când scriam review-uri mai bune, le pierdeam că nu stiam pe ce buton să mai apăs. Tot despre acest hotel mai scriu o dată și așa cum trebuie. ca să nu mai spun că a fost postat la o rubrică despre Viiena, iar hotelul era în Budapesta. Ce să mai zic, am făcut gafe după gafe. Am intrat pe sit-ul Mini Ghid de folosire Am Fost Acolo, apoi pe Regulamentul Am Fost Acolo, s. a. m. d. Cred ca am intrat pe calea cea bună. Pasul 2 va fi postarea de fotografii care să însoțească review-ul. Până la urmă învăț eu si pe aceasta.

[10.06.15 18:23:26]

@webmasterX - OK. Nici că se putea mai bine. Închid ochii și mă văd acolo. In urmă cu 10 zile eram la acest hotel.

[10.06.15 19:18:18]

@Mihai18 -

Nu e indicat să scrii doua review-ri (unul să-l ștergem) despre același hotel. Rămâne cel de față (nu scrie altul) informația este importantă.

În timp te vei obișnui cu site-ul și review-urile vor arăta altfel. Toți am fost începători.

Putem aduce modificări, completări dacă vrei. Fie pui o sesizare fie postezi sub formă de ecou.

nicole33
    [12.06.15 00:23:04]

@Mihai18:

Felicitari pentru primul review!

Vezi ca se poate?

[12.06.15 08:41:54]

@nicole33 - Mulțumesc pentru felicitări. Ați mai spus (nu găsesc pe claviatură cele 2 puncte care ar trebui puse după cuvântul spus) „Vezi că se poate? ” Am și fotografii, le-am transferat de pe DVD în Galeria Foto, apoi, de acolo nu reușesc să le transfer în dreapta review-lui.

[12.06.15 09:16:15]

@Mihai18 - Pentru a încărca poze, este suficient să apeși pe butonul/link-ul adaugă poză.

Se va deschide o fereastra nouă care te ghidează :

- apeși prima dată pe ''răsfoire'', se va deschide o altă fereastă în care vei vedea ''conținutul '' calculatorului tău. De acolo (din folderul/Dosarul unde ai pus pozele în PC) selectezi o poză - nu sunt permise selectări multiple apoi apeși pe ''open/gata/ok'' în dreapta jos ultima fereastră deschisă.

- odată încărcată poza, apesi pe butonul ''incarcă''.

- când poza este încărcată, vei putea adauga un comentariu, apoi ai la dispoziție butonul/link-ul ''Memoreaza''. Odată apasăsat poza ajunge pe server și noi o prelucrăm.

Pentru următoarele poze, repeți pașii de mai sus. Așa cum am menționat mai sus, pozele pe site se încarcă una câte una, nu poți să încarci mai multe odată.

Sper să te descurci!

krisstinna
    [12.06.15 11:17:58]

@Mihai18 - Te-am votat pentru incurajare. Succes!

[12.06.15 19:47:26]

@nicole33 - Mulțumesc pentru felicitări și incurajare.

[12.06.15 19:51:17]

@cristinaoranici - Multumesc pentru vot și încurajare. Vă recunosc pe dv. și pe soț, chiar dintr-o mulțime de oameni. V-am văzut pe amândoi din fotografiile postate pe acest site.

[12.06.15 19:58:56]

@webmasterX - Mulțumesc mult pentru sfaturile tehnice. Mai clar decât așa, chiar că nu se mai poate. (o veni ea ziua când să postez și fotografii).

[12.06.15 20:01:48]

@Mihai18 - păi de ce lași pe mâine ce poți încerca chiar azi?

E păcat să nu pui și ceva poze din/cu hotelul, mai ales că i-am făcut rubrică nouă.

[13.06.15 12:22:53]

@webmasterX - Din multitudinea fotografiilor pe care le am, am ales 17 despre hotel, pe care le-am separat și care așteapta să fie puse atașate review-ului. Simt nevoia să recitesc explicațiile dv. cât si prezența unei persoane cu experiență. Curând acestea vor însoți review-ul. Cu bine.

le_maitre
    [16.06.15 13:40:59]

@Mihai18 - Un vot maxim și de la mine pentru debutul AFA-istic. Aștept și alte impresii din călătorii.

[16.06.15 14:32:43]

@le_maitre - Mulțumesc. Am destule de spus dar voi selecta numai pe acelea care au caracter de noutate si neapărat utile. In călatoriile cu autoturismul, oricât de minuțios pregătești excursia, tot mai apar și situații la care nu te aștepți și pe care trebuie să le rezolvi ori să le depășești. Va fi un fel de „nota bene” pentru voi, ca să nu vi se întâmple și vouă ce mi s-a întâmplat mie. În încheiere, îmi perimit să vă plagiez salutul „să ne citim cu bine”

puiutea
    [17.06.15 15:14:50]

Curaj, curaj, iată, toată "elita" te susține! Eu doar te susțin, pentru mine, până la "elită"... ăhăhăăăăă!

[19.06.15 14:17:28]

@nicole33 - Sărut mâna, cu drag, cu recunoștiință și de ținut minte. Si acum să aduc explicații. Review-ul acela pentru mine era primul iar dv. în miez de noapte (ora 23, o4) ați fost primul membru A F A care a scris un ecou pentru încurajare. De aceea, eu vă consider „nășica mea spirituală” Așa ceva nu se uită. Numai bine Nicole 33 și soțului tău la fel.

nicole33
    [20.06.15 19:10:32]

@Mihai18 -

Mulțumim pentru urări, „finule”.

De fapt, era ora 12.23 când am scris ecoul după ce am citit și votat articolul tău. Acum, că gheața a fost spartă, te aștept cu cât mai multe impresii din excursiile tale, pentru că știu că ai ce povesti.

[13.07.15 15:35:49]

@webmasterX - Mulțumesc pentru îndrumările foarte utile. Acum știu să postez și fotografii și chiar am adăugat poze la alte trei reviewuri. Cu bine.

Mihai18, nicole33