ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

O vacanta reusita

Este pentru prima data cand scriu impresiile dintr-un sejur desi am citit foarte des ceea ce ati scris voi aici. Nu am talent de scriitor, deci va voi spune concis cam ce a fost bine si ce nu in acest sejur.

Am ajuns la hotel Antares dupa un zbor placut, fara intarziere. Am fost asteptati la aeroport de ghida agentiei prin care am cumparat sejurul la sectiunea seniori care ne-a dat multe informatii despre frumusetile Siciliei si cum le putem descoperi cu excursiile optionale, pe care daca le luam dublam costul sejurului. Noi am fost un grup de 13 prieteni si numai eu cu partenerul meu nu am platit din prima seara nici o excursie fiindca oricum a doua zi vroiam sa exploram un pic imprejurimile si sa ne informam. De la prietenii nostri care au fost in excursie am aflat ca nu am pierdut mare lucru. Aceasta excursie a fost la Siracuza si insula Ortigia. In restul excursiilor oferite de agentie nu a mai fost nimeni din grupul nostru.

Asa ca in prima zi in care am cercetat hotelul fiindca era destul de mare. Locatia este superba, orice camera are vedere la un colt de mare, sunt 2 piscine: una micuta la primul nivel si una absolut superba la etajul 4 al ultimului nivel (hotelul este in trepte, impartit pe 3 nivele fiecare cu 6 etaje) DAR este foarte vechi si doar o parte din camere au schimbat mobilierul. Noi am avut o camera cu mobilier vechi (etajul 6 din primul nivel) pe cand prietenii nostri au avut camere renovate la etajul 5 din primul nivel. Ne-a izbit mirosul de inchis si umezeala de cum am intrat in camera dar am lasat usa la balcon deschisa tot sejurul si a fost ok. Prosoapele erau rupte si murdare si doar in ultimile 2 zile am avut parte de unele normale. La piscine se inchiriaza prosop pentru 3 euro sau il folositi pe cel din camera daca nu e rupt. Fetele care fac curat va lasa alte prosoape daca ati plecat cu ele din camera.

Mancarea: la micul dejun sampanie (pentru cine bea la prima ora, noi nu am gustat-o), fresh de portocale si fructe (intr-o zi am avut ananas chiar foarte bun). Oauuu! am zis. Dar atat. Restul mancarii cam slabut. Absolut aceeasi in fiecare zi (era bine daca pastrau ananasul zilnic) si foarte putine feluri. Seara tot foarte putine optiuni, la prajituri nota 4: o budinca si tiramisu daca mai prindeai si inghetata dar nici macar acestea bune. Hotelul este de maxim 3 stele. Daca s-ar face renovare si ar umbla la servicii ar putea fi de 5 stele cu succes. Pacat de amplasament.

Si acum excursiile facute pe cont propriu:

1. Am luat trenul pana la Messina, 3,9 euro. Gara este foarte aproape de hotel si de la receptie obtineti informatii cu mersul trenurilor dus-intors. Am ajuns dupa aprox. o ora de mers cu un tren modern. Din gara am luat-o pe jos pana la Domul cu turnul-clopotnita la care trebuie neaparat sa fiti la ora 11:55 cand incep sa se miste personajele de pe cele 4 nivele ale turnului.

Am facut apoi un tur al orasului cu un trenulet care pleca din acest punct. Ne-a cerut 10 euro pe bilet dar cum ni s-a parut foarte scump pentru 50 min de tur, imediat au redus la 5 euro fiindca cica eram grup.

2. Urmatoarea excursie a fost in Taormina. Un orasel absolut minunat: cu stradute cochete, multe, multe magazinase de suveniruri (scumpe). Am ajuns cu autobuzul pe care l-am luat din fata hotelului si ne-a costat 1,90 euro.

De aici am luat un taxi mare de 9 persoane care ne-a dus la Castelmolo, un sat cocotat pe un varf de munte. Taximetristul foarte amabil ne-a oprit si la o bisericuta veche pentru a admira panorama si apoi ne-a dus la un restaurant unde am fost incantati de vinul de Mandorla (un vin dulce din migdale) si de mobilierul original!!! (intrati pe turrisibar.it sa vedeti) Ne-am mai plimbat putin si apoi ne-a dus la hotel. La sfarsit am platit 100 de euro ceea ce a fost foarte ok pentru 9 persoane.

3. El ne-a propus sa ne duca a doua zi pe Etna si apoi la o degustare de vinuri pentru 300 euro de masina. Noi fiind 12 amatori de aceasta excursie, a venit cu fratele sau si am negociat la 550 ambele masini. A fost extraordinara excursia si degustarea de vinuri ceva deosebit

4. Tot cu autobuzul am fost si in Giardini Naxos unde ne-am plimbat pe faleza si de unde am achizitionat de la un chiosc ambulant, de la un roman, urmatoarea excursie la Panarea si Stromboli, doua insule vulcanice. Am platit excursia pentru 11 persoane cu reducere de grup de la 90 euro la 80 euro de persoana, am primit chitanta si a doua zi la ora 10:20 am fost luati din statia de autobuz de la hotelul nostru de un autocar care prelua turistii pentru aceasta excursie. Am avut un ghid care dadea explicatii in 3 limbi (engleza, germana si franceza). Dupa o ora si jumatate am ajuns in port la Milazzo unde am urcat pe un vapor de 400 persoane. Vremea a fost frumoasa dar la viteza cu care se deplasa vaporul am avut nevoie de haina de vant. Dupa 1,30 ore am ajuns pe insula Panarea unde nu am vazut nimic deosebit, ba am mancat si prost si foarte scump (17 euro pentru 3 calamari umpluti cu un aluat din paine si rosii, calamarii cruzi, i-am dat inapoi sa-i mai friga nitel, am eliminat acea umplutura si am gustat din ce ramasese din calamar).

Insula Stromboli in schimb a facut toti banii acestei excursii. Am urcat pe stradute inguste si cochete pana la biserica, am facut poze si am admirat panorama. Seara la ora 19:30 ne-am imbarcat pe vas, am fost serviti cu "cina" inclusa in pret, constand in paste servite in farfurii de plastic, si vin. Vasul a stat aproape o ora in dreptul versantului pe care se vedeau urmele de lava pana in mare. Fiind activ, iesea fum continuu si am avut norocul sa vedem si cateva flacari si scantei. Am ajuns la hotel la ora 24 multumiti in ansamblu de excursie.

Suveniruri noi am cumparat din magazine din Letojanni, foarte aproape de hotel. Ulei de masline si alte scofeturi tipic siciliene am gasit la Mini Market da Anna, Piazza Mazzini 3 - 98039 - Mazzeo. Am scris adresa de pe o carte de vizita pe care ne-a scris si numele cu care o gasim pe facebook: Luana Bucceri.

Sa nu faceti cumparaturile din aeroport fiindca preturile sunt duble.

Daca v-am fost de folos voi mai scrie si despre alte destinatii

In ultima zi am vizitat Catania cu ghida noastra, aceasta excursie fiind inclusa in sejur. Ni s-a spus sa predam camerele la ora 10:30 si nu am inteles de ce asa devreme. Am avut un cuplu care a predat camera la ora 12 cand am fost preluati de autocarul nostru si nu li s-a reprosat acest lucru.

Trimis de carmen02 in 31.05.15 23:42:30
    Validat / Publicat: 01.06.15 00:52:22
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen02); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[01.06.15 00:49:59]

@carmen02: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Antares Le Terrazze Resort [Letojanni]" (deja existentă pe sait)

@carmen02, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

adri-nico
    [01.06.15 08:36:50]

Bun venit in gasca noastra!

Cu siguranta ca mai aveti si alte povesti de calatorie pe care asteptam sa ni le impartasiti. Si daca ne mai dati si citeva poze,

sigur am fi incintati.

adri-nico