ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2010
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Dezamagire Casa Bucovineana

Pensiunea are 4 etaje, iar noi (doi adulti + copil) am avut nefericirea sa fim cazati la etajul 4. Etajele 3 si 4 sunt construite din lemn si se auzea orice zgomot din camerele invecinate. In aceeasi perioada cu noi au fost cazate persoane care in fiecare noapte au facut un zgomot ingrozitor (tipete, alergat pe hol, etc). Dupa a doua noapte de nesomn am rugat la receptie sa discute cu acei clienti, si ca urmare a acestei discutii a treia noapte a fost cat de cat ok (adica au plecat cu zgomot la ora 23 si au revenit la ora 4 dimineata).

A patra noapte au cazat un grup de tineri care literalmente ne-au terorizat cu zgomotul (era deja trecut bine de ora 23. 00). Nu am mai rezistat si am coborat la receptie si am rugat fie sa-i roage sa reduca zgomotul sau sa ne dea alta camera. Intr-un final a aparut si seful de hotel (care mie mi s-a parut ca era si putin baut) care m-a informat scurt ca datoria lui este sa aiba hotelul plin si ca daca vroiam liniste trebuia sa alegem alt hotel. Intr-un final ne-au dat o alta camera la etajul 1 si vreau sa va spun ca se auzeau zgomotele facute de acei tineri pana la noi (era in jur de 1 dimineata si tot se auzeu urletele lor). Nu vreau sa ma gandesc cum s-au simtit ceilalti locatari de la etajul 4 si chiar cei de la etajul 3. In ultima noapte a trebuit sa revenim in camera de la etajul 4, pentru ca cea de la etajul 1 urma sa fie ocupata de altcineva, si in singura noapte cand a fost foarte frig si furtuna afara ne-au oprit caldura de tot (pe hol caloriferul era fierbinte, la noi era inghetat). Serviciile au fost destul de proaste, in sensul ca nu ridicau gunoiul in fiecare zi iar intr-o noapte cand am mers la baie am vazut un gandac din acela negru.

Ca sa spun si un lucru pozitiv, mancarea a fost buna, la preturi acceptabile dar din pacate nu aveau niciun spatiu pentru nefumatori, si era destul de dificil sa gasim un loc unde sa nu ne inecam cu fum in timp ce mancam.

Una peste alta, sfatul meu este daca ajungeti in aceasta zona sa incercati sa gasiti altceva (sunt pensiuni de 4 stele unde preturile nu sunt semnificativ mai mari) mai ales daca mergeti cu copii care trebuie sa doarma noaptea si sa manance intr-un mediu cat de cat adecvat.

Trimis de Claudia_DM in 08.01.10 10:04:44

VIZUALIZĂRI: 1827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudia_DM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Costi
[12.01.10 21:20:56]

@Claudia_DM

"... seful de hotel... m-a informat scurt ca datoria lui este sa aiba hotelul plin si ca daca vroiam liniste trebuia sa alegem alt hotel"

Exact asta gândeam şi eu că ţi-aş spune, înainte să ajung cu cititul la acest pasaj. În general pensiunile, mai ales cele construite din lemn, nu sunt antifonate.

Era de aşteptat să daţi acolo peste grupuri puse pe distracţie, că doar nu veniseră să respire aerul curat şi să admire peisajul bucovinean...

Aici este chestie de cum alegi locaţia, în funcţie de ce criterii, dar se pare că nu aţi avut niciunul.

Una peste alta, la preţul respectiv, nu văd ce mari pretenţii ai avea? !

Spui: "mancarea a fost buna, la preturi acceptabile", dar la apreciere ai dat un 5 amărât (50%).

Apoi, mă întreb ce aţi făcut 5 zile acolo, ca să dai 0% la "distracţie şi relaxare"...

Cred că supărarea te-a făcut un pic subiectivă.

Ari
[19.01.10 12:49:01]

Mancarea este intradevar foarte buna la Casa Bucovineana si preturile sunt ok . Nu stiu cazarea - nu am stat acolo - dar e doar o pensiune ...... la ce sa te astepti ?

roxxie
[21.02.10 11:38:47]

Imi pare rau sa aud ca nu v-ati simtit bine la pensiune. Am mers si noi in 2008 de Pasti si am doar cuvinte de lauda. De la cazare (tot la etajul 4 am stat si noi), masa si spatiul amenajat pt gratar pot spune ca a fost foarte bine. AM primit oua rosii si cozonac din partea casei a doua zi. Si ce mi-a placut cel mai mult a fost painea facuta la ei in cuptor.

ioana22
[16.05.10 22:23:40]

Mda... tind sa cred ca este vorba despre o familie destul de retrasa. Sugestia mea este ca alta data sa mergeti in grup si sa ocupati toata pensiune (una mai mica evident). Sunt si pensiuni cu 3 camere, 6 locuri. Astfel, alaturi de prietenii alesi de dvs banuiesc ca va veti simti foarte bine. Era de asteptat ca intr-o pensiune oamenii veniti in concediu sa se distreze pana noaptea tarziu, trecut de ora 1-2, sa joace jocuri si sa rada... Doar din asta este facuta o vacanta reusita. In orice caz, mai ales daca nu sunteti fumatori, ar trebui sa cautati locuri foarte retrasa si sa petreceti doar cu prietenii dvs, altfel veti avea mereu nemultumiri...

Concedii placute!

nicolae75
[20.06.12 19:50:48]

ma interesam de aceasta pensiune si am citit acest review, dar si comentariile. Acestea din urma m-au determinat sa raspund, caci vad o reactie tipic romaneasca. Adicatelea omul care iese la munte (sau mare) trebuie numai sa se distreze, sa vina cu prietenii, sa faca zgomot cit mai mare, ca de, nu ii pasa de ceilalti. Eu il inteleg pe cel ce a scris review-ul, dai un ban vrei sa te simti bine, dar poate tu te simti bine in liniste si savurind atmosfera muntelui, nu in galagie si fum de tigara. Cind vom intelege ca acestea din urma sunt normale, nu cele promovate de multi romani, certati cu regulile civilizatiei? Tocmai de aceea ezit sa stau la pensiuni sau caut ceva mai scump si cu review-uri pozitive. Aici nu cred ca voi sta vreodata, sorry!

roryta
[24.06.12 10:41:27]

@nicolae75:

Sunt în asentimentul tău!

Apropo' de român! La cât de prost crescuţi sunt unii, e normal să nu ţină cont de cei de lângă ei, să meargă pe principiul: "După mine, potopul! ". Tocmai de aceea nu suntem respectaţi, fiindcă în primul rând nu ne respectăm pe noi. Ce dacă eşti în concediu, la munte? Asta nu-ţi dă dreptul să calci în picioare liniştea unora. Dacă vrei distracţie aşa de multă şi zgomotoasă, du-te, frate, la mare, în cluburi sau discoteci, dar nu strica vacanţa altora!

Ari, Claudia_DM, Costi, ioana22, nicolae75, roryta, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Bucovineană: