ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2015
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
JUL-2014

Un sejur linistit...

Tot citind review-urile de pe site, referitoare la Grecia, m-a cuprins un dor … deoarece in Grecia a fost prima noastra iesire din tara in 2008 si ocupa un loc aparte in inima noastra. Atunci am fost in Halkidiki-Metamorfosis si Tesalonic, apoi in Atena si Alexandropolis Mai avem de vizitat insulele.

Asa ca m-am hotarat sa il scriu si eu pe cel referitor la o locatie unde am fost vara trecuta si despre care n-am apucat sa povestesc.

Prin luna ianuarie am vazut un reportaj pe Travel mix, cu un loc minunat, hotel Niko Paradise, in Platamonas, de care m-am indragostit la prima vedere si unde mi-am propus sa ajungem in vara impreuna cu mamele noastre, carora am vrut sa le facem o surpriza cu acest sejur la marea Egee. Zis si facut. Am cautat pe internet si am gasit agentia pe care o au in Romania la Bucuresti inca din 1995, asa ca rezervarea s-a facut direct si cu o reducere.

Perioada era 12-19 iulie, dar mergand cu masina am plecat pe 11, ca sa mergem pe indelete si sa savuram frumusetea rivierei gecesti.

Am plecat din Campina la 6 si ceva, la 9 ieseam din Bucuresti, am traversat Bulgaria in 6 ore ai am mers pe ruta proaspat deschisa prin vama Mazaka Makaza, unde am stat doar cateva minute.

Apoi traseul a fost Nymfaia, Komotini, Kosmio, Dialampi, Vafaiika, Kavala, Nea Peramos-unde am inercat sa gasim cazare pentru o noapte dar era full.

Intr-o benzinarie ne-a fost recomandata localitatea Asprovalta. Cu succes.

Am gasit foarte repede cazare pentru mame la o pensiune-o camera la casuta ca sa mai stea seara pe terasa la povesti. Langa camera era o bucatarie cu toate dotarile necesare

Pentru ca era singura camera libera acolo, tatal patroanei pensiunii, aflat intamplator atunci acolo ne-a recomandat hotelul lui aflat la mica departare, facandu-ne si o reducere.

Dimineata ne-am plimbat putin prin localitate. Au o faleza frumoasa si o plaja foarte lata.

Ne-am continuat drumul prin Rentina, Apollonia, Loutra Volvis, Tesaloniki, Kolindros, Methoni, Kitros, Paralia-Katerini, Leptokaria si am ajuns in Platamonas.

La hotel ne-a intampinat fiul lui Niko - Stelios, care se ocupa de primirea oaspetilor si nu numai, dupa cum aveam sa constatam. Ne-a servit cu suc/ bere si cafea.

Intre timp a venit patronul care se intorcea din Bucuresti, de la firma si a stat cu noi de vorba. Vorbeste bine romaneste la fel ca si fiul. Ne-a povestit ca are clienti fideli care vin an de an si il recomanda prietenilor. Dupa ce a aflat de unde suntem ne-a spus ca mai vin 4 familii din Campina. Am crezut ca nu am inteles bine dar am constatat ca asa era. Nu ne stiam, dar ne-am cunoscut acolo. Am mai vorbit despre situatia economica din Grecia, dar si din Romania, despre impozite si taxe, ca tot romanul care vrea sa stie cat plateste altul care are o afacere proprie.

Camerele noastre erau la etajul al doilea, asa cum am rezervat, nr. 26 si 27 cu vedere spre piscina si mare. Sunt mari, cu paturi twin ,,aer conditionat, mini frigider si au cate o terasa mare cu masa si scaune unde sa stai linistit la umbra cand e soare si de unde poti admira privelistea.

Baia are cabina de dus.

Regimul de masa este demipensiune, dar contra cost se poate servi si pranzul. Nu are rost pentru ca sunt atatea taverne cu meniu pentru toate gusturile. Dimineata este bufet suedez, iar la cina preparate grecesti, inclusiv desert. Meniul este foarte diversificat si era servit fara repros chiar de catre Stelios. Se poate sta atat inauntru cat si in gradina de langa.

Turistii care nu vin cu masina sunt luati de la aeroport. Se organizeaza excursii cu masina firmei la Meteora, Muntele Olump, Skiatos, Paralia-Katerini, Atena.

Statiunea este linistita, poate prea linistita pentru unii, nu este mare, dar sunt o multime de taverne, cluburi si cafenele care seara sunt pline de turisti si greci, desigur.

Plaja nu est atat de lata ca in Nea Peramos dar are nisip fin si este amenajata cu sezlonguri si beachbar. Teoretic nu platesti inchirierea sezlongului, dar trebuie sa iei apa si cafea. In zona libera se poate sta si pe prosopul personal.

La intoarcere am parcurs acelasi traseu cu oprire tot in Asprovalta, dar la alt hotel.

Cred ca urmatorul sejur in Grecia va fi undeva, in insule.

Trimis de rora in 17.05.15 07:22:36
Validat / Publicat: 17.05.15 10:34:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tesalonik, Atena, Alexandropolis

VIZUALIZĂRI: 2075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 A doua privire spre piscina.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 26 voturi)

[17.05.15 09:50:14]

Mutat la rubrica "Niko Paradise Hotel [Platamonas]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

[17.05.15 10:34:59]

@rora - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

roraAUTOR REVIEW
    [17.05.15 10:47:57]

@webmasterX - Cred ca da, oricum, adresa este str. Constantin Karamanli nr. 21.

rora
    Alte impresii din această RUBRICĂNiko Paradise Hotel [Platamonas]: