ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2015
ÎNSCRIS: 26.07.12
MAY-2015

încărcat de pe telefon!

Lumea croazierelor: partea a IV-a - completări

Mai sunt cateva lucruri care ar putea sa intereseze, pe care le-am scapat din vedere si le amintesc acum.

Servicii religioase la bord

In ultima croaziera in care am fost, cu Costa, am descoperit pe vas, pozitionata strategic langa casino, si o mica capela, probabil unde sa se roage jucatorii de la casino. Serios vorbind, cu ocazia marilor sarbatori religioase cum sunt Craciunul si Pastele se oficiaza servicii religioase de catre un preot catolic sau protestant sau cu ocazia sarbatorilor evreiesti de catre un rabin. Aici se pot oficia nunti de catre preot, iar de ziua indragostitilor slujbe de logodna.

Evenimente speciale la bord

Se pot oficia nunti la bord sau pe tarm, si pachete speciale de luna de miere.

Pentru aniversari de zile de nastere, de xx ani de la casatorie, sunt pachete aniversare cu tort si sampanie, aduse la masa in mod festiv si chelnerii canta la multi ani. Mai exista si pachete romantice pentru seri romantice in 2, cu vin, fructe in ciocolata, flori, lumanari, etc.

Servicii de spa

Exista o intreaga gama de pachete de spa si infrumusetare: masaje, tratamente corporale si faciale, coafura, manichiura si pedichiura, sauna, baie turceasca, etc. De obicei se fac reduceri in fiecare zi la cateva servicii.

Servicii de spalatorie si calcatorie

Daca scoateti imbracamintea sifonata la inghesuiala din bagaj, si nu aveti voie sa aveti in bagaj fier de calcat, nu aveti cum sa aratati la 4 ace la serile de gala daca nu apelati si la aceste servicii.

Room service

La majoritatea liniilor de croaziera room service e gratuit de dimineata pana seara, nu si noaptea, cand se plateste, dar la MSC nu e gratuit la cabinele Bella, ci doar la cele Fantasia si Aurea.

Taxa de serviciu

Aceasta taxa de 15% se aplica la toate cumparaturile din magazinele de pe vas, la produsele din minibar, la bauturile si mancarea comandate contra cost.

La pachetele de bauturi nu se aplica. La aceste pachete, exceptand pachetele all inclusive, se primeste un carnetel cu file detasabile din care cand comandati o bautura, rupeti fila si o dati chelnerului, care vine cu o chitanta pe care o semnati.

Servicii medicale

Exista un cabinet medical si doctor, dar costa destul de scump. Daca se poate astepta pana in port, mai bine mergeti la doctor pe tarm. Daca cumva se presupune ca aveti toxinfectie alimentara, veti fi tinut in carantina la cabinetul medical sau nu veti avea voie sa parasiti cabina. Deci mai bine luati de acasa o mica trusa de medicamente si daca nu e grav, va tratati singur. Pentru prevenirea epidemiilor pe vapor, este recomandabil sa folositi gelul dezinfectant de la dozatoarele de langa intrarea pe vas si de la intrarea in restaurante.

Asigurarea medicala si asigurarea storno

Asigurarea medicala nu e obligatorie, dar e mai bine sa o faceti. Este o posibilitate sa obtineti cardul european de sanatate, valabil in sistemul sanitar de stat in Europa. La inscrierea in croaziera e bine sa faceti si asigurarea storno, dau eu sfaturi, desi nu am facut-o niciodata.

Casino

O mare parte din spatiul de pe vas este destinata casinoului. Casinoul nu este deschis decat noaptea si in timpul mersului, nu in porturi. Aici sunt multe slot machines, adica pacanele, automate de poker, ruleta, blackjack, bacara, etc, nu ma pricep pentru ca nu joc. Sunt cursuri de invatare a jocurilor si jocuri demo.

Magazinele de pe vas

Sunt magazine duty free: de dulciuri si suveniruri, de imbracaminte, incaltaminte, ceasuri, bijuterii, genti, parfumuri, cu produse de firma, cam scumpe, dar spre sfarsitul croazierelor se fac reduceri. Mai este si un magazin cu obiecte cu logo al liniei de croaziera: tricouri, sepci, brelocuri, magneti, pixuri, rucsaci, etc. Un spatiu destul e mare il ocupa si atelierul foto, cu mii de poze expuse pe panouri, dar din care foarte putine se cumpara pentru ca sunt scumpe. Fotografii sunt enervant de insistenti, iti fac poze chiar daca nu vrei, dar nu spuneti ceva urat despre ei, pentru ca aproape toti sunt romani.

Reduceri la croaziere viitoare cu aceeasi linie

Exista un spatiu destinat special consilierii in vederea achizitionarii unei croaziere viitoare si se ofera o reducere daca o achizitionati de pe vas. Aici se poate achizitiona si un voucher contra sumei de 10 eur, care ofera reduceri de 100, 200, 300 eur pe cabina, in functie de cabina din cheltuielile la bord ale unei croaziere viitoare efectuate in urmatoarele 18 luni, dar nu si la crozierele speciale. La fiecare linie de croaziere va puteti inscrie in club, obtineti puncte de fidelitate pentru cate zile de croaziera efectuati si cate cheltuieli faceti la bord, dar punctele se inscriu la terminarea croazierei. Apartenenta la club ofera avantaje la croazierele viitoare, reduceri la costul croazierei si la serviciile la bord, cina cu capitanul, vizita vasului in zone interzise publicului, cos cu fructe in camera, vouchere la spa si la casino, etc., avantaje in functie de numarul de puncte si de linia de croaziera. Numai ca nici reducerile din costul croazierelor viitoare nu se aplica la croazierele speciale. Daca sunteti croazierist impatimit, dar si fidel unei anumite linii, poate ca va veti putea bucura de avantajele cardului de membru in club.

- adăugat ulterior, prin ecou --

Zona pentru copii si zona fara copii

Pe puntea superioara exista de obicei o zona de joaca pentru copii, aquapark cu tobogane, sala de jocuri, iar la tv sunt programe de desene animate.

Exista posibilitatea ca parintii sa lase copiii la gradinita, contra cost, in timp ce ei viziteaza obiectivele de pe tarm sau se relaxeaza la bord. Educatoarele de la gradinita ii invata sa danseze, sa deseneze, sa cante, lucru manual si cursuri de limbi straine, si ii duc in grup la masa si la teatru.

La masa au mancare speciala pentru copii. Copiii primesc la imbarcare niste bratari colorate la mana ca sa poata fi condusi la cabina daca se ratacesc.

Copiii mai marisori zburda liberi pe vapor, se plimba cu lifturile sus-jos intr-una, stropesc cu apa, alearga unii dupa altii, etc., parintii nu au gija lor si toata lumea e fericita. Intrucat la aproape toate croazierele copiii merg gratis, numarul copiilor e destul de mare, mai ales in lunile de vacanta.

Pentru cei care nu agreeaza tipetele copiilor si agitatia lor, exista o zona pe puntea superioara unde copiii nu au acces si e liniste, numita zona de serenitate, cu bar, piscina, sezlonguri si umbrele, dar accesul in aceasta zona costa cam 20 eur pe zi.

Trimis de dianamea in 13.05.15 23:06:33
Validat / Publicat: 14.05.15 00:49:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

[15.05.15 22:18:10]

Zona pentru copii si zona fara copii

Pe puntea superioara exista de obicei o zona de joaca pentru copii, aquapark cu tobogane [...]

[by webmaster]: textul a fost "alipit" articolului iniţial (vezi mai sus, la final)

paul.gorgan
[01.07.15 11:16:31]

@dianamea - "La pachetele de bauturi nu se aplica. "

Aici trebuie sa te contrazic. Noi am platit si taxa de serviciu (15 %) la un pachet de apa. Croaziera MSC, Mediterana de Vest, 31 mai - 7 iunie, cu plecare din Genova.

[01.07.15 20:57:06]

Adaosul de 15% era inclus in pretul de achizitionare la inceputul croazierei, adica nu se mai adauga taxa de servire de 15% in momentul servirii fata de pretul platit initial.

De cate ori am fost cu MSC, am luat un pachet de bauturi care contine 4 sticle de vin si 7 sticle de apa cu 69 de eur, ceea ce ar reveni cam 14 eur sticla de vin si 1,50 eur sticla de apa si un pachet de 12 bauturi racoritoare sau cocktailuri nealcoolice cu 28 de eur. De asemenea si la COSTA am luat aceste pachete, dar erau mai scumpe decat la MSC.

Am cumparat pachetele in portul de imbarcare, cand inca nu aveam card, doar am spus numarul cabinei si s-a trecut suma pe card dupa imbarcare. Am primit pentru fiecare pachet un carnet cu bonuri, din care decupam un bon si il dadeam chelnerului sau barmanului, fara sa mai platim nimic in plus, nu se mai adauga nimic pe card in momentul servirii.

Un sfat este sa verificati numarul de bonuri din carnet la cumparare, caci s-a intamplat mai multor persoane sa constate ca lipseste un bon.

Daca ramanea o parte din sticla de vin neconsumata, chelnerul o punea la frigider si o servea in seara urmatoare.

Dar poate s-a mai schimbat ceva anul acesta, asa cum s-a majorat si bacsisul de la 7 eur pe zi la 8,5 eur pe zi, asa cum s-a schimbat si varsta de la care copiii platesc jumatate din bacsis, acum e de la 3 ani, la anul va fi de la 2 ani. Intrucat voi merge in septembrie cu MSC, as vrea sa stiu daca s-a schimbat ceva anul acesta in acest sens.

Daca puteti sa imi spuneti, va rog, cat ati platit pentru pachetul de apa si daca adaosul de 15% era inclus in pretul de cumparare sau adaugat la servire.

Multumesc.

paul.gorgan
[01.07.15 21:05:06]

@dianamea - Pachetul pentru 14 butelii de apa costa, conform meniului de la barul de la care am achizitonat pachetul, 27 euro.

Cand am ajuns in camera si am verificat cardul, am constatat ca au fost retrasi 31.05 euro.

[02.07.15 00:22:59]

Inseamna ca de fapt la MSC au scumpit pachetele cu 15%, din pacate.

La micul dejun si la pranz avem apa la dozator, dar la masa de seara nu avem incotro, trebuie sa bem ceva, de asemenea si la barurile unde e program nu poti sta doar sa privesti, fara sa comanzi ceva.

Pana acum, la MSC, Costa si Royal Caribbean, cu care am fost, taxa de serviciu de 15% era inclusa in pretul pachetului de bauturi, dar se pare ca desi preturile pachetelor la MSC au ramas aceleasi cu cele cand includeau taxa de serviciu, acum cei 15% se adauga la pretul pachetului.

Acum la liniile de croaziera: NCL, Carnival, Celebrity, Holland American Line, Princess Cruises, Windstar, se adauga taxa de serviciu la pretul pachetelor de bauturi. La unele linii taxa e de 18%, respectiv la NCL si Celebrity, la restul e de 15%.

La liniile de croaziera: Oceania, Royal Caribbean, Costa si Azamara, taxa de serviciu e inclusa in pretul pachetului de bauturi, nu se adauga, deocamdata.

Va multumesc pentru informatie.

gratziela
[09.07.15 20:12:00]

@dianamea - Te rog frumos vrei sa detaliezi un pic cum e cu carnetul de bonuri pentru fiecare pachet in parte. Are un anumit numar de file? Ma gandesc ca daca intr-o seara ne oprim si la restaurant si pe la vreo 2 baruri si rupem cate o fila in fiecare locatie, in cat timp se termina carnetul? Imi cer scuze, dar sunt novice in domeniul croazierelor si nu stiu exact cum se procedeaza. Multumesc.

[09.07.15 20:58:54]

@gratziela: De exemplu noi am luat de fiecare data un pachet cu 4 sticle de vin de 750 ml si 7 sticle de apa de 1,5 l cu 69 eur. In prima seara la restaurant decupam un bon de vin si un bon de apa pe care le dadeam chelnerului, dar spuneam si numarul cabinei, si chelnerul aducea sticlele si un bon pe care semnam. Bonurile de vin erau roz si bonurile de apa erau albastre, sau de alte 2 culori in cazul in care s-a mai schimbat ceva, bonurile de vin inaintea carnetului si bonurile de apa la sfarsitul carnetului. Vinul se putea alege: desi scria ca sunt 2 albe, 1 roz si 1 rosu, puteai alege orice culoare de vin si soiul: sec, demisec, dulce, demidulce, astfel incat sa se potriveasca la mancare.

Vinul nu il terminam intr-o seara, chelnerul il punea la frigider si aducea sticla neterminata a doua seara la masa, cand mai rupeam inca un bon de apa. Dimineata beam sucuri, cafea, ceai, lapte si apa de la dozatoare, la pranz la bufet aveam apa la dozator si puteam umple de la dozator o sticle de apa de 500ml, astfel incat sa avem peste zi cand bufetul e inchis. Am mai luat un pachet de bauturi nealcolice cu 14 file, pe care le consumam la baruri, la piscina si seara la discoteca, cu care puteam bea milkshake, cocktailuri nealcoolice si sucuri de fructe. Sunt 2 seri cand se impart cocktailuri alcoolice, nealcoolice si sampanie gratis la baruri, respectiv seara de bun venit si seara capitanului. Puteti lua de pe tavi asezate pe mese oricate pahare doriti, ajung la toata lumea. Intrucat seara de bun venit nu e pentru toti turistii in aceeasi seara, participarea se face pe baza invitatiei primite in camera, de obicei in prima seara, intr-un anumit bar. La seara capitanului sunt pahare cu bauturi la toate barurile din holul principal, sau la teatru.

gratziela
[09.07.15 21:31:18]

@dianamea - Iti multumesc frumos pentru informatie. Vrem sa plecam la anul in croaziera cu niste prieteni si ma gandeam daca e bine sa luam un cuplu un pachet de bauturi pe care sa-l impatim cu celalalt cuplu.

[23.09.15 14:39:16]

@gratziela: Prietenii mei au reusit sa faca acest lucru, membrii unei cabine au luat pachet de bauturi all inclusiv nelimitate si au dat de baut si celorlalti din grup, insa fara sa fie observati. Pachetele de bauturi cu file detasabile pot fi folosite de oricine, dai fila si primesti bautura, nu conteaza cine le-a cumparat si cine le bea, dar de platit plateste doar o cabina. Se pot comanda bauturi si fara pachete de bauturi, dar sunt ceva mai scumpe, cu cca 25% fata de pretul de la pachete.

[23.09.15 14:51:22]

Completare

Schimbul valutar la bord.

Desi cand am fost in Israel cu Royal Caribbean, am putut cumpara de la receptie shekeli si la intoarcere am putut sa ii vindem pe cei necheltuiti, dar doar bacnote nu si monede, in croaziera in care am fost recent cu MSC nu se puteau cumpara de la receptie lire turcesti, cuhne, ruble, si nici lei, necesari in porturile de pe traseu.

Se facea totusi schimb valutar, in sensul ca se puteau cumpara eur si vinde dolari, lire sterline, franci elvetieni sau dolari australieni.

[30.08.19 20:08:40]

@dianamea: Foarte frumos tutorialul, multumesc mult!

[30.08.19 20:19:33]

@floraur: Ma bucur sa va fi fost de fost de folos cu informatii utile si sper sa va fi convins sa mergeti si dvs. in croaziere, cat de curand. Am reusit pana acum sa conving cateva persoane si au fost incantati dupa ce au facut prima croaziera.

[31.08.19 09:33:07]

Da, m-ati convins 100%

Nevasta' mea e foarte curioasa in privinta unei croaziera in Norvegia, in August 2020. Deocamdata ne informam, am vazut cate ceva la Costa, insa nu am destule date.

Am incercat sa imi fac un cont online la MSC, dar vad ca sunt deschisi la inregistrari doar cetatenilor din US, aveti idee care-i faza cu ei? In Europa folosesc doar agentiile sau cum e?

Per total, cam care ar fi compania cu care ati merge in zona asta si ce traseu ar fi indicat pentru prima aventura? Bugetul nostru ar trebui sa fie 4.000€ cu o mica bataie, cu doi plozi, 12 respectiv 3 ani.

[31.08.19 10:29:13]

@floraur: Bugetul dvs. ar putea fi si pe jumatate, pentru ca la majoritatea croazierelor, copiii merg gratis.

Mai intai alegeti perioada in care vreti sa mergeti. Vara e cel mai frumos, e vreme buna, faceti plaja, baie, dar e mai scump si mai aglomerat.

Apoi va ganditi cum obtineti bilete de avion la pret convenabil, respectiv cu cateva luni inainte si in orase port la o distanta convenabila.

Pentru inceput eu va recomand Mediterana in timpul verii, adica intre mai si octombrie.

Deci, porturile cele mai accesibile sunt: Roma, Venetia, Atena si Barcelona. Biletele de avion trebuie sa fie pentru o zi inainte de imbarcare, caci se poate sa aveti surprize neplacute, sa intarzie zborul, si pierdeti imbarcare, si implicit o noapte la hotel.

Croazierele cu grup organizat costa nejustificat de mult in plus, decat daca mergeti pe cont propriu.

Liniile de croaziera cele mai accesibile ca pret sunt: MSC, Costa, Pullmantour, Royal Caribbean, Celebrity, Princess, Celestyal. Pentru dvs. si pentru copii, primele dpua, MSC si Costa, linii italiene, ar fi mai indicate.

Pe liniile americane varsta pasagerilor e mai inaintata si animatia e mai pe gustul lor, adica mai retro.

Alegeti un vapor mai nou, de max 10 ani vechime, si de dimensiuni medii, circa 3500 pasageri.

Alegere inspirata si daca mai aveti intrebari, cu placere va raspund.

[31.08.19 11:42:06]

Suntem inca intr-o disputa amicala, eu si sotia. Ea e fascinata de Nord, eu as vrea sa merg in Canare acum sa vedem argumentele cui castiga.

Vreau sa mergem in August, insa vad ca in aceasta perioada nu exista oferte pentru anul viitor in august, o sa caut prin Ianuarie sau ce parerea i, care este cea mai buna perioada?

Nu mi-ai spus care-i faza cu MSC, de nu pot face cont pe site, decat daca sunt cetatean american...

Zici ca pentru copii, Costa ar fi mai adecvat?

[31.08.19 12:12:18]

@floraur: Si la MSC si la Costa, puteti face rezervare direct pe site-ul lor, ceea ce e mult mai ieftin decat prin agentii. Eu am platit pentru croaziera Costa de 11 nopti in insulele Canare 1273 eur, inclusiv taxe, exclusiv bacsisul, pentru 2 persoane in cabina dubla interioara, in luna mai, rezervand direct pe site-ul lor, fara transport care a mai costat inca vreo suta si ceva de eur de persoana in timp ce la agentie costa 1499 eur de persoana, aceeasi croaziera, aceeasi categorie de cabina, cu taxe si fara bacsis, grup organizat, cu avion, eventual cu o reducere de 100 eur de persoana, deci pretul dublu. In insulele Canare nu sunt croaziere in august, ci doar primavara in aprilie, mai si toamna in octombrie, noiembrie. In nord sunt croaziere intre mai si septembrie, cel mai frumos e in iunie, cand sunt noptile albe. Pentru copii e foarte bine si la MSC si la Costa. Au programe de animatie speciale pentru copii. Cea mai buna perioada pentru rezervare este black fridau si cyber monday si perioada wave season, la sfarsitul lunii ianuarie, inceputul lunii februarie. Rezervarea ar trebui facuta cu cel putin 6 luni inainte, ca sa fie reducere early booking, caci la last minute nu mai gasiti cabine ieftine in timpul verii.

[03.09.19 15:02:00]

Super!

M-am tot uitat zilele astea si mi-a placut ce am vazut. Cred ca o sa mergem cu Costa in Nord, pana la St. Petersburg, in August. 11 zile.

Am urmarit pe youtube vlog-ul lui Gary Bambridge " Tips for Travelers" . Foarte bun, cu foarte multe informatii interesante.

Merci pentru info, o sa te mai agasez

[03.09.19 17:49:18]

@floraur: Sa va inscrieti direct pe site la Costa, va costa cu mult mai ieftin decat la agentii. De exemplu zilele acestea au avut reduceri cu ocazia Labour"s day. Cineva tocmai s-a inscris ieri cu 520 eur de persoana in cabina interioara, cu taxe si bacsis incluse, la o croaziera de 11 nopti in insulele Canare in octombrie.

[03.09.19 18:23:23]

@floraur: Daca va intereseaza St. Petersburg, cititi ceea ce am scris despre calatoria cu vasul Printesa Anastasia, care nu e chiar un vas de croaziera, ci un feribot cu restaurante, discoteca, piscina, spa, magazine duty free, program artistic, karaoke, cinema, cazino, etc. Cu acest vas am plecat din Stockholm, am dormit 2 nopti la dus si 2 la intors pe vas, am ales demipensiune pe vas, dar se putea si a la carte sau din "traista", cu escala de o zi la Helsinki la dus si o zi la intors la Tallin, si trei zile fara viza la St. Petersburg, unde am dormit 2 nopti la hotel. Evident, pretul a fost mult mai mic decat la croaziere si am avut timp mai mult de vizitat in St. Petersburg decat am fi avut in croaziere.

dianamea, floraur, gratziela, paul.gorgan
Alte impresii din această RUBRICĂLumea Croazierelor, de la A la Z: