ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 06.01.10
JAN-2010

Revelion la Golden Sands - Hotel Madara

Hai sa-ncepem cu inceputul. Am intrat pe net si, dupa vreo doua saptamani de cautari si comparari, am ales, prin intermediul unei agentii de voiaj din Brasov, acest sejur de revelion la hotelul Madara. Asta se-ntampla prin luna septembrie 2009. Nu sunt sarac, dar nici nu pot spune ca ma dau banii afara din casa. Nici chiar tanar nu mai sunt, asa ca am cautat o locatie care sa nu fie in Romania, sa nu fie prea departe de Romania, sa fie cat mai sus cotata pe scara "stelelor", sa fie "all inclusive" (asta ca sa nu alerg dupa resturante sau sa ma car cu papornita dupa mine! ) si, de ce nu, sa fie cat de cat ieftina. (Acuma fie vorba intre noi, am gasit si mai ieftin, dar, sincer, mi-a fost teama sa nu fie bluff! ).

Plata la agentie am facut-o in doua rate. M-am pregatit ca pentru orice plecare: harti, site-uri, GPS. Am intrat in Bulgaria pe la Ruse, pe la ora 08. 30. Prima "minune": nu aveam niciunul pasaport, ne-am spus ca se poate intra cu cartea de identitate/buletinul. Ei bine, cu cartea de identitate se poate, cu buletinul de tip vechi, NU! Nu stiu daca este doar vina mea, desi ar fi trebuit sa stiu asta cu mult timp inainte. Intrasem pe site-ul ministerului de externe, pe cel al ambasadei romane la Sofia, nu se face vorbire despre asa ceva niciunde. Dupa parlamentari, rugaminti si "aratat muschii", am reusit sa trecem. Nu am "dat" absolut nimic! De remarcat ca politistul roman nu s-a "bagat" in niciun fel. De, era intrare in Bulgaria, nu in Romania! Cel bulgar vorbea foarte bine romaneste, a inteles si m-a ajutat.

Mai departe. Vigneta bulgareasca se cumpara pe sensul de intrare. Costa 5 euro. Nu mi-au cerut actele masinii, nu vor lei, nu leva. Euro! Nu intri in Ruse, ci o iei pe centura, dai de un sens giratoriu, cauti directia Varna si o iei intr-acolo. Este semnalizata corespunzator. Urmeaza apoi un pasaj, faceti "dreapta imprejur" si apoi tineti drumul drept pana la Varna. De la Giurgiu aproximativ 250 km pana la Zlatnii Piasaci. Soseaua este cu doua benzi (una pe sens), dar buna. De la Schumen, adica dupa aproximativ 125 km se trece pe autostrada. Vai de mama ei! Arata ca A1 inainte de renovare (nu stiu care din ele! ). Au fost kilometri intregi cand era mai bine sa mergi pe banda de siguranta! Gauri, petice, de toate. Mai rau este faptul ca peticele nu sunt de aceeasi calitate cu restul asfaltului, ci arata de parca ar fi fost pusa criblura de curand pe asfalt! Dar e autostrada, te descurci! Atentie ca pana la Schumen nu prea am vazut benzinarii! Chiar daca or fi, eu n-am vazut! Pe autostrada mai gasesti. In Varna, la fel, gasesti semne de circulatie, nu e complicat.

Prima statiune dupa Varna este Sfintii Constantin si Elena, urmatoarea Nisipurile de Aur. Cam 20 de km din Varna. Cu cat am stat prin vama si cu pauza din parcurs am ajuns la 14. 00.

Statiunea are cam 80 de hoteluri clasificate divers, 2-5 stele. Pe mine m-a dus GPS-ul pana acolo, mi-a spus ca am ajuns la destinatie, dar eu nu vedeam hotelul! Era cam la 20 de metri de mine, in padurice! Statiunea este o combinatie intre Mamaia si Sinaia! Mare si munte. Ei, e prea mult spus munte, dar sunt terasele unor dealuri destul de pronuntate. Active, cam 20 de hoteluri, pline de romani! Cele mai bune (cred eu) : Melia Grand Hotel, Admiral, Astera. Sunt si altele.

Madara este undeva cam in centrul statiunii. 300 de metri de la plaja, spun ei, dar, asa, in zbor de pasare! Daca e sa mergi pe strada (si n-ai altcumva! ) e mult mai mult. Locuri de parcare cam putine, dar ne-am descurcat. Noroc ca erau multi veniti cu autocarul!

Hotelul nu este formidabil, dar FACE TOTI BANII pe care i-am dat.

Camera dubla este destul de mare, cu dus, insa, nu cu cada. Cu balcon, desi era la parter. Doar 18 programe pe TV. Aer conditionat. Functionabil! Curte interioara, piscina in aer liber. De folosit la vara, nu acum!

Mancarea a fost servita in sistem "bufet suedez" atat la micul dejun cat si la celelalte doua mese. Bine gatita, din destul, diversificata. Cred ca a fost punctul cel mai bun din toate. Ce inseamna "all inclusive": o lista de cca 10 tipuri diferite de bauturi pe care le poti servi la discretie la barul din loby sau din restaurant intre orele 10.30-23.30, acces la piscina interioara, sauna, miniclub pentru copii si cam astea. Daca vrei sa bei altceva (sucuri de fructe prospete, de exemplu) platesti separat. Oricum, acolo am vazut romani fericiti: nu se mai ridicau de la bar! Astea sunt partile bune. Sau foarte bune.

Ceea ce nu mi-a placut a fost tocmai seara de revelion. Adica tocmai motivul pentru care aram acolo! Au folosit atat restaurantul, cat si barul (Sailor). N-ar fi nimic deosebit. As putea spune ca mancarea a fost deosebita, dar organizarea PROASTA. Au organizat servirea mesei tot in sistem bufet. Or, asa ceva nu se cade pentru o asemenea seara. Era mai bine daca alegeau serviciul la masa.

N-a venit nimeni sa spuna: bai, romani nesatui, stati linistiti ca e mancare pentru toti! Asa a intrat in scena "haiducia", tipic romaneasca! Barbatii la bar, dupa bauturi. Femeile "la linie", dupa mancare. Strigate de la unul la altul. Nervi pentru ca trebuia sa astepti fie dupa bautura, fie dupa mancare. Nervi pentru ca unii nu erau in stare sa exprime ce bauturi voiau. Mai usor cu limba "gimnastica"! Unii au ramas fara mancare. Discutii, parlamentari. Unii aveau farfuriile cu varf, altii apucasera cateva oase din purcelul de lapte! In fine, s-a mai adus o serie de tavi cu mancare.

Cand ne era lumea mai draga s-a defectat automatul de cola, sifon si altele. Pentru fiecare pahar era nevoie sa mergi la bar. Am mancat bulgareste: salata inainte! Am petrecut mai mult pe la bar, asteptand, decat la masa sau la dans! Pe la 0. 30 au strans toate tavile cu mancare si dulciuri! Imediat dupa miezul noptii!

Apropo de dans: au avut, cica, DJ-ei. Unul in restaurant, altul in bar. Loc de dans ar fi fost, dar majoritatea erau cam de varsta mea: nu prea le ardea de hip-hop! Nu a fost un tango toata noaptea. De fapt, nu pot spune "toata noaptea". In conditiile astea m-am ridicat pe la 02. 00 si am plecat. Nota bene: am fost rezistent, pentru ca plecasera mai mult de jumatate pana la ora aceea!

Au mai dres-o cu programul artistic: dansuri populare, moderne, iluzionism. Dar, daca ar fi sa trag linie, as spune ca n-am de ce plange dupa bani. Am vazut Albena: pare un fel de Saturn de la noi, cu hoteluri, in general, de pe vremea ailalta.

Plaja e formidabila: mai larga de 100 de metri, cam ca la Mamaia la Radiovacanta, nisipul "de aur"! Am facut plaja pe 01 ianuarie, erau 18 grade! Celsius!

Am vazut Balcic. Daca sunteti romani si asta inseamna ceva pentru voi, va recomand sa nu ratati castelul Reginei Maria. Nu va ganditi la "castel" ca la Peles. Eu unul nu mi-am dat seama din fotografiile de pe net. E impresionant. Si va spun ca am vazut multe in viata asta! Te poti si caza acolo!!!

Am vazut capul Caliacra. E de mers si acolo. Acolo am vazut pentru prima data delfini in Marea Neagra! Toate trei sunt pe drumul de inapoiere in tara, spre Vama Veche.

Soseaua este tot pe doua benzi, proasta, de parca bulgarii n-ar pune niciun pret pe drumul acela! N-am vazut niciun semn de genul: Constanta, 82 de km. E cel mai mare port la Marea Neagra, la urma urmei! Primul semn ca ne apropiem de Romania a fost la 3 (trei! ) km de Vama Veche! Gata-gata sa nu ne lase sa iesim din Bulgaria: pe unde ati intrat cu acest document (buletinul)? Nici nu m-am dat jos din masina, la intrare era problema, nu la iesire! Drumul pana la Constanta si A2 nu se pot compara, e altceva decat la bulgari!

In fine, una peste alta pot spune, totusi, ca nu regret! Sper sa va foloseasca! Mai cititi si alte pareri. Una singura, cat ar fi de avizata, e totusi singulara!

Trimis de Walter_Ego in 06.01.10 14:05:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sozopol

VIZUALIZĂRI: 4533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Walter_Ego); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vladex
    [06.01.10 14:44:43]

Nu inteleg de ce ''satisfactie 100%''.Din text parca reiese altceva!!!!

Walter_EgoAUTOR REVIEW
    [06.01.10 17:46:03]

Nu vreau sa intru in polemica cu dumneata, dar n-am gasit "butonul" acela unde trebuia sa-mi arat insatisfactia! Asa e conceputa pagina respectiva, iar eu am vrut sa fiu onest: am dat note la ce au oferit ei pe pagina (si s-au potrivit cu zonele de satisfactie), dar mi-am spus parerea, completand in scris ce nu am putut nota pe pagina lor. Deci nu este 100%, mai da cu ceva zecimale! Iar insatisfactia mea e legata doar de noaptea respectiva. Mai mult, daca vreti sa va faceti o parere, cititi si alte postari. Eu sunt doar unul si, normal, sunt subiectiv!

vladex
    [07.01.10 08:46:29]

Nici eu nu vreau sa ne ''contram''! Eram doar nedumerit. Va doresc numai bine!

vladex, Walter_Ego
    Alte impresii din această RUBRICĂSmartline Madara Hotel: