ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2015
DE hlli
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
APR-2015

Un sejur de răsfăţ şi odihnă

De câţiva ani doream să ajung la hotel Perla, dar de fiecare dată nu reuşeam să fac rezervare pentru că hotelul era ocupat în totalitate. De data aceasta m-am organizat din timp şi am făcut rezervare la finele lunii februarie pentru perioada 23 - 30 aprilie. Rezervarea a fost făcută prin mail, cu plata serviciilor în momentul sosirii la hotel. Am ales un pachet “bonus de relaxare 5+2 gratuite”, mic dejun inclus şi 3 proceduri – câte o şedinţă de masaj, salină şi duş Vichy sau drenaj limfatic. Preţul sejurului pentru cele 7 nopţi a fost de 550 lei de persoană.

Perla, este un hotel micuţ cu 56 de camere dar care dispune de multe facilităti. Etajul 1 al hotelului are camere cu pat matrimonial şi terase desosebit de mari. La etajul 2 sunt camerele cu paturi twin, dar sunt fără balcon. Câteva camere, 3 la numar, dispuse cu privire spre parcarea hotelului şi alte 3 camere cu privire spre pişcine, au un mic balcon – suficient pentru doua scăunele, bineinţeles folosite pentru fumat. Doua (am fost 4 persoane) dintre aceste camere, cu privire spre parcare am ales şi noi.

Camera a fost destul de mare, cu parchet, dotată cu două paturi twin, un mic birou, masuţă cu două scaune, dulap bine compartimentat, minibar, TV amplasat pe perete, cuier pe perete în care sunt şi două halate de baie. Camera este exact aşa cum arată în pozelele prezentate pe site-ul hotelului.

Baia, spre mulţumirea mea, este mare, cu cabină de duş foarte încăpătoare. Zilnic, chiar dacă nu au fost folosite cele din ziua precedentă, au fost aduse produse de igienă corporală – şampon şi un mic săpun. În baie este uscător de păr şi un stativ mare pentru depozitarea prosoapelor.

În perioada sejurului lenjeria a fost schimbată o dată iar prosoapele ori de câte ori a fost nevoie.

La uşa catre balcon, nu există sită contra insectelor, dar în perioada sejurului nostru nici nu a fost necesară.

Accesul în cameră se face cu cartelă. La solicitarea noastra, fără nici cea mai mică problemă sau nemulţumire din partea recepţionerei, am primit două cartele.

În nici o cameră a hotelului nu se fumează. Este un loc de fumat, la capătul holului pe terasă. Tot la capătul holului, lângă lift, este o mică încăpere destinată diverselor conferinţe. Cum nu era acea încăpere ocupată, seara mai stateam acolo la un pahar de vorba, fumat şi jucam remy.

Restaurantul are două zone pentru servirea masei – fumători şi nefumători. În zona de fumatori se află şi un bar.

Micul dejun, tip bufet, deşi a fost zilnic acelaşi, a fost diversificat – salam, şuncă, ochiuri de ou, ou fiert, omletă, caşcaval, telemea, zacuscă, salată de vinete, salată de icre, unt, gem, miere, iaurt, cereale, fructe, compot de fructe, prăjiturele, cafea, ceai, sucuri……

Mesele de prânz şi cina erau în sistem “a la carte”. Meniu bogat, cu multe specialităţi, pe care nu am reuşit să le gustăm în totalitate. Preţurile au fost acceptabile.

Hotelul este legat de zona spa printr-un culoar, loc de fumat amenajat cu măsuţe şi scaune.

În zona spa, în interior sunt două pişcine, de dimensini mici, cu apă termală la 37 grade şi doua mici bazine jacuzzi.

Sunt şi două încăperi pentru saună - umedă şi uscată, de care eu nu m-am putut bucura, datorită stării de sănătate, decât cateva minute zilnic.

În exterior este o pişcină semiolimpica cu apă termală. Mai este o piscină cu apă termală la 32 grade, la care este acces şi din interior şi din exterior.

Peste tot, atât in interior cât şi în exterior, sunt sezlonguri foarte confortabile, duşuri si toalete.

După piscina exterioara se afla o terasă unde se poate servi masa – ciorbe, specifice zonei, babgulyas şi bograci, precum şi minuturi. Orice fel de mâncare costa 15 lei. Vremea nu prea a ţinut cu noi şi doar în două zile, la orele prânzului am servit masa acolo.

Mai este o piscină olimpică, dar cu apă un pic mai rece. Lânga sunt două topogane care au funcţionat doar în weekend.

La piscinele interioare şi exterioare au acces şi alte persoane care nu sunt cazate în hotel. Preţul unui bilet de intrare pentru cei din exterior este de 20 lei sau 150 lei abonament pe o lună. În weekend a fost destul de aglomerat, ceea ce mie mi-a creeat un disconfort. Am înţeles că în curând, se va delimita o zona de ştrand pentru cei ce nu sunt cazaţi în hotel, la care vor avea acces şi cei ce stau în hotel. Cei din afara hotelului nu vor mai avea acces la zona spa.

Scopul acestui sejur a fost efectuarea tratamentului balnear. Baza de tratement, deşi micuţă, dispune de aparatura modernă şi se pot efectua atât proceduri electrice cât şi hidroterapie, kinetoterapie. Sala de aşteptare din baza de tratament este amenajată cu scaune şi şezlonguri pentru cei ce doresc sa se odihnească sau privească la televizor. Deşi personalul din baza de tratament este foarte tânar, sedinţele de tratament au fost executate cu mult profesionalism. Organizarea programărilor pentru procedurile de tratament a fost foarte bună, aşa că nu am stat la rând după nimeni.

Internetul a funcţionat acceptabil mai peste tot.

Hotelul dispune de o parcare generoasă, supravegheată video.

În tot hotelul şi în spaţiile exterioare este curat. Tot personalul hotelului este amabil.

Sejurul nostru fiind în extrasezon, au fost puţini turişti, aşa că am beneficiat de multă linişte, ceea ce noi chiar ne-am dorit.

Eu m-am simţit bine la acest hotel. Consider că merită din plin cele 3*. Am beneficiat de toate facilităţile prezentate în site-ul hotelului Perla. Nu este nimic precizat pe site care să nu existe şi la faţa locului iar pozele prezentate reflectă realitatea.

Trimis de hlli in 03.05.15 08:50:07
Validat / Publicat: 03.05.15 14:40:28

VIZUALIZĂRI: 3251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 nuferii din Băile Felix, o staţiune în care mă duc mereu cu mult drag
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

andreea_c
    [03.05.15 14:49:15]

@hlli - Deci, s-a terminat deja? Ma bucur ca a iesit bine. Felicitari pentru review, este foarte detaliat.

andreea_c
    Alte impresii din această RUBRICĂPerla Hotel [1 Mai]: