ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2015

Las´ că merge şi aşa!

Credeam că noi românii, în special regăţenii, ne justificăm cu expresia ˝ las´ că merge şi aşa˝ de câte ori lucrăm superficial, fuşărim, găsim soluţii ingenioase pe picior, că doar proşti nu suntem. În circuitul ăsta am văzut că ceea ce e de neconceput la nordici sau germani, se extinde până în Grecia. Înainte de a vă prezenta hotelul care în linii mari a fost mulţumitor, să vă spun cu ce este îndreptăţit să i se aplice expresia de mai sus.

La prima vedere camera era relativ încăpătoare, curăţică. Eram bucuroşi că vom sta patru nopţi, ceea ce ne va scuti de desfăcutul şi făcutul bagajelor. Prima lovitură: nu avea minifrigider, deci adio gospodăreala de seara. A doua lovitură poate mai grea: nu era nicio priză pentru încărcat telefoane, baterii foto, practic erai rupt de lume (cum naiba am putut trăi zeci şi zeci de ani fără aceste facilităţi?). Am tras paturile, nimic; sub noptiere, nimic. Priza de la TV-ul pe care oricum nu-l foloseam era sus, aproape de tavan, ar fi trebuit soţul să se urce pe scaun de fiecare dată şi telefonul ar fi atârnat în jos ca un alpinist căzut în coardă. Am dat telefon prietenului să-l întreb dacă au priză şi frigider şi mi-a răspuns râzând:˝ Avem˝. Imediat m-a cuprins omenescul sentiment de invidie şi chiar furie când l-am auzit că spune:˝ Staţi liniştiţi, deschideţi dulapul şi aşezaţi-vă lucrurile˝ Ce, de aşezat lucrurile îmi ardea? După un timp, resemnată am desfăcut trolerele să văd ce să pun pe umeraşe. Am deschis dulapul. Înăuntru era o ladă albă. Iniţial am crezut că e o cutie de valori dar era prea mare. Nu, era un frigider în dulap. Tot în dulap era o priză cu un singur loc de alimentare. ˝Las´ că merge şi aşa˝, o fi spus grecul dar şi noi. Am utilizat priza după program. Ziua cât eram plecaţi mergea pe frigider, seara două-trei ore şi dimineaţa una până ne spălam şi ne îmbrăcam, pe încărcătoare. Ne-am descurcat foarte bine şi nici frigiderul nu plângea de dezgheţ, nici bateriile nu mă lăsau când mi-era lumea mai dragă.

Hotelul Apollo este foarte bine amplasat la 100 m de staţia de metrou Metaxourgio cu care în zece minute ajungi în centru sau în sens opus cu autobuzul la Acropole la care se poate merge şi pe jos, distanţa fiind de 2 km. Până la gara Larissa sunt 500 m. Ca toate hotelurile unde am stat în Grecia, are o recepţie atrăgătoare. La ultimul etaj este o terasă de pe care se văd Acrpolele, probabil foarte frumos seara când e luminat. Noi n-am urcat pe acoperiş pentru că nu a fost seară să ajungem mai devreme de nouă- nouă jumătate, ori atunci gândul era să mănânci ceva, să te speli, să utilizezi cu folos priza, nu să admiri Acropole mai ales că urma să-l vizităm pe îndelete. Câteva turiste din grup au renunţat la Peloponez (eu nu l-aş fi ratat nici în ruptul capului) ca să facă shopping în Atena şi au avut timp să urce pe terasă de unde au avut o privelişte superbă.

Hotelul are lift de 3 persoane la care la orele de vârf e coadă. Stăteam la et. V şi nu-mi permiteam să urc pe scări. Camera nu avea balcon şi nici vedere spre Acropole cum aveau altele. Camera avea mobilier standard, era curăţică, poate cuverturile de pe pat ar fi trebuit spălate din când în când. Baia avea de toate, respectiv cabină de duş, covoraş să nu aluneci pe gresie, cosmetice. Ce m-a lăsat mută şi mă face să ridic nota hotelului este că în fiecare seară găseam pe paturi câte trei pachete învelite în săculeţe etanşe de plastic care, fiecare conţineau câte un prosop impecabil. A fost un adevărat răsfăţ pe noi cu atâtia săculeţi de plastic. Ajunsesem să pun câte un ciorap murdar într-un ambalaj. Lumină, slavă Domnului aveam, pentru că erau becuri şi la aplicea de pe tavan şi la noptiere. Micul dejun, ce să mai vorbim? Acelaşi în fiecare zi şi la fel cu cel de la celelalte hoteluri: şuncă ieftină, felii subţiri de caşcaval topit, ouă fierte, cubuleţe de unt, iaurt bun, suc chimizat, cafea proastă. Noroc cu nessul pe care-l beam în cameră.

Nu am văzut parcare dar erau maşini în faţa hotelului şi pe o străduţă laterală. Readuc aminte că sejurul a fost în aprilie nu într-o lună aglomerată. Preţul unei camere în iunie şi august este 208 lei, doar în iulie 239 lei- destul de atrăgător ţinând seama de amplasamentul hotelului. Hotelul are 52 de camere şi pe booking.com nota medie la comentarii este de 7.2. Eu aş fi dat spre 8, conform principiului că ˝ las´ că merge şi aşa! ˝ Pe afa există un singur review al useriţei Octaviansz (vezi impresii), scris în 2013, cu aprecieri pozitive despre hotel Apollo. Acolo sunt trecute coordonatele : 37.98517051 N, 23.72002959 E neconfirmate încă. Dacă aş recomanda hotelul? Da, cu condiţia să-ţi aduci un triplu ștecher de acasă.

Trimis de Michi in 02.05.15 12:25:50
Validat / Publicat: 02.05.15 13:22:21

VIZUALIZĂRI: 2013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea în hotel

[02.05.15 12:41:48]

@Michi - Nu este vorba despre acest hotel amfostacolo.ro/hotel.php? ... -atena&id=15206?

[02.05.15 12:48:41]

@webmasterX - Ba da, acelaş. Aş vrea să şterg avatarul, cum să fac?

[02.05.15 12:54:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apollo Hotel, Atena" (deja existentă pe sait)

@Michi

Aş vrea să şterg avatarul, cum să fac?

Facilitatea AVATAR este încă în lucru; când va fi gata, va exista şi o opţiune "nu doresc avatar"

[Printre altele, însă, va apărea şi posibilitatea prin care un utilizator poate să încarce o fotografie proprie, pe post de avatar; poate, totuşi, nu vei renunţa de tot - ci să încarci o fotografie "portret" sau cu orice altceva crezi că te reprezintă. Alegerea finală - dacă renunţă sau nu complet la AVATAR — este însă exclusivă fiecărui utilizator]

[02.05.15 14:28:08]

[02.05.15 14:32:58]

@webmasterX - Da, este pe str. Achilleos.

krisstinna
    [03.05.15 10:07:58]

@Michi: Eu nu plec de acasa fara un prelungitor cu cel putin trei prize. Indiferent de mijlocul de transport cu care circul, indiferent de stelele hotelului.

[03.05.15 10:45:12]

@cristinaoranici -A fost învăţătură de minte şi doar de alte dăţi l-am luat. Graba!

Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Hotel: