ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
MAR-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pizzeria Tornado - La pomul laudat… sa nu te duci cu stomacul gol!

Acum vreo luna am dat o fuga pana la Chiscau ca sa vizitam Pestera Ursilor. Pe drumul de intoarcere, deplasandu-ne inspre Oradea, ni s-a facut foame. Ne-am gandit sa asteptam ca sa mancam la Baile Felix, insa ne-am gandit sa cautam informatii si cu privire la un loc de mancat in Beius. Si asa am aflat ca la Tornado ar fi cea mai grozava pizza. Am vazut pizzeria si am intrat.

Acum o sa fac o mica paranteza pentru a explica o expresie din argoul prietenilor mei. Noi folosim expresia “bar de procurori”, iar explicatia este urmatoarea. Auziseram, nici nu mai stiu de unde, ca intr-un orasel era un bar foarte ieftin (din acela intunecat, plin de fum si cu tabureti, frecventat de alcoolicii orasului, care cand se intalneau ca sa-si bea vodca ieftina, se salutau asa: “Buna ziua, domnule procuror! ”, “Sa traiti, domnule general! ”, “Respectele mele, domnule senator! ” etc.). Asa am ajuns noi, in gluma, sa numim carciumile ieftine, asa-zisele “gauri” cu bautura ieftina pentru betivi, de care nici nu-ti vine sa te apropii, “baruri de procurori” sau “la procurori”. Expresia a devenit si mai haioasa pentru noi de cand cativa prieteni din gasca chiar au ajuns, la propriu, procurori.

Revenind la intrarea in pizzeria Tornado, vreau sa spun ca am avut o usoara senzatie ca intru intr-un local “de procurori”. Chir daca era frumos zugravit in nuante calde, localul parea destul de intunecat, poate si din cauza vremii de afara, cam mohorata. Jumatate din mese erau destul de mici, rotunde, mai potrivite pentru a sta la un pahar, nu pentru a manca, iar fetele de mese pareau cam uzate. Mai mult, mirosea a fum.

Ne-am asezat la o masa si ne-am uitat peste meniu, care se gasea pe fiecare masa intr-un singur exemplar (un fluturas imprimat fata-verso tras in plastic). Preturile erau foarte bune, aici n-am ce comenta. Nu mai stiu acum sa dau detalii, ca a trecut ceva timp, insa pot spune ca se putea manca ieftin, aveau si meniuri cu ciorba si felul 2.

Noi vroiam sa mancam pizza aceea, cea mai buna, asa ca am luat doua pizza (quattro stagioni si prosciutto&funghi) la 13,5 lei fiecare, daca nu ma insel. Ne-au fost aduse in timp rezonabil, nici aici n-am nimic de reprosat.

Pizza n-a fost rea, a fost chiar buna la gust, iar aluatul nu era nici prea gros, nici prea subtire, mai mult inspre subtire (cum imi place mie), crocant. Da, pizza este buna acolo, insa, sincer, am mancat pizza mai buna si in alte parti, dar, repet, este buna, cel putin pentru gustul meu.

Ceea ce vreau sa spun este ca la gustul bun pe care il avea si la cat mi-era de foame, eu as fi mancat-o pe toata, insa, dupa ce am gasit un fir de par ratacit prin sunca, am lasat ultimul sfert din ea in farfurie.

Firul de par nu era in mod sigur al meu, pentru ca, pe langa faptul ca era de alta nuanta, daca mi-ar fi cazut un fir de par in farfurie, n-ar fi avut cum sa intre printre bucatile de sunca, ar fi fost deasupra pizzei, nelipit.

Cred ca persoana care pregatise sunca pentru topping a uitat sa isi acopere sau sa isi prinda parul cu ceva in timp ce lucra.

Situatiile astea sunt foarte delicate, se pot intampla accidente, asa ca nu vreau sa judec pe nimeni, va las sa trageti concluziile cum credeti de cuviinta. Nici nu m-am plans chelneritei, ci am lasat doar ostentativ, in scrumiera de pe masa, bucata infama de sunca, pe care o culesesem cu varful furculitei. M-am gandit ca se va vedea dupa ce plecam si ca vor intelege ce ne-a nemultumit, ca sa aiba grija in viitor, fara a mai purta vreo discutie penibila.

Totusi, mie mi-a pierit definitiv pofta sa mai intru acolo.

PS Imi cer scuze pentru lipsa diacriticelor, dar scriu la un laptop la care nu am diacritice si nici nu ma pricep sa intreprind ceva in acest sens. Multumesc pentru intelegere!

Trimis de corinka in 18.04.15 17:15:20
Validat / Publicat: 18.04.15 18:43:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH].

VIZUALIZĂRI: 1595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

luciaoradea
[19.04.15 12:48:50]

Dragă @corinka, mă simt datoare să îți scriu câteva rânduri. În primul rând am senzația că review -ul meu te-a determinat sa alegi Tornado- mă înșel? În al doilea rand localul este puțin întunecat și afumat, dar ăsta este un loc dintr-un orășel mic, nu că asta ar fi vreo scuză. Pentru Beiuș e totuși un local decent. Vara e mai bine, noi am fost prima data acolo vara și am luat masa pe terasă, e mult mai plăcut. Iarna însă ventilația lasă de dorit, am mai văzut cazuri și în locuri mai de fițe. În ceea ce privește firul de păr din pizza nu știu ce sa zic -ghinion, neatenție? Nu am pățit niciodată acolo așa ceva, poate am avut eu noroc. Habar nu am dacă pizzarul poartă sau nu boneta, îmi pare rău însă pentru pățania ta. Pizza a fost bună la gust, nu? ???? Crede -mă ca nu am nici un interes sa îi laud, era pur și simplu părerea mea despre pizzerie.

corinkaAUTOR REVIEW
[19.04.15 20:07:46]

@luciaoradea - Draga luciaoradea, nu m-am gandit nicio secunda ca ai avea vreun interes sa ii lauzi, asa cum nici eu nu am niciun interes sa ii critic.

Cred ca a fost ghinionul meu sa gasec firul acela buclucas, daca nu-l gaseam, plecam cu o impresie mai buna.

Intr-adevar, la nivelul orasului Beius, pizzeria e chiar decenta, in ciuda ventilatiei proaste si a mobilierului nu prea bine ales, ma refeream la mesele rotunde, la care este cam incomod pentru mai multe persoane sa manance.

Pizza a fost buna, dar, sincer, la Borsalino in Oradea mi se pare mai buna.

Cat despre firul de par, nici nu stiu ce sa spun. Fireste, niciun proprietar de restaurant nu vrea asemenea incidente, dar, totusi, sunt chiar asa de greu de evitat? N-am lucrat niciodata intr-un restaurant, asa ca nu-mi dau seama daca sunt de blamat sau nu.

corinkaAUTOR REVIEW
[19.04.15 20:10:10]

@luciaoradea - Si inca ceva, nu ti-am purtat deloc pica pentru ca ai recomandat pizzeria. Ar fi fost culmea!

Nu e nimeni de vina ca are altul ghinion sau ca are alte gusturi si nu-i plac mancarea sau decoratiunile.

corinka, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Beiuş-Meziad? :