Plage Hotel

înscris/ă în 29.07.13
APR-2015
REGIM MASĂ DP

Soacra mulțumită :D

Din când în când încercăm să luăm mamele cu noi în minivacanțe. Asa că de data asta ne-am trezit cu două copile în mașină la pornire. Una de 9 și cealaltă de 79 de ani. Pentru că ambele au gusturi și fițe specifice vârstei, am optat pentru un hotel, deși suntem genul de turist familist care preferă apartamentele private, atât din perspectiva financiară cât și privind intimitatea sau dotările.

Nu am găsit apartamente care să îndeplinească toate condițiile dorite, aveam probleme în special cu distanțele, ori erau mai departe de băi, ori ofereau masa într-un restaurant mai îndepărtat. În general ne bucurăm să fim "obligați" să ne plimbăm, dar de data asta nu era cazul, dat fiind vârsta și starea picioarelor uneia dintre fetițe. :D Și pentru că suntem 4 de 4 feluri, sau de mai multe (fiica mea încearcă momentan crearea a mai multor personalități... și abia începe adolescența), ne-am gândit că bufetul suedez ar fi cea mai bună soluție pentru mese.

Așa am aterizat la Plage Hotel. La 3 minute de mers de la Aqua-Palace și la un minut de intrarea ștrandului. E cotat la 4 stele, la unele servicii chiar le merită, la altele e doar pe aproape, dar minusurile în acest hotel le-am considerat personal fleacuri, având în vedere că nu mă duc în vacanță să fac pe poliția turistică. Le și enumăr repede, să trecem apoi la laude.

Nu are dotările de wellness la care te-ai aștepta la 4 stele, dar aflându-te la 3 pași de complexul imens aquatic, nici nu știu pe cât de folosite ar fi aceste facilități. Poate că dimineața până aștepți să se trezească gașca te-ai duce la saună, dar eu mă trezesc deodată cu gașca și niciodată nu se întâmplă să fie înainte orei de mic dejun. Seara după 8-9 ore de bălăceală, saună, cină, ce rost mai are wellness-ul la hotel? Restul lipsurilor, mărunțișuri:fără uscător de păr, fără uscător de rufe, lipsa tacâmurilor din colțul de bucătărie, fără savonieră, etc.

Și acum să trecem pe pozitiv. Prețurile sunt mult sub prețurile hotelurilor de 4 stele din apropiere. Nu se percep taxe surpriză, gen parcare, încălzire. Clădirea e nouă, camerele au încă acel miros crud, proaspăt.

Am stat într-un apartament cu living combinat cu bucătărie (stil american), plus două dormitoare. Balcon la fiecare cameră, tv ecran plat, o canapea, masuță de cafea, masă de bucătărie în sufragerie, pat matrimonial în prima, două paturi separate cu saltele buuune în cel de-al doilea dormitor.

Baie cu cadă, seif în cameră, frigider mic, wifi bun, parcare subterană. Confort maxim, spații mari, ambianță plăcutăcurățenie exemplară. La trei nopți plătite am primit bilete de intrare în Aqua-Palace pentru 2 zile.

Bistro-ul de la parter poate fi micuț când hotelul e plin, dar acum nu era cazul. Mese... cred că am pus 2 kile. Mâncare gustoasă, dimineața cornuri, chifle, toată gama de băuturi de dimineață, cereale, ouă, crenvuști, cârnați, trei feluri de mezeluri, cașcaval, legume proapete, șiiiiiiii ceapă călităăăăă! Să nu mai spun de grișul în lapte! Seara între 3-5 feluri de carne, cel puțin trei feluri de garnitură, două feluri de supă, salate, legume călite-înăbușite-pane, fructe, deserturi, în fiecare zi ceva specialități în plus, care merită gustate dacă te ține stomacul. Consider meritul bucătarilor, faptul că felurile de mâncare sunt gătite puțin mai mediteranean (nu în stilul prea greoi unguresc), fără să-și piardă din savoare.

Nu mă rabd să nu enumăr câteva feluri de mâncare:supă de usturoi, ciorbă românească, paste cu fructe de mare, sarmale, cotlet în sos de muștar, ficăței cu mirodenii (imbatabil!), vinete pane... sunt doar vârfurile culinare a trei zile. Personal tânăr, mai mult decât amabil. În fiecare dimineață întrebau copiii care zăboveau mai mult în fața bufetului, dacă ar dori să le pregătească și altceva de mâncare în caz că nu-și găsesc nimic pe gustul lor (ce să zic, din sprezece feluri sărăcuții nu și-or găsi nimic :D).

Vorbesc respectuos, sunt răbdători, încearcă să vorbească (nu prea reușesc, dar se-nțeleg până la urmă):D și în românește, dar cu engleza, germana stau bine. Apropo de limbi până și etichetele de la mâncare sunt traduse în românește.

Mica terasă însorită de lângă restaurant îți dă șansa să ieși cu cafeaua de după mic dejun, pentru ”digestie”. Prețurile de la bar, sau în cazul unei mese a la carte sunt tot moderate comparativ cu alte localuri.

Concluzia soacrei (cu antecedentele unei bunici plimbate de numeroșii ei copii prin Turcia, Egipt, Germania, Ungaria, și cu o groază teribilă pentru drumurile lungi sau zbor, în special):”apoi de-acum încolo nu are rost, să merem mai departe pentru ceva bun”.

Nu sunt mare fan al stațiunii, în afară de băi nu prea ai ce face pe aici, dar mergem cam odată la 3 ani, pentru că e aproape și e o variantă excepțională de complex balnear în anotimpurile reci. Am prins și alte cazări bune, dar nu cred că voi mai sta în altă parte cât serviciile vor rămâne la acest preț și nivel.

Impresii încărcate de Mamaligar in 17.04.2015 11:37:07

Validat / Publicat: 17.04.15 13:52:56

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în UNGARIA. A mai fost în/la: Hajduszoboszlo, Budapesta, Gyula, Miskoltapolca, Cegled, Mako, Debrecen, Nyirbator, Oroshaza, Pecs, Csorna,

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mamaligar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  17750 PMA (din 18 voturi) nota2

[17.04.15 12:38:30]

Mutat la rubrica ”Plage Hotel” nou creată pe site (ID 18262).

...

@Mamaligar-am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- Mamaligar
[17.04.15 12:47:34]

@webmasterX - da, coordonatele sunt bune

- Aurici
[17.04.15 14:01:36]

@Mamaligar - Multa sanatate soacrei si la cat mai multe vacante impreuna.

Felicitari pentru atatea informatii utile. Pacat ca locul nu e atat de aproape si de noi.

pagină generată in 0.181902885437 sec