ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2015

Good morning Viet Nam - Episodul 10: Hue (prima zi)

Lasand Hoi An in urma, ne-am indreptat catre gara din Danang, de unde urma sa plecam in Hue cu trenul, pe cel mai frumos drum de coasta! Cum noi am vrut sa experimentam toate mijloacele de deplasare intre orase, iar de bus nu mai voiam sa auzim prea curand, am decis sa mergem cu trenul!

Am ajuns la gara din Danang cu masina cu sofer inchiriata, si ne-am dus la ghiseu sa cumparam bilete - notasem pe carnetel cum sa cerem ce voiam noi-bilete la clasa soft (exista si hard, si exista bilete normale si bilete la vagonul de dormit, pe partea dreapta in sensul de mers al trenului, pt a admira peisajul in liniste!

Am incercat sa rezervam on line, dar nu am reusit, iar la agentii ne cereau 12-15 $ biletul, cand noi citisem ca el costa 3,5$, asa ca nu am vrut sa fim jupuiti atat de rau si am decis sa le cumparam de la gara (sa nu incercati acest lucru in timpul vacantelor sau sarbatorilor vietnameze, pt ca nu o sa gasiti locuri, atat de mult calatoresc vietnamezii!!

La gara a decurs totul ok, d-ra de acolo vorbea o engleza perfecta, ne-am inteles perfect, am cumparat biletele cu 3,5$ de persoana, a venit trenul, am gasit usor vagonul, locurile, Trenul e foarte curat, scaunele soft sunt confortabile, spatioase, (se poate face pat din acest scaun) au aer conditionat, dar nu poti deschide geamul pt poze, mergi pe hol, te indruma chiar oamenii din tren...

Se serveste si mancare daca doriti, apa, sucuri, la tv se pun concursuri muzicale (bine ca noi nu am avut parte de ele, ca sincer, nu sunt fan muzica vietnameza), am admirat atat cat am putut drumul care este spectaculos, in dreapta marea superba, in stanga foarte aproape de linia ferata munti, cascade, poduri, un peisaj superb! In 2,5 ore (fata de 5-6 cu bus) am ajuns in Hue, fosta capitala imperiala!

Vremea din Hue e recunoscuta ca fiind mohorata, nefericita si racoroasa, dar cu toatea astea localnicii o accepta si isi vad de viata. Daca in Hoi An am avut parte de soare doua zile din trei (mai putin in excursia la My son), in Hue nu ne-am intalnit, dar ne-am multumit cu faptul ca in vizitarea orasului nu ne-a plouat, a plouat putin cand am facut excursia la mormintele imperiale))

Aici trebuia sa ne astepte propietarul hotelului unde aveam rezervare, si surpriza, nu era! L-am sunat, a venit un var pe motoreta care ne-a condus la un taxi pt a primi pretul corect 45000 vnd, citisem numai lucruri foarte bune si nu intelegeam de ce nu ne-a asteptat! Am elucidat misterul, noi trimisesem seara de dinainte un email pt a reconfirma intalnirea de a doua zi, email in care am scris ca ne vedem "maine ", si ghinion, emailul a fost primit a doua zi, iar ei au inteles ca maine e de fapt poimaine, noroc ca ne-au tinut camera, si noroc ca am avut cartela si am putut suna))

Aveti grija cu internetul in Vietnam si Laos, sa treceti data exacta cand vreti sa confirmati ceva, sa nu patiti ca noi!

Hue este un oras cu o semnificatie deosebita in istoria Vietnamului. Aici s-a aflat capitala Imperiului Vietnamez, un imperiu croit dupa forma si chipul celui chinez. A devenit capitala Vietnamului unificat in 1802, cand imparatul Minh Mang a mutat aici capitala din nord pentru a fi mai aproape de toate provinciile vietnameze. Exista o lupta permanenta intre vietnamezi si chinezi, chinezii incercand sa-i cucereasca definitiv pe vietnamezi, acestia luptand si reusind sa se elibereze mereu!

Ura a fost asa de mare, incat vietnamezii au preferat sa treaca la grafia latina pentru a renunta la cea chineza . Si totusi intreaga lor cultura statala, religia, sistemul imperial, totul a fost influentat de chinezi!

Hue a fost si teatrul uneia dintre cele mai faimoase lupte din razboiul vietnamez. Este vorba despre faimoasa “Ofensiva de Tet” – Tet-ul este Anul Nou vietnamez (coincide cu cel chinezesc) cand toata lumea trebuie sa se intoarca la locurile de bastina, la familie si sa se roage la spiritele stramosilor. Ei bine, de Tet-ul din 1968, armata din nord a efectuat un atac-surpriza si a ocupat vechea resedinta imperiala Hue. In urma atacurilor americane, capitala imperiala a fost rasa de pe fata pamantului. Incet incet, vietnamezii incearca sa restaureze orasul imperial, dar sunt departe de reusita!

Hue mi-a placut din prima clipa- bulevarde largi, libere, curate, luminoase, parcuri multe, raul parfumat (de fapt nu miroase a parfum, ci are multi pesti in el, de acolo vine numele), motorete si masini putine fata de orasele mari, preturi mult mai mici decat in Hoi An, un oras mai putin turistic, dar cu un aer inca imperial!

Restaurantele, vilele, strazile, au un aer majestuos, e o placere sa te plimbi pe acolo, iar vanzatorii nu sunt deloc agresivi, poate usor insistenti sunt cei cu cyclo-ricsa - ii ignori si mergi mai departe, dar ei vin dupa tine, se tin dupa tine, pana gasesc pe altcineva!

In Hue te poti plimba pe malul raului parfumat, unde se afla zona pietonala si unde seara are loc night bazar, frumos aranjat in casute cu lampioane, poti face croaziere pe rau cu barcile cu dragoni, te plimbi pe sau pe sub 3 poduri, foarte frumos colorate noaptea, in culori care se schimba frecvent, poti vizita citadela, aflata in oras, astfel incat poti ajunge pe jos, fara probleme si poti pleca in excursie sa vizitezi mormintele imperiale, aflate la cateva zeci de km de oras!

Cand am ajuns in Hue pe la orele 16, plouase toata ziua, vremea era mohorata, dar ploaia s-a oprit cand am ajuns noi, asa ca, dupa cazare, bagaje, etc, am vorbit cu cei de la hotel despre ce putem face, am primit o harta personalizata a hotelului cu obiectivele turistice, locuri de vizitat, locuri bune pt a lua masa, si am plecat in oras la plimbare! Cum iesi din hotel, mergi in dreapta pana la strada principala, 5 metri, unde faci stanga si ajungi pe bulevard! Chiar la colt exista un restaurant italian, imediat dupa am gasit un loc cu multe bunatati ieftine, ne-am plimbat pe bulevardele largi, am ajuns in zona pietonala, am traversat podul pana la Citadela, inchisa la ora aceea, ne-am intors pe celalalt mal, unde am gasit multe restaurante, magazine, pt localnici, am bantuit peste tot, ne-am intors pe raul parfumat unde am facut o plimbare cu barca cu dragoni (nu prea interesanta), am descoperit strazi si vile imperiale, multe restaurante, usor obositi si infrigurati ne-am intors la hotel pregatiti pt a doua zi!

De la hotel am cumparat excursia la mormintele imperiale, cu masina privata cu sofer vorbitor de limba engleza, doar pt noi doi, cu 29$ (in oras la agentii era 35$)

Cu motoreta nu avem curaj, cu bicicleta era cam departe, plus ca citisem ca sunt probleme cu locurile de parcare, ca te taxeaza peste tot, asa ca a fost mai simplu sa mergem cu masina, mai ales ca vremea era urata! Si bine am facut, a plouat marunt, toata ziua, iar masina, soferul, umbrelele oferite, ne-au usurat excursia mult!

Despre excursii, urmatoarea zi!

Trimis de andreea72 in 11.04.15 19:56:40
Validat / Publicat: 11.04.15 21:40:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 4254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 gara din da nang (ga inseamna gara)

alinaro
[13.04.15 11:48:53]

@andreea72 - Hristos a înviat!

Frumos, frumos... Podurile splendide, şi nu numai.

Cât despre P14... chiar curios, nu? Oare era defect semaforul?

andreea72AUTOR REVIEW
[13.04.15 14:18:06]

Adevărat a înviat! Era din cauza luminii, din cealaltă parte se vedea doar o culoare))

[29.03.23 07:20:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Hue și Orașul Imperial» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Vietnam]

alinaro, andreea72