ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Paradis

Dragi calatori,

Asa cum sunt obisnuita dupa fiecare calatorie sa impartasesc cu voi experientele fie bune, fie rele, va povestesc astazi cum a fost vacanta mea de primavara intr-o locatie pe care imi doream de mult timp sa o vizitez: Coasta Amalfi.

Datorita costurilor exorbitante practicate in aceasta zona la cazare, am ales sa o vizitam in extrasezon asumandu-ne posibile zile ploioase si lipsa leandrilor infloriti.

Cautand o cazare la pret decent, am gasit o viluta de vis si la un pret mai mult decat decent. Vila Manu in Massa Lubrense, un satuc la 5 minute de mers cu masina de Sorrento (inchiriata sau autobuzul local). Locatia este idilica: intr-o livada de maslini, cu vedere ampla asupra Insulei Capri, parcarea intre o livada de maslini si una de lamai, iar despre casa pot spune ca pare a fi din turta dulce. Are o bucatarie open space, doua dormitoare (unul cu vedere asupra Insulei Capri), doua bai si doua terase. Mobilata cu foarte mult bun gust si dotata cu absolut tot ce ai nevoie. Noi am preferat sa luam micul dejun in fiecare zi acasa admirand Insula Capri si mirosind florile.

Cazarea ne-a costat 400 euro pentru 4 persoane - 9 zile. Achile, proprietarul, nu ne-a deranjat niciodata, dar ne-a oferit cateva sfaturi la sosire si ne-a asigurat de sprijinul lui in orice situatie ne-am afla.

Massa Lubrense este un punct bun de plecare catre orice destinatie de pe Coasta, noi alegand sa vizitam: Sorrento, Possitano, Praiano, Furore, Amalfi, Napoli, Capri si Pompei.

Dintre toate locatiile va recomand cu drag Insula Capri sa o vizitati, iar daca nu aveti multe zile la dispozitie puteti renunta la vizita orasului Napoli; eu nu am ascultat sfaturile prietenilor care fusesera deja si consider ca am pierdut o zi sa nu vad mare lucru. Acum regret ca nu am ales sa vizitez in acea zi Caserta (orasul regalitatii italiene).

Pizza aceea faimoasa cu multa mozzarela si suculenta nu am gasit-o, insa nu pot spune ca nu am mancat bine in orice taverna ne-am oprit. Preturile la mancare sunt decente: 4 persoane - paste/pizza/fructe mare + bautura + desert - 40/70 euro. Intr-o singura seara am mancat la un restaurant mai fitos, Antico Francischiello, recomandat de Achile, la 2 minute de mers pe jos de Vila Manu unde am platit in jur de 250 euro pentru o mancare nu spectaculoasa, dar servire ireprosabila si un restaurnat "muzeu".

Despre locurile de vizitat, s-a mai povestit si nu are rost sa reiau si eu, insa va pot spune sincer ca este o locatie ce merita vizitat indiferent de anotimp.

Am sa atasez si ceva poze care vor spune mai multe decat am reusit eu sa redau in cuvinte.

Trimis de AlinaP* in 26.03.15 15:14:46
    Validat / Publicat: 26.03.15 16:55:24

VIZUALIZĂRI: 3462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlinaP*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Dormitor 1
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[26.03.15 16:53:24]

Mutat în rubrica "Villa Manu [Massa Lubrense], SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)

@AlinaP, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

În altă ordine de idei, am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Rodel
    [26.03.15 17:50:57]

Pozele confirmă titlul. Scrie mai mult despre coasta amalfitană. Vizitarea ei este un vis al meu mai vechi.

tata123 🔱
    [26.03.15 20:20:14]

@AlinaP - O cazare foarte frumoasă. Incerc si eu să îmi aranjez o vacanta pe Coasta Amalfi pentru anii următori. Îmi doresc să văd Insula capri și Pompei-ul.

Vi s-a blocat garanția de 300 euro, așa cum scrie pe site-ul de rezervări B... ? Accesul la autobuz e facil? Am înțeles că vila conține doar două dormitoare, adică se închiriază la 4 personae, așa e?

[27.03.15 09:07:06]

@Rodel - Buna,

Incerc sa imi gasesc timp sa povestesc putin si despre Coasta Amalfi. Am vrut in primul rand sa scriu despre cazare, pentru ca despre zona se gasesc informatii pe site, insa Vila Manu nu am gasit-o decat pe site-ul unde am rezervat si am avut o mica indoiala pana am ajuns, avand in vedere ca plata s-a facut anticipat. Dar, am fost multumiti 100%.

Iti recomand cu drag sa mergi pe Coasta. Pana atunci, spor la documentare!

[27.03.15 09:17:52]

@tata123 - Buna,

Cazarea, asa cum am scris este minunata, o recomand cu drag. Insula Capri, de asemenea este superba. Pompei-ul este interesant de vazut, insa mie nu mi-a atins asteptarile. Daca ai fost in Forumul Roman din Roma este asemanator, as zice eu. Dar este strict parerea mea.

Da, garantia s-a oprit si intr-adevar ne-am pus si noi niste intrebari si am avut emotii, dar stai fara grija, totul a fost corect. Accesul la autobuz este la 2 minute de vila, iesi pe strada si cand trece autobuzul faci cu mana. Noi am folosit intr-o singura zi transportul in comun. La dus spre Sorrento am platit 3 euro/2 persoane, iar la intoarcere soferul ne-a urat sanatate si nu ne-a luat niciun ban.

Vila are doua dormitoare si se inchiriaza in totalitate, daca doriti sa o inchiriati in 2 persoane, nu va opreste nimeni.

Salutari,

Alina

[27.03.15 09:29:32]

@webmaster21 - Buna ziua,

Va multumesc pentru sfaturile oferite, am incercat pe cat posibil sa ma limitez la informatii despre cazare, urmand sa scriu si despre zona in alt articol.

Coordonatele par ok, . Adresa este Via Vigliano 2,80061 Massa Lubrense, Italia.

O zi buna,

Alina

[07.06.16 08:42:16]

Buna ziua, urmeaza sa merg in aceasta luna in Massa Lubrense, am sa fiu cazat in alta locatie, dar vreau sa te intreb daca intre aceasta localitate (sat) si Sorrento exista pe tot parcursul zilei transport in comun si daca poti, te rog sa-mi recomanzi niste localuri unde se mananca la un pret acceptabil. Exista locuri unde poti face plaja?

Multumesc!

[07.06.16 10:14:45]

@hory27 - Buna,

Ai facut o alegere minunata. Pe tot parcursul zilei circula autobuze care tranziteaza Coasta Amalfi. Aici poti gasi mai multe info sitabus.it

Biletele se pot cumpara si de la sofer si daca imi aduc bine aminte circula din 30 in 30 de minute.

De mancat nu-mi amintesc un local anume, dar te asigur ca oriunde am mancat in Italia am fost super incantata. Daca iti plac pastele, pizza si fructele de mare nu ai cum sa dai gres. Nu intra in restaurante pompoase, ci in cele mici de familie fara meniuri stufoase si vei descoperi niste mancaruri simple si foarte gustoase. Sa nu ratezi Delicia al limone, sfogliatele si Baba rum (un fel de savarina). In Pompei, daca ajungi iti recomand cofetaria De vivo.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu sfaturi legate de plaja. Eu am fost in martie si nu s-a pus problema de asa ceva.

Calatorie frumoasa si abia astept sa revii cu impresii dupa

[07.06.16 11:20:42]

@AlinaP - multumesc pt promptitudine si sfaturi, daca mai ma poti ajuta cu idei si sfaturi le astept cu placere!

o zi buna!

tirol
    [31.01.17 12:52:38]

@tata123: felicitari pt review!

Va rog spuneti-mi cum ce modalitate de transport ati ales? Avion? Masina? Multumesc!

[01.02.17 06:22:23]

@tirol: eu am mers cu avionul pana in Napoli si de acolo cu autocarul.

AlinaP*, crismis, hory27, Rodel, tata123 🔱, tirol