ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Herceg Novi - Igalo

Alen Slavica - Ne Kuni Me Sine (ft Klapa Bonaca)

In acest circuit prin fosta Iugoslavia am ajuns si aici la Herceg Novi, dupa Becici, Budva, Tivat, Kotor, Perast, Risan am pus pe lista si acest loc.

La Becici si Tivat cazarile si masa au fost rezervate de acasa, pe mai departe urmind sa ma descurc la fata locului.

La Becici cazare la 4* lux, la Tivat 3* bine si tot asa am coborit numarul stelelor pina la final unde am ajuns si la hostel, dar despre cazari alta data.

Herceg Novi

Am ajuns aici cu autobuz local de la Perast, autobuzul venea de la Ulcinj si mergea ocolind golful, cap de linie autogara din Herceg Novi. Brusc a inceput o ploaie torentiala, nu mai aveam cazarea asigurata, din fata mea plecau autocarele spre destinatii din toate țările fostei Iugoslavii, eram tentat sa plec mai departe spre alt loc din cauza ploii, aveam in plan vizita la Zlatibor in Serbia, brusc ploaia s-a oprit si am ramas in acest loc pe care il mai vizitasem de doua ori dar fara sa fiu cazat aici. Am plecat sa caut cazare, daca totusi am ramas atunci sa fie cazare obligatoriu cu vedere la mare si asa m-am cazat la 10 minute de autogara la o pensiune (era inceput de sezon) 25 euro preț dubla negociabil fiincă erau mai multe zile nu una.

Am lăsat bagajele si am plecat spre faleză coborînd pe niste scari care treceau si prin zona Old Town adică orasul vechi si asa am ajuns pe faleză.

Ce gasești in Herceg Novi?

Un oraș turistic cu cetate, zona Old Town, turnul cu ceas, biserici ortodoxe, catolice, muzeu, peste tot se vad urmele celor care au stapinit orasul ex -Republica Venetiana, Imperiul Otoman, Rusia, Franta, Austria, fosta Iugoslavia etc.

Cea mai frumoasă e faleza care are citiva km, aici sunt tot felul de restaurante si baruri, ponton unde ancoreaza diverse ambarcatiuni si de unde se pleacă in excursii in zona golfului spre Kotor sau Budva.

Plaje sunt destule dar sunt cu pietris sau multe pe ponton, toate locurile unde se poate face baie si plaja sunt exploatate la maxim adica sezlong si tot ce e necesar.

Privelistea de pe faleza e superba, vezi destul de des nave de croaziera intrind sau iesind din golf spre sau dinspre celebrul Kotor dupa unii destinatia cea mai frumoasa din Muntenegru, eu mi-am format alta parere despre care e cel mai frumos loc si am ales Perast, fiecare are alta preferinta uni Budva, altii Kotor, altii Herceg Novi etc.

De pe faleza privind spre larg adica spre locul unde marea intra spre golf e cea mai frumoasa imagine din Herceg Novi, in stinga Muntenegru, in fata marea si in dreapta o bucatica din Croatia (o sa atasez poze).

In sezon sunt tot felul de festivaluri ca sa atraga turistii dar si zona asta e foarte aglomerata mai ales ca e si destul de aproape de mult mai celebrul Dubrovnik din Croatia. Eu prefer zona asta in extrasezon sau la capete de sezon cind nu e aglomerat si e mult mai lejer.

Pe faleza si in oras gasiti o zona cu vegetatie luxurianta cu portocali, kiwi, maslini, pruni, rodi, cactusi imensi, etc.

Daca am ajuns la Herceg Novi trebuia sa vizitez si Igalo.

Scriu aici cite ceva despre Igalo cu toate ca ar merita un review separat dar veti vedea ca Herceg Novi si Igalo sunt cam tot una.

Igalo

La un moment dat eram pe faleză in partea de nord si intreb un localnic unde e Igalo si daca e mult de mers pînă acolo? Eram in o zonă cu hoteluri si îmi spune - păi sunteti in Igalo, practic Igalo e unit cu Herceg Novi nu e nici o distanta intre ele nu sti cind iesi din una si intri in cealalta.

Igalo este o renumită statiune balneară unde se tratează bolile reumatismale, probleme ginecologice, probleme ortopedice, centru de reabilitare sportivi, pentru reumatism se fac bai cu namol, e vorba de un hotel foarte mare ca si marime e ca si Hotel Dacia din Baile Herculane. Am fost doar în holul interior al hotelului si am văzut turistii cazati acolo care mergeau sa-si faca procedurile medicale, e un fel de hotel spital foarte renumit in Europa si in zona ex - iugoslava.

Se spune ca multe personalitati din intreaga lume au venit la tratament la Igalo printre care regi, printi, se spune ca vine multa lume aici la plaja, baie si tratament cu dureri mari de picioare, vin în scaun cu rotile si pleaca acasa pe propriile picioare.

Variante de cazare la Igalo si Herceg Novi gasiti pentru toate buzunarele la pensiuni sau la hoteluri cu multe stele. Eu am platit la pensiune 25 euro dubla in extrasezon dar gasiti oferte la agentiile din ro si la hoteluri de 4* cu pret ce depaseste 100 euro doar cu mic dejun.

Oricum in zona asta nu aveti cum sa va plictisiti fiinca aveti ce face si daca stati mai mult de o saptamină.

Cei care vor sa ajunga aici pot ajunge si cu autocarul sau cu avion pina la Tivat. Herceg Novi e capat de linie pentru autocarele care circula din zona apropiata de Romania ex - Belgrad sau Novi Sad, circula citeva curse pe zi.

Eu am ajuns aici cu tren Timisoara - Vârșeț - Belgrad - Sutomore și mai departe pina la Herceg Novi cu autobuz local.

Daca ati ajuns aici nu ratati vizita in golful Kotor si vizita la Dubrovnic, ambele sunt destul de aproape.

Trimis de Nicu in 24.03.15 12:12:01
Validat / Publicat: 24.03.15 16:29:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 5431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Old Town
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

costy69
[24.03.15 21:45:36]

@Nicu - Mulțumesc pentru faptul că mi-ai amintit de Herceg Novi și Igalo!

Eu le-am vizitat în drumul spre Dubrovnic. Herceg Novi e un oraș frumos, mie mi-a plăcut mai mult decât Tivat.

În Igalo mi-a plăcut plaja, cu nisip, intrare lină în mare.

Vacanțe frumoase!

[26.03.15 11:49:34]