ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2015
ÎNSCRIS: 26.06.13
FEB-2015
single

Un aparthotel bun la Brussels

Am fost cazat la Eurogardens Residence (Avenue de Roodebeek 78), cladire apartinand de grupul BBF din Brussels (bbf.be/en) in perioada 1 februarie - 15 martie.

Compania detine mai multe cladiri in oras, aflate in general in zone de interes (birouri, statii de metrou, zone de expati, etc) si sunt compartimentate in studiouri, apartamente cu 1/2/3 camere sau penthouse.

Eu am locuit intr-un studio pentru care am platit 1040 EUR/luna, in aceasta suma fiind incluse si cheltuielile de intretinere (apa si curent electric) si curatenia camerei o data la 2 saptamani cand se schimbau si asternuturile si prosoapele.

Cladirea este linistita, locatarii au grija sa nu ii deranjeze pe ceilalti si sunt sanse sa intilnesti alti romani.

Incaperea are o suprafata de aproximativ 30 mp si este compusa dintr-o baie spatioasa, un hol mic de intrare, un living cu chicineta si un balcon.

Ferestrele mele aveau vedere care o curte interioara foarte placuta, cu o pajiste generoasa si multi arbusti si copaci.

Baia era dotata cu un aparat de aer cald (feon) fix si dispunea de dus.

Chicineta are in dotare un frigider incastrat, chiuveta, aragaz electric cu cuptor si dulapuri suspendate.

Incalzirea camererei se facea cu o aeroterma de mari dimensiuni foarte eficienta.

Apa calda era la discretie.

Curateania camerei este destul de buna si am remarcat ca pe parcursul sederii mele, dupa ce era curatata o data la 2 saptamani, camera nu arata la fel ca in prima zi.

Internetul a fost asigurat prin cablu si a fost de o calitate destul de buna,

Angajatii de la BBF sunt stricti cu inventarul camerei, la sosire se semneaza un 'etat de lieux d'entree' cu tot mobilierul/ustensile din interior.

La plecare se verifica acest document cu situatia din camere si in cazul in care exista obiecte lipsa/deteriorate se retine suma din garantia depusa (1040 EUR).

La subsol exista o masina de spalat (3.5 EUR un program) si una de uscat (0.5 EUR/8 minute).

Vis-a-vis de cladire este un Carefour Express deschis pana la 8 seara (cu exceptia zile de marti cand este inchis complet) si la 7 minute de mers pe jos este un Colruyt.

Langa cladire exista 4 statii de autobuz unde opresc autobuzele 28,29 (merge in centru), 79,12/21 (aeroport Brussels Central) si metroul usor 7 si 25.

Exceptand unele mici discutii cu angajatii de la BBF cazarea mea a fost una placuta, pe care o recomand oricui este interesat de o perioada scurta pana isi gaseste de inchiriat un apartament pe termen lung de exemplu.

Sfat: alegeti ziua de plecare sambata sau duminica. Vezi plati pana in acea zi dar, deoarece cei de la BBF nu lucreaza in weekend vor veni sa verifice apartamentul si sa ridice cheile in ziua de luni asa ca puteti sta in cele 2 zile in continuare acolo.

Trimis de danvoiculet in 20.03.15 23:57:16
Validat / Publicat: 21.03.15 01:06:28

VIZUALIZĂRI: 1397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danvoiculet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 patul din living are 2 saltele si se poate transforma in pat dublu

[21.03.15 09:25:50]

@danvoiculet - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

danvoiculetAUTOR REVIEW
[21.03.15 09:40:01]

@webmaster26 - Localizarea este foarte buna.

danvoiculet