ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2015
ÎNSCRIS: 03.02.09
AUG-2014

Mai bun decat speram

Salutari tuturor,

Am plecat in vacanta cu speranta unui sejur care sa ne relaxeze si sa ne faca uitate zilele de serviciu, si am reusit sa alegem o locatie care este fara indoiala una apreciata din Antalya.

Nu stiam mai nimic despre acest hotel si cu putine cautari, dupa ani de zile de vacante reusite in Antalya la resorturi mult mai apreciate pe diverse site-uri am ajuns aici. Pretul este conform cu asteptarile si merita fie pe lista de vacanta a tuturor.

NU este senzational, nu este chiar in prima linie a hotelurilor de lux din Belek, dar le urmeaza indeaproape.

Asadar, am ajuns pe la ora 11.00 dupa un drum fara probleme cu Taromul si un transfer relativ rapid.

Lipsa camere libere la acea ora dar dupa un tur al hotelului, o bere rece si o racoritoare, am primit camera : amenajata in stil oriental, spatioasa cu absolut tot ce este necesar, curata si un minibar clasic zilnic alimentat cu 2Coke +2 fara zahar, 1 Fanta, 1 Sprite, 2 beri 330. Tuborg 2 ape plate si 2 minerale - zic eu suficient si clasic pentru hotelurile din Belek.

Pat matrimonial mare + inca unul suplimentar pentru copil la fel suficient de mare.

Curatenia fara cusur, prosoapele au fost înlocuite zilnic iar lenjeria la două zile. totul fara un lux iesit din comun dar placut si fara repros.

Baia clasica cu cada si o gama variata de cosmetice la baie dar marca proprie fara ceva deosebit, chiar banal.

- internet wireless gratuit dar fara veleitati de viteza de formula unu, ba chiar era de caruta cu cai dar pentru o stire de acasa sau un e-mail era suficient.

- 6 restaurante + 1 cel principal iti dadeau posibilitatea sa alegi meniul dorit, care era destul de variat dar se simteau zile mai bune si altele mai slabe in ceea ce priveste imaginatia si speranta cheffilor de a te impresiona.

2 supe si feluri principale diverse, salate si dulciuri specifice bucatariei turcesti mai rar ceva special de gen peste deosebit sau fructe de mare, insa fara sa exceleze ti se ofereau suficiente idei de masa.

Desi exista aer conditionat, preferam seara sa servim masa afara unde arbori destul de batrani cu coronament verde foarte frumos si o vegetatie asemenea te imbia sa savurezi un meniu stropit cu bauturi turcesti/straine alaturi de pisicile care pentru noi insemnau relaxare si care ne dadeau senzatia de acasa (in sensul bun al cuvantului).

Barurile, cam aglomerate seara si cel de pe plaja ziua, aveau tot felul de bauturi turcesti dar si ceva straine... care am fost surprins ca nu erau tinute la vedere, asa ca daca stiai ce sa ceri nu erai refuzat dar era scos '' de la frigider -de sub tejghea ''??! , insa erau cantitati limitate si de ex la barul de pe plaja daca se nimerea sa ai in fata ta '' consumatori profesionisti '' singura sticla originala de Cointreau era ca si disparuta din peisaj iar tu nu mai puteai sa ii oferi sotiei decat un lichid similar ca nume turcesc dar de o calitate jalnica si botezat... fiindca alta sticla originala nu mai vedeai pana a doua zi... asa m-am pregatit mental pentru Jack Daniels cea mai buna bautura tare pe care o aveau sau bere rece Tuborg/Efes la discretie si uneori Carlsberg si gata asta am baut toata vacanta. in fine cocktailurile cu sau fara alcool erau la discretie si ca sa fiu corect si la acest capitol... nu ramaneai mort de sete.

- Piscinele curate, asa cum este si normal sa fie, frumoase si deosebite, cu spatiu verde suficient cu arbusti, palmieri si flori, unde te poti relaxa pe sezlong la soare sau la umbra... nota 10

- Plaja si Marea este foarte curata, plaja cu nisip fin peste tot, iar intrarea in mare foarte lina si fara pietre, ideala pentru copiii chiar mai mici care ofera ceva liniste si parintilor ce isi pot urmarii '' lucratorii de castele '' chiar de pe sezlong fara grija. In plus zona sezlongurilor mai are mini-miniBar doar cu apa-bere-fructe- sucuri foarte bun si peste tot plante decorative frumoase care plac ochiului. Deasemenea pentru lenesi cineva s-a gandit si la ei si sunt aprovizionati chiar in pozitia culcat cu apa-bere-inghetate sau dulciuri din cand in cand... asa ca parca te-ai lenevi si tu un pic!

- Seara iti poti gasi de lucru pe la amfiteatru la diverse show-uri medii calitativ dar relaxante si poti sa vezi parada modei rusesti la o bere, fiindca 95la suta din hotel este desant rusesc/cazac/etc.

Serios vorbind, se organizau petreceri (White party, Turkish night party, etc) pe peluza sau la barul de linga amfiteatru care iti dadeau ocazia sa petreci o seara placuta cu familia sau prietenii.

- Sporturile acvatice iti dadeau ocazia sa faci scufundari sau parasailing, ok, iar pe plaja nelipsitul volei cu tehnici totdeauna rusesti - daca te pasionau.

Ca si final, nu pot sa spun decat ca este cu siguranta o optiune de vacanta dar, din capul locului asa cum am mai spus, fara veleitati de top.

Nu imping pe nimeni de la spate spre aceasta locatie dar daca doriti o vacanta mai buna decat in Bulgaria - ca de Romania nici nu are loc sa discutam, si daca totusi doriti relaxare la bani ceva mai putini fata de alte resorturi de top din Belek, atunci GO!

numai bine si vacante insorite!

Trimis de jimmybitza in 13.03.15 14:29:26
Validat / Publicat: 13.03.15 19:10:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jimmybitza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 la barul de pe plaja se putea servi masa de pranz iar seara devenea Restaurant cu specific pescaresc (contra cost)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

vip.mitza.md*
    [13.03.15 19:32:33]

scuza de deranj dar 2000 de euro??? WOW... mi se pare foarte mult...

[13.03.15 21:46:09]

@vip. mitza. md - poate ca pare mult, dar trebuie luat in calcul transportul cu avionul pentru 3 persoane. si evident o comparatie cu alte resorturi mai bine clasate va va convinge ca este... ieftin, pentru ce se ofera.

vip.mitza.md*
    [14.03.15 01:07:35]

@jimmybitza - dragii mei... in luna aaugust pentru delphin deluxe am platit. 1700 pentru 2 aduti 10 nopti... este diferenta???

[14.03.15 20:15:19]

@vip. mitza. md - pai nu te contrazic deloc, ai luat probabil cu EB, eu am luat biletul in ultima saptamana, nefiind hotarat unde sa mergem.

dar daca imi dai si mie un pont bun ptr sf de august la 1700E cu avionul 3 pers -Delphin sau ceva la acelasi nivel, ma inscriu imediat.

cezartut
    [21.01.16 18:28:35]

Bună seara! Patul siplimentar ptr copil l-au specificat agentia în rezervare sau cei de la hotel l-au pus? Avem un bebe și un copil de 4 ani și as vrea sa optez ptr o camera standard. e ok hotelul ptr familiile cu copii sau se adresează mai mult celor fără? Multumesc frumos

[28.02.16 12:06:04]

@cezartut - Buna ziua, scuze pentru intarziere... Este un resort ok pentru familiile cu copii nu va ingrijorati!

Pe voucher fiind 3 persoane, nu am solicitat nimic special nici la agentie nici la hotel, dar pentru orice fel de cerere, cei de la Spice sunt foarte prompti si rezolva in timp rapid tot ce aveti nevoie.

cezartut, jimmybitza, vip.mitza.md*
    Alte impresii din această RUBRICĂSpice Hotel & Spa: