ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2015
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 15.04.13
FEB-2015

Tinutul de foc si gheata, intradevar deosebit

O destinatie deosebita care ne-a incarcat bateriile pentru urmatoarele luni. Am fost foarte excitat, sa spun de alegerea facuta si intradevar nu am ramas dezamagit.

Am stat 8 zile, cazare in oraselul Selfoss, self catering. Am inchiriat masina, deoarece transportul in comun nu este cel mai grozav, ma refer la numarul autobuzelor, si conectii, plus ca avand masina proprie nu am depins de excursiile organizate, si care nu sunt chiar ieftine, asa ca am mers unde am dorit si cat am vrut, iar pentru ca a fost un 4x4 ne-am aventurat si in locuri mai pustii si retrase cu peisaje superbe.

Am vizitat capitala, o zi foarte ploioasa, se spune ca daca nu iti place vremea in Islanda, asteapta 5 minute si se va schimba, intradevar, nu dupa mult timp a inceput sa ninga.

O zi am dedicat-o pentru Blue Lagoon, a doua am vizitat parcul Thinvellir si impejurimile, a treia zi cascada Gulfoss, Geysir Strokkur si Laugarvatn Fontana Spa, sauna etc, relaxare dupa o zi obositoare.

O intreaga zi am dedicato tripului pe coasta sudica, mai precis plecare din Selfoss pana la Vatnajokull Lagoon. Am sa mai scriu despre aventura noastra, pentru ca acum nu prea am timp, voi raspunde cu placere la cei care au intrebari.

Trimis de ichbin in 11.03.15 13:05:05
Validat / Publicat: 11.03.15 16:46:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ISLANDA.

VIZUALIZĂRI: 5937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ichbin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Larissa [11.03.15 16:57:19] »

@ichbin - Pozele sunt grăitoare, foarte reuşite!

ichbin [12.03.15 04:06:32] »

Merci, intradevar o destinatie unde nu te saturi de fotografiat, a fost unul din putinele concedii de unde m-am intors cu foarte multa energie.

Ce am dori sa facem iarna viitoare, sa vizitam nordul Islandei, sunt cateva locuri celebre unde s-a filmat si serialul Games of Thrones si de acolo plecare pentru 2-3 zile in Groenlanda.

odoras [05.01.18 14:08:17] »

@ichbin:

Hello! As avea nevoie de mai multe detalii legate de vremea din Feb (atunci cred ca ati fost in Islanda). Noi vom merge la jumatatea lunii Martie si nu stiu daca atunci se considera finalul iernii.

Intrebari: 1. Putem sa circulam pe insula si cu altceva in afara de masina inchiriata?

2. V au prins furtuni de zapada pe drum?

3. Ce recomandari ne faceti ptr. 8 zile?

Multumesc

ichbin, Larissa, odoras