Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?

18.02.2015
Avatar Testosu'
înscris/ă în 08.01.11
MEMBRU: PRETOR
NOV-2014

Restaurant Super Mamma / Nicolae Bălcescu

Super Mamma

Nu prea obisnuiesc sa povestesc despre locurile pe unde mancam, in plimbarile noastre prin diferitele noastre vacante, in conditiile in care in orice zona ajungem e musai sa cautam si sa incercam mancarurile specifice locului. De aceea am zis ca nu strica niciodata informatii in plus despre un anumit subiect.

La Sibiu, fiind in „buricul targului”, am lasat-o mai moale cu incercatul produselor locului (oricum le-am tot incercat prin cazarile noastre anterioare prin Marginimea Sibiului).

Aici am cautat ceva la indemana, sa nu fie nici prea scump, sa nu fie departe de zona de interes, pentru a nu pierde timp cu deplasari inutile si sa nu pierdem prea mult timp cu mancatul, preferand a ne plimba cat mai mult pe la multitudinea de obiective turistice. Aveam mic-dejunul inclus la hotel Ibis, unde eram cazati, asa ca ne trebuia ceva pentru restul meselor. Ajungand noi vineri in Sbiu, la pranz, dupa ce ne-am luat portia de vizite prin centrul vechi si o parte din muzee, intorcandu-ne agale spre hotel, cum am iesit din Piata Mare, pe str. N. Balcescu, am observat pe partea dreapta, o locatie tip fast-food, unde se vedea prin ferestrele mari ca era chiar aglomeratie.

Locatia se numeste Super Mamma si este amenajata in cladirea unde a functionat fosta Agentie CFR.

Am intrat inauntru si prima bila alba este ca nu mirosea a mancare si a prajeala.

Curat, ingrijit chiar si la toaleta, Din cele vreo 15-20 de mese nu erau libere mai mult de doua. Era permanent un du-te-vino.

Au o paleta foarte larga de mancaruri, un meniu variat. Incepand de la sandwichuri, pizza, mancare gatita cu specific roamanesc, ciorbe, sosuri, mancare chinezeasca, chebab, salate, deserturi si bauturi. Au si variante de meniuri.

Este mai mult decat un fast-food, este practic un gen de cantina-restaurant. Preturile sunt mai mult decat rezonabile, iar portiile suficiente. Meniul complet se poate vizualiza pe site-ul locatiei.

Faptul ca era ora 18:00 si era plin localul spune destul de mult de calitatea serviciilor oferite.

Au si un program foarte ok, avand deschis intre 7-24, de luni pana duminica.

Atat de mult ne-a placut aici incat am renuntat a mai manca si in alta parte, de fiecare data oprindu-ne pentru masa aici.

Am incercat mai multe mancaruri si pot spune ca au fost destul de bune.

Oricum nu poti compara de exemplu mancarea chinezeasca pe care am luat-o intr-o zi cu cea dintr-un restaurant chinezesc, dar nici pretul. :)

Si ciorba de burta a fost bunicica, intr-o zi am incercat meniul kebap, care a fost chiar bun, alta data am luat tochitura care a fost de asemenea buna. Preturile acestora nu are rost sa le insir fiind postate pe site-ul acesteia.

Stiu ca mai au cateva locatii deschise in Sibiu, dar noi doar in aceasta am mancat.

Am incercat, si eu zic ca a meritat din plin, potrivindu-se de minune cu ce ne-am dorit in aceasta „iesire”.

Impresii încărcate de Testosu' in 18.02.2015 08:15:03

Validat / Publicat: 18.02.15 09:22:04

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Testosu'); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10550 PMA (din 14 voturi) nota2

- peanut
[28.07.15 23:40:09]

Eu mananc aici de fiecare data cand sunt prin trecere in Sibiu. Uneori chiar nu ai chef si timp sa stai sa astepti dupa mancare si sa te lungesti la masa.