ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2009

Insula Meganisi

Elada - "Muzica Greceasca"

Meganisi -este una din insulele care se invecineaza cu Lefkada si cu Skorpios-insula lui Aristotel Onasis,deci in partea de vest a Greciei,la Marea ionica.

Am ajuns acolo,neintentionat,cautand o seara greceasca,anul acesta,prin iunie.am si cumparat cu 35 de euro seara greceasca, in satul Spartohori, din insula Meganisi. Plecarea era seara la ora 18, din Portul Nidri, dar a intarziat, 30 de minute si deja incepusem sa ne facem probleme, dar... surpriza! Cand a venit vaporul nostru sa ne ia''Sf, Nickolaos'', ne-a trecut repede supararea, pentru ca in vapor ce credeti ca era? ... o nunta!!!

Si nu o nunta... oarecare, ci una in care mireasa era indianca, iar mirele grec! Veneau in Nidri cu toata suita, dupa cununie sa faca petrecerea la o taverna din port! Deci a fost un moment inedit, care, cu siguranta imi va ramane mult timp fixat in memorie

Am calatorit 20 de minute, avand ca insotitoare, chiar una dintre dansatoare, care era si patronul tavernei, ca era o taverna traditionala, unde toti -de la nepot, mama, tata, bunic, bunica, toti lucrau la afacerea familiei! Din portul unde am coborat, am mers vreo 10 minute sus, unde era taverna Lakis, pe munte, intr-un satuc atat de frumos, cu stradute atat de inguste, cu case cu etaj, incat cei de sus, cred ca trebuiau sa vorbeasca in soapta sa nu -i auda vecinii din fata! Cu case albe, impodobite cu bowngavilia, cu trandafiri si leandri de toate culorile!

In meniu erau la alegere 2 feluri; pui sau cotlet de porc la gratar, iar pe langa acestea, salata greceasca, dovlecei pane, fasole, tsatsiki, si altele legume! Vin la discretie-alb si rosu! Pe la ora 22 a inceput programul artistic, daca-l pot numi asa, deoarece era sustinut tot de cei din familie. A fost dragut, ce sa zic, dar pe mine, sincer nu m-a impresionat prea mult, deoarece vazusem alte seri grecesti mult mai faine! Prietenilor mei le-a placut mult, probabil aici eu sunt un pic mai exigenta, sau... nu eram pe aceeasi lungime de unda cu... restul! Erau o multime de danezi, suedezi. italieni! Cat am stat 14 zile, am intalnit un singur raman, iar acesta lucra la o taverna din Vasiliki si odata la Porto Katsiki am intalnit primii turisti roamani, 2 masini din Bucuresti si una din Buzau! Atat, doar. La intoarcere, drumul a fost si mai frumos, noaptea pe vapor pana in Nidri. nici nu vreti sa stiti ce imagini seducatoare creeaza luna la suprafata marii!

Trimis de georgiana in 30.12.09 21:54:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Meganisi-portul Spartochori

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.01.10 01:52:55]

da o raritate sa vezi o nunta in care unul din miri nu este grec , orice mama de grec nu-si doreste pentru fiul ei decat tot o demna fiica a Eladei !

georgianaAUTOR REVIEW
[02.01.10 10:14:55]

Cred ca ai dreptate, dar mai conteza ''ce vrea mama''?

Dar m-a impresionat ca e altceva decat la noi... sa vina nunta cu vaporul? !!! Si chiar cu vaporul pe care noi il asteptam intarziat, sa ne duca in alta insula, la o seara greceasca!

Poate ca totusi au o poveste frumoasa a lor, daca avut puterea sa treaca peste prejudecati si au avut curajul sa din tipar si sa-i infrunte pe toti cei apropiati.

M-as bucura sa fie dragostea, motivul acestei ceremonii! M-a luat valul si... n-as vrea sa devin off-topic! Dar, pe cine nu-l ia valul cand e vorba de o nunta la malul marii? Cine nu si-ar dori? !!!

In definitiv toti care scriem si citim aici, iubim calatoria! Si in fiecare din noi exista acel ceva care te face sa te extaziezi cand vezi un val de mare, un pescarus, un loc vechi in care ai citit doar in carti, incarcat de istorie! Cel putin asa cred eu!

webmasterXY*
[02.01.10 10:56:03]

Aceasta melodie cred ca a fost selectata special pentru cei care nu au fost inca convinsi de ritmurile grecesti.

[10.06.10 20:43:13]

mutat si acest review la 'Descopera Lefkada'

[05.10.14 07:52:50]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Lefkada, LEFKADA" (nou-creată pe sait)

Cristian_h*, georgiana, iuliangr
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Lefkada: