ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2015
ÎNSCRIS: 11.08.13
FEB-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 12, 14

O vacanţă scurtă, aproape şi plăcută

Fiind vacanţa copiilor în prima săptămână din februarie, am hotărât să mergem la munte. Pentru că ne-am decis cam târziu, nu am mai găsit locuri unde voiam noi, aşa că am rezervat la Hotelul Silva din Buşteni, pe care l-am analizat puţin de pe net. Nu mai stătusem în Buşteni, ce-i drept, decât o dată sau de două ori, cu mulţi ani în urmă. Am fost cu soţia şi cu doi copii.

Şi pot să spun că am făcut o alegere foarte bună. Iată câteva motive pentru carespun acestea:

1. Este aproape de Bucureşti: am făcut 2 ore de acasă până la hotel.

2. Este un hotel de trei stele, dar este curat, elegant, cu tot ceea ce este necesar.

3. Este bine poziţionat: lângă telecabina din Buşteni. Priveliştea este foarte plăcută, este linişte, nefiind pe o stradă circulată.

4. Personalul a fost amabil şi elegant, în cameră s-a făcut curat zilnic, s-au schimbat proapele.

5. Punctul forte al hotelului, după părerea noastră, este bucătăria. Am avut micul dejun inclus; acesta a fost rezonabil. Cum noi nu suntem foarte fiţoşi, nu avem a reproşa. Însă prânzul şi cina le-am servit la ei. Mie îmi place să iau masa la hotelul unde sunt cazat, este mai comod. Mîncarea, diversificată, foarte gustoasă, bine gătită, proaspătă. Notă maximă bucătarului. Şi preţurile rezonabile. Deasemenea, ospătarii, eleganţi şi cu bun simţ. Aş evidenţia pe unul dintre ei, Eliza Popa, foarte amabilă. Cum aveau tabere şi mulţi copii la masă la prânz, dimineaţa stabileam meniul şi ora pentru prânz şi când ne întorceam de pe pârtie, le găseam gata pregătite, nu trebuia să mai aşteptăm să pregătească pentru noi.

Pârtia Kalindero, a fost în regulă; nu suntem schiori, doar unul dintre copii a închiriat schiuri, restul, cu săniuţa. Dar a fost plăcut să urcăm şi să fim acolo, la distracţia de pe pârtie.

Mai vreau să adaug că a fost uşor să mai văd şi următoarele obiective: Mănăstirea Caraiman, am urcat la Babele (a fost fantastic să mergem de la telecabină până la obiective printr-un viscol ca în poveşti, însă preţul de urcare cu telecabina, enorm de scump: 2 adulţi şi 2 copii, 212 lei, adică echivalentul a aproape 50 de euro. Imens pentru România, în comparaţie cu preţuri din alte ţări la intrarea la obiective turistice), am (re) văzut castelul Pelişor şi Peleş. La Peleş, deşi cred că îl mai văzusem cu mulţi ani în urmă, am rămas uluit. Nu este locul acum de opinii, însă, comparativ cu palatul Versaille, pe care l-am văzut acum vreo doi ani, părerea mea este că Peleşul este de multe ori mai frumos, mai elegant, mai scump, mai...

Aşa că, mulţumim tuturor celor implicaţi în buna desfăşurare a activităţillor de la Hotelul Silva din Buşteni şi, în concluzie, îl recomandăm celor care nu caută fineţea hotelurilor de 4 sau 5 stele. Ba chiar şi pentru aceştia, pot face recomandarea, şi cred că nu vor regreta.

Trimis de giovanic in 10.02.15 09:53:06
Validat / Publicat: 10.02.15 10:37:58

VIZUALIZĂRI: 1965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giovanic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.02.15 10:38:11]

@giovanic - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.02.15 11:09:12]

Pretul (180 lei) este pentru o noapte, nu?

krisstinna
[10.02.15 13:08:02]

@webmaster26: daca imi este permis, voi raspunde eu: da, e corecta pozitionarea.

giovanicAUTOR REVIEW
[10.02.15 16:59:46]

@pepsi70ro - da, este pentru o noapte. este cam mare, ba chiar foarte mare; dar, daca vei cauta ceva bun in oricare din statiunile de pe valea prahovei, vei vedea ca pe aici se invart preturile.

giovanic, krisstinna
Alte impresii din această RUBRICĂSilva Hotel: