ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 27.01.15
APR-2013

Ottolenghi sau luxul culinar in capitala londoneza

Bateti la pas Londra si a venit ora mesei? Sper ca nu va ganditi sa apelati la mancarea de fast food! Cu o harta la subrat (si cu aparatul foto pe pozitii), pregatiti-va sa ramaneti siderati intr-o locatie pe care toata blogosfera culinara romaneasca (si nu numai) o preaslaveste, un restaurant celebru la nivel mondial si pe buna dreptate! Astazi va voi imbia catre… Ottolenghi!

Chef Yotam Ottolenghi, adevarat geniu culinar, isi petrece mare parte din timp creand si testand retete pentru The Guardian, carti de bucate sau programe de televiziune. In restul timpului se ocupa de restaurantele care ii poarta numele, inca din 2002. Exista patru locatii Ottolenghi in Londra:

-ISLINGTON (287 Upper Street, N1 2TZ – intre statiile de metrou Highbury & Islington si Angel, sau statia de tren Essex Road)

-NOTTING HILL (63 Ledbury Road, W11 2AD – aici sunt mai multe statii de metrou in apropiere, notez doar 3 mai apropiate: Notting Hill Gate, Queensway, Bayswater)

-BELGRAVIA (13 Motcomb Street, SW1X 8LB – statii de metrou apropiate ar fi Knightsbridge si Hyde Park Corner)

si NOPI, o ramura separata, (21-22 Warwick Street, W1B 5NE – intre statiile de metrou Piccadilly Circus si Oxford Circus)

Pentru program si alte detalii (gen harta zonei) se poate consulta website-ul lor au contul de Facebook: ottolenghi.co.uk/locations

Cele patru locatii, desi parte a aceluiasi lant de restaurante, sunt destul de diferite in sensul ca unele locatii sunt mai mici, cu cateva mese mai mari pentru mai multe persoane si fara toaleta (precum cel din Belgravia si Notting Hill); altele mai mari, ce seamana cu un adevarat restaurant, cu peste 50 de locuri, deschis pentru toate mesele principale ale zilei (precum cel din Islington) … Asadar, in functie de preferinte si nevoi, se poate alege locatia potrivita.

Noi l-am vizitat pe cel de pe Motcomb Street (BELGRAVIA – Atentie! Doar cateva mese, locuri putine) si pot sa spun ca ne-a luat ceva timp pana l-am gasit. Avand la dispozitie o harta de pe Google Maps, am ratacit putin pe stradutele mici si necirculate pana, intr-un final, cand am dat de el. Inca de la intrare privirea ne-a fost atrasa de vitrina care era plina de bunatati proaspete, colorate, in combinatii surprinzatoare atat vizual cat si gustativ. Ne-a fost destul de greu sa alegem ce aveam sa mancam si asta datorita faptului ca absolut toate aratau bine si am fi vrut sa incercam cat mai multe, insa cum nu avem apetit de balene, ne-am limitat la:

-O pulpa de pui cu seminte de dovleac alaturi de trei tipuri de salate (broccoli cu chilli si usturoi; vinete coapte cu iaurt, usturoi, rosii cherry coaspte si muguri de pin; dovleac copt cu crema de branza, ceapa coapta si menta);

-Tort de ciocolata fara faina (un deliciu);

-Un ceai delicios de musetel.

Un lucru este clar, fie ca doriti sa luati masa inauntru sau la pachet, mancarea de la Ottolenghi este delicioasa si suprinzatoare de iti lasa papilele intr-un extaz total. Eu cu siguranta voi reveni, fiindca imi plac salatele expuse la vedere, iar prajiturile lor merita incercate. In pozele atasate puteti admira (sper ca numai deocamdata!): quiche cu spanac, ceapa caramelizata si branza Roquefort; salata de sfecla rosie si rubarba cu gorgonzola, ceapa rosie si ierburi aromate; placinta din foietaj cu ardei copt, branza feta si masline; salata de fasole verde, sparanghel si mazare cu spanac, chilli si usturoi; painea lor proaspata, facuta cu migala. Iar la dulciuri (vai, dulciurile!) puteti gusta din: tarta cu fructe, croissant cu ciocolata sau cu migdale, briosele cu fructe de padure, sau cele cu fructul pasiunii, o prajitura italiana cu glazura de vodka, cheesecake cu rubarba si ghimbir, tarta cu lamaie si vestita brownie de ciocolata.

Sper ca pozele v-au convins mai mult decat condeiul meu, asa ca, data viitoare cand mai aveti drum prin Londra, nu ratati aceasta perla culinara numita Ottolenghi!

Trimis de Cucu Bau in 09.02.15 22:47:27
Validat / Publicat: 10.02.15 09:09:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cucu Bau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ottolenghi - Belgravia

luciaoradea
[10.02.15 09:30:54]

Vai, dragă, ce îmi faci dis de dimineață cu pozele astea cu prăjituri și patiserie... Și eu sunt la dietă

Cucu BauAUTOR REVIEW
[10.02.15 20:57:54]

@luciaoradea - Stii cum se spune... "dulciurile mancate la aniversari n-au calorii". Iar cum, in mod sigur, undeva, in lume, e ziua cuiva, eu zic ca ne putem delecta (chiar daca numai virtual deocamdata) la vederea acestor gourmandises.

[01.03.16 20:23:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, pub-uri londoneze, LONDRA" (deja existentă pe sait)

luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm în Londra? :