ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
OCT-2014

Praga – Turnuri, artisti, bere si ciocolata :)

Praga, atat cat am putut sa o vad in varianta demo in cele 4 zile, are de toate pentru toti, imbina nonconformisul Amsterdamului cu rafinamentul Parisului. Gasesti cele mai diversificate metode pentru distractia nocturna, de la cluburi cu toate stilurile de muzica pana la mai veche meserie din lume. De la cafenele si restaurante cu 3 stele Michelin din care poti sa iesi flamand si sa cheltui o avere la pub-uri cu meniuri pantagruelice care te pot costa cam cat un pachet de tigari.

Eu personal, eram de mult dornica sa ajung, mai ales ca stand in vestul tarii, ajung mai repede in Praga decat as ajunge in capitala noastra cea de toate zilele. Am auzit de toate, ca e mai frumoasa decat orice alt oras european, ca e scumpa, ca e ieftina, ca e plina de hoti etc. Din experienta mea, as spune ca e cate un pic din toate. Nu e cel mai frumos oras european, cel putin nu din cele vazute de mine pana acum, dar in mod cert are farmecul ei si m-as intoarce acolo cu prima ocazie. Nu este scumpa dar nu este nici ieftina, depinde ce gen de turist esti si ce asteptari ai.

Nu as putea sa iti fac un itinerariu cu ce sa vezi, nici eu nu am avut un plan bine stabilit inainte sa ajung acolo, dar iti impartasesc cateva din experientele mele.

Praga, cum au spus-o si altii inainte nu este un oras de vazut cu masina, parcari gasesti greu, taxi-urile sunt scumpe si farmecul orasului pacat de pierdut. Plimba-te, pe jos, cu metroul (transportul in comun e ieftin si destul de bine organizat, metrourile vin o data la 3 sau 5-10 minute seara si tramvaiele cam 5 minute sau 10 15 seara) cu tramvaiul, cu trasura, cu ce vrei. In oricare din situatii, neaparat ia-ti o harta detaliata sau un telefon cu GPS, la ei majoritatea indicatiilor sunt in ceha si seamana intre ele, nu va fi deloc greu sa te pierzi.

In prima zi eu recomand sa gasesti un tur gratis al orasului, tine in jur de 2-3 ore, si poti sa iti faci o idee despre ce vrei sa vizitezi in continuare. Nu stiu sa iti spun unde il gasesti, eu l-am nimerit din intamplare in ultima zi, dar cauta-I de ex pe cel de la Sandeman pe google si sigur se gasesc info, eu cu ei am nimerit si ghidul a fost de nota 10. Daca iti place istoria, rezerva o zi pt cartierul evreiesc (desi biletele sunt destul de piperate, iti poti alege ce si cum) si castel, nu neaparat in ordinea asta si cate o zi pt fiecare, in functie de timp si preferinte, Tine cont de faptul ca sambata si in zile de sarbatoare (tot Google-ul te ajuta), e tot inchis pe la evrei si nu prea ai ce face, mie personal mi-a parut rau ca nu am putut sa vizitez macar o sinagoga, erau superbe din exterior.

Castelul merita si el macar o zi sau o jumatate de zi, si acolo iti poti lua bilete in functie de ce vrei sa vezi si din cate am auzit sunt valabile 2 zile, schimbarile de garda au loc la fiecare ora fixa pana seara tarziu pe la 23, la fiecare intrare, nu iti pot spune despre ele ca se pare ca in octombrie erau suspendate. Merita luat un bilet macar pentru a vedea catedrala St Vitus, din afara e un spectacol vizual.

Muzeul sexulului il poti vedea seara inainte de muzeul berii, sau dupa , e deschis pana la ora 24, te costa 10 euro intrarea si au si o mini cinema unde se proiecteaza primul flm erotic, facut acum vreo 100 de ani.

Muzeul ciocolatei nu as spune ca e atat de interesant ca si fratele lui mentionat anterior, poti in schimb sa iti procuri ceva afrodiasiace dulci de la magazinul de prezentare, am incercat si recomand.

Ar mai fi muzeul berii care mie mi-a atras atentia, dar pe care nu l-am gasit, este ceva de genul in cadrul localului U FLEKU am inteles, eu am nimerit la un bar cu acelasi nume dar nu am fost deloc dezamagita, am incercat o degustare de bere, mai exact 10 pahare de 0.3, fiecare cu alt sortiment de bere, lume multa, turisti multi, personal amabil si surprinzator nimic in plus pe nota cu toate ca am cerut meniul in engleza.

Ce mai recomand ar fi sa urci in gradinile Letna, e cel mai bun loc de unde poti vedea tot orasul si e gratis. Iti poti lua de jos o bere si poti sta acolo sa-ti tragi sufletul dupa cele aproape 200 de scari . Daca faci asta nu mai ai nici un motiv sa urci in turnul Petrin, e o copie in miniatura a celui din Paris (nici in ala nu-i vreun spectacol), si ajungi intr-o cusca de fier de 2/2 unde abia te poti misca printre alti turisti care incearca sa vada si ei prin niste ferestre micute. Distractie la care daca adaugi camera oglinzilor, care si ea are vreo 3 metri de oglinzi, nimic spectaculos, te costa vreo 200 de coroane. Poti in schimb sa urci pana pe dealul Petrin cu funicularul, e gratis daca ti-ai luat bilet pentru mijloacele de transport in comun, au si un restaurant acolo.

Atentie daca mergi sa vezi spectacolul ceasului astronomic, e extrem de multa lume care-si sulfa-n ceafa si pana apuci sa iti pregatesti telefonul sau camera foto sa imortalizezi momentul, s-a dus tot.

Dupa cum am mai spus, cu riscul de ma repeta, Praga in mod cert e un oras care merita vizitat, fara prejudecati. Ia la pas toate strazile si intra in toate bisericile, sau turnurile, sau barurile, dupa caz, n-o sa ramai dezamagit. Eu personal ii multumesc frumos Praghezei Gotice pentru toate informatiile si sfaturile pe care a avut rabdarea sa mi le impartaseasca, pot sa confirm ca s-au adeverit si au fost de mare ajutor.

Trimis de angell in 01.02.15 19:52:08
Validat / Publicat: 01.02.15 23:13:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 3605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa dansanta :)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: