ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2009
ÎNSCRIS: 13.08.08
JUN-2008

Dedem Boutique Hotel ***

Pagina oficiala: http://www.boutiquededemhotel.com/

Filmul de prezentare realizat de o agentie de turism: http://www.youtube.com/watch?v=wsZ5mMUBjDA&feature=player_embedded#

Istanbulul…un oras care nu se identifica nici ca fiind European, nici Asiatic…un oras cu o istorie marcanta ce dainuie de secole, o punte ce uneste doua continente si totodata o multitudine de mentalitati, religii culturi si stiluri de viata diferite…un oras ale caror hoteluri si resorturi opulente, vestigii otomane si bizantine, civilizatii si culturi stravechi, bazare, moschei si povesti care inca mai asteapta sa fie scrise de cei care-i trec granitele nu pot fi cuprinse intr-o propozitie care sa reflecte ceea ce Istanbulul reprezinta in toata complexitatea lui. Daca despre acest oras (pe care imi place sa il aseman cu un curcubeu, tocmai datorita multitudinii de traditii si culturi ce se impletesc intr-un mod armonios) nu pot a va scrie cate ceva fara a mi se parea ca suna a cliseu, o voi face in ceea ce priveste hotelul in care am fost cazata de-a lungul vizitelor mele in Istanbul.

Dedem Boutique este un hotel de dimensiuni reduse, dispunand doar de vreo 20 de camere; este cochet, amenajat si mobilat cu destul bun-gust si la prima vedere pare a fi ‘o afacere de familie’ care a evoluat de-a lungul timpului, ajungand pana la standardele impuse de cele 3* turcesti.

LOCALIZARE:

Dedem Boutique Hotel este situat in inima orasului, in vecinatatea majoritatii monumentelor si obiectivelor turistice, dar si a garii. Construit in anul 2003 face parte din categoria hotelurilor deschise recent in districtul Sultanahmet, aflandu-se la doar jumatate de kilometru de centrul istoric al Istanbulului. Probabil datorita organizarii bizare a orasului, dar si a stradutelor intortocheate care ti se astern in fata ochilor asemeni unui labirint, mie mi s-a parut destul de greu de localizat (mai ales daca tinem cont si de aglomeratia si zarva ce pune stapanire pe Istanbul inca de la primele ore ale diminetii).

SERVICIILE GENERALE ALE HOTELULUI:

Cu toate ca numarul angajatilor hotelului nu este unul extraordinar de mare, acestia sunt amabili, ospitalieri si binevoitori; fiecare stie ca trebuie sa se ocupe de un anumit segment, asa ca treaba merge ‘ca pe roate’. La fel ca majoritatea personalului angajat intr-un hotel sau restaurant… asteapta si ei o mica atentie, insa nu ti se arata direct acest lucru; din contra: modul in care te trateaza si importanta pe care ti-o acorda (indiferent de imbufnarea de care dai dovada la inceput, datorita impactului ‘puternic’ cu agitatia caracteristica unei oras de asemenea anvergura) te ‘indeamna’ sa contribui si tu intr-un fel la intretinerea ‘atmosferei’: astfel ca bacsisul il vei da cu zambetul pe buze si nu din ‘obligatie’.

CONDITIILE DE CAZARE:

Accesul in camera se face pe baza unei cartele electronice. Dotarile de care dispune fiecare camera sunt urmatoarele: grup sanitar propriu, tv cu satelit, aer conditionat, safe, internet wireless, minibar, telefon si uscator de par. Oaspetii beneficiaza si de serviciile Room-Service insa contra-cost. Hotelul detine camere atat pentru fumatori, cat si pentru nefumatori. In ceea ce priveste curatenia nu am stat sa fac observatii minutioase si nici sa cercetez mocheta, numarand scamele lasate in urma de personal. Pe durata sederii noastre acolo, 2 zile mai precis, nu am avut nimic major de reprosat in privinta curateniei.

BUCATARIA SI CONDITIILE DE SERVIT MASA:

Restaurantul unde se servesc mesele principale este situat la ultimul etaj al hotelului si are o priveliste minunata asupra orasului si a Marii Marmara. Micul dejun (kahvaltı) este inclus in pretul camerei si consta in: ceai turcesc sau de fructe, cafea, lapte, suc; dulceata, unt, diferite sortimente de branzeturi, mezeluri, fructe si pandispan; se serveste in regimul bufetului suedez la fel ca si cina pentru care se plateste separat.

TARIFE SI GRATUITATI:

Camera Single (mic-dejun inclus) – 45 euro

Camera Dubla (mic-dejun inclus) – 55 euro

Camera tripla (mic-dejun inclus) – 65 euro

Copiilor cu varste pana in 10 ani li se pune la dispozitie extra-bed fara a plati suplimentar.

Hotelul permite acesul animalelor de companie in incinta acestuia insa acest lucru trebuie specificat in momentul rezervarii camerei.

La dispozitia turistului este pusa si o mini-parcare in cazul in care acesta vine cu autoturismul, aceasta fiind gratuita sau inclusa intr-un fel in pretul camerei.

INCONVENIENT:

Fiind situat in centrul istoric al Istanbulului, in apropierea moscheilor, zgomotul si ‘ceremoniile’ inchinate lui Allah patrund in camera perturband linistea si somnul turistilor; insa la urma urmei acesta-i si ‘farmecul’ unei tari musulmane.

Trimis de Miss Butterfly in 29.12.09 01:10:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.48 EUR pe cameră

[29.12.09 09:11:22]

Foarte bun review-ul, devine deja o marca , MissB

Alex_Macedo
    [29.12.09 09:50:34]

... eeeeeeee, este exact ce mă aşteptam de la tine, domnişoară !!!... ce spuneam mai demult... bine... eu sunt mai nebun din fire dar, voi ma ştiţi deja: intodeauna... se menţionează, hambaru' şi astrele lui, costuri, nutreţu', hidratarea, ambientu', plaja, shoppingu' şi restu' n completare.

... şi uite cum împărţim pe justeţe şi pe corecte, PMA-uri... in cazul de faţa cu toată plăcerea!!

Bravos naţiune!!

Miss ButterflyAUTOR REVIEW
    [29.12.09 10:05:34]

Acum ca am descoperit 'reteta reviews-ului' preferat de 'natiune' voi continua sa merg pe acest 'sablon'(?!?!). Cu acest set de impresii cred ca mi-am achitat datoria fata de AmFostAcolo ( am postat despre cele 2 hoteluri din Istanbul la sugestia webmaster-ului si a lui molko; si sper sa fi facut treaba buna, pe masura asteptarilor).

Multumesc pentru 'sprijinul virtual' )

Alex_Macedo, Miss Butterfly
    Alte impresii din această RUBRICĂDedem Boutique Hotel: