ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2015
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    JAN-2015

La masa in oras

Acum, ca au trecut sarbatorile de iarna, cand toata lumea e imbuibata, m-am trezit si eu sa vorbesc despre mancare.

Dar cum vara se apropie (in mintea mea), vreau sa impartasesc din experientele noastre culinare, sa dau cateva ponturi.

In acest articol, va voi spune unde mergem noi sa mancam, atunci cand vrem sa iesim. Poate va fi de folos, celor care vin aici in sezonul estival sau oricand.

Cand ni se face pofta de midii pane sau alte feluri de mancare din vietati marine, mergem la restaurantul On Plonge aflat in portul turistic Tomis. Aici midiile pane costa 8 lei.

Daca insa vrem o iesire, intr-o zona superba, pe malul marii, cu produse pescaresti (mai scumpute intr-adevar), mergem in Olimp la Popasul Pescarilor. Aici puteti servi produse foarte bine facute, puteti face si plaja vara, sau va puteti uita, din interior, iarna, la marea involburata. Am mancat si ne-au placut foarte mult, midii, saramura de crap, ciorba de peste si rechin prajit.

Daca dorim sa mancam pizza, noua ne place foarte mult cea de la restaurantul Scoica, aflat pe bulevarul Mamaia, vis-a-vis de Universitatea Ovidius. Credem noi ca e cea mai buna din oras, locatia este foarte placuta. Insa daca avem musafiri, sau nu vrem sa iesim, comandam pizza la Sabroso . Raportul calitate-pret este excelent, cu 55-60 lei, primiti 2 pizza, scuzati comparatia, cat capacul de la wc. Va saturati lejer 6 persoane, iar pizza este foarte buna.

Mancare chinezeasca, noi suntem fani, o servim cu placere in City-mall, la restaurantul Chintai din zona fast-food. Acolo va recomand Pui cu bambus amestecata cu o portie de taitei. Nu va ia gura foc, cum se intampla la alte combinatii existente acolo.

Cand insa dorim sa comandam acasa, o facem la Panda un micut restaurant aflat pe strada Cuza Voda, aproape de Bierhause. Se poate servi si acolo, dar au numai 3 mese si plecati cu hainele mirosind a mancare. Va recomand Pui Chow Fan cu orez, impreuna cu 2 urechi de lemn si cu 3 sosuri dulci sau picante. Fac impreuna 13 lei si sunt felul nostru preferat.

Daca tot am vorbit de City-mall, vecin cu restaurantul chinezesc, este Mesopotamia. Pot sa zic ca am devenit un fan al acestuia iar Piatto Kebab - 19 lei, este felul meu preferat de fast-food. Pe o farfurie destul de mare, se gasesc curcan rotisat, cartofi prajiti, rosii, salata, varza si un sos excelent, in care inmuiati totul. Nu degeaba este laudata bucataria din acea zona a pamantului.

Daca doriti sa mancati la un restaurant, ciorbe foarte bune, mici buni, pizza ieftina si buna, o focaccia super, toate la niste preturi incredibil de mici, va recomand pizzeria restaurant Adivin. Pentru cei care nu sunt din Constanta, o sa fie mai greu de dibuit, se afla in cartierul Inel 2, foarte aproape de Brick. Trebuie sa intrebati, cand ajungeti in zona.

Cea mai buna shaworma din Constanta, spunem noi, o luam de la Extra Blatt -13 lei, cea mare, cu de toate. In permanenta au vanzare, toate este foarte proaspat. Locatia se afla pe bulevardul Tomis, langa Sala sporturilor. Se poate comanda si acasa .

Noua ne place si gyrosul, asa ca inainte sa plecam la plaja, facem un popas la Nikos, un restaurant aflat langa Primaria Constanta, aproape de statuia cu lupoaica. In 3-4 minute se prepara, cu pui sau porc, cartofi taranesti, ceapa sau nu si un foarte bun tzatziki. Costa 11 lei. Aici se pot servi si tot felul de mancaruri grecesti, gyrosul la farfurie este 20 lei. Am vazut ca au deschis restaurante si pe b-dul Tomis, vis-a vis de shawormeria de mai sus, sau in Mamaia, pe faleza, intre Cazino si Iaki. Se poate comanda si acasa .

Ciorba de burta cea mai buna (noi fiind mari amatori), o fac cei de la Marinas, din Mangalia. Restaurantul se afla pe o straduta, prima la stanga dupa muzeul Calattis. Daca ajungeti prin zona, va recomand si o pizza foarte buna la Sailor, langa Cercul Militar Mangalia.

La capitolul dulcegarii, cofetaria din Constanta, care credem noi ca face cele mai bune prajituri si torturi, este Crizantema, aflata langa Kaufland. Va recomandam de aici choco-mouse 5 lei, o bunatate.

Aceste propuneri de locuri de potolit foamea sau pofta, in zona litoralului, nu au pretentia ca sunt cele mai bune. Gusturile nu se discuta, aici mergem noi cand vrem sa iesim in oras sau la plimbare.

In speranta ca informatiile mele vor fi de folos, va doresc POFTA BUNA!

Trimis de marius gaudi* in 07.01.15 19:59:40
    Validat / Publicat: 07.01.15 21:50:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 6650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.01.15 05:08:57]

@marius gaudi - Mi-ai făcut iar mare poftă... de Constanța . Și cum e chiar sezonul în care vin destul de des acolo , datorită... ne-aglomerației... cred că următoarea mea ieșire va fi acolo!

Am fost la On plonje, de Popasul pescarilor nu mai vorbesc (primul meu contact cu AmFostAcolo a fost citind un review al lui@pepsi despre această minunată locație), la Sabroso am sărbătorit 1 Decembrie 2014 (ai dreptate în legătură cu dimensiunile de la pizza , dar și calitatea este excelentă), de la Nikos (cel din Mamaia) am mâncat un gyros excelent.

Pe celelalte încă nu le-am vizitat, le-am notat! Poate ar mai fi trebuit să adaugi restaurantul Alegria (cel de pe Dezrobirii, lângă stația de taxiuri) și Toscana unde am mîncat niște paste deosebite! Și... poate că mai sunt, dar îmi scapă și mie. Aaa,și mai e taverna aia mică grecească,are câteva mese și nu face porții multe...are clienții casei...uite,nu mai știu cum se numește..

Un an excelent să ai!

Cris
    [08.01.15 05:43:03]

@marius gaudi - Excelentă idee, mi se pare un review foarte util atât constănțenilor cât și turiștilor, care ajung în număr mare la voi în oraș.

În comparație cu reviews-urile despre un anume restaurant (care sunt și ele foarte utile), așa informația este mai concentrată. Mai ales că oricine poate contribui prin ecouri cu câte o recomandare, iar când ajungi în respectivul oraș ai deja un minighid al restaurantelor .

În măsura timpului disponibil, poate ar trebui să scriem fiecare astfel de recomandări despre restaurantele din orașul în care locuim.

marius gaudi*AUTOR REVIEW
    [08.01.15 18:02:23]

Ma bucur ca va este de folos articolul meu, am oscilat daca sa-l prezint sau nu... in fond sunt numai propunerile mele.

Daca nici Johnny gura de aur nu se pricepe la taverne... auzisem eu ca a fost cineva care a cantat mai ceva ca Aurelian Andreescu. Acum fac legatura.))).

marius gaudi*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi: