Apartments Joce

SEP-2014
REGIM MASĂ Fara masa
100 EUR

Vila Joce

Am ajuns la Joce seara tarziu, pe intuneric si pe ploaie. Va spun ca prima data este aproape imposibil de gasit, strada respectiva formeaza un fel de bucla ciudata, este f lunga dar rasucita cumva, si ne-a ametit de tot. Am incercat sa intrebam alti oameni, dar cum nu stiam ca Joce se citeste IOTZE nu intelegea nimeni ce vrem de fapt. Odata ajunsi, am gasit o gazda f prietenoasa care ne astepta. Au si un baietel de varsta copilului meu, s-au jucat f frumos impreuna. Camera basic, un pat dublu si unul simplu, curata, un dulap cat de cat, o chicineta unde ne rezolvam micul dejun, o teresa mare cu vedere spre munte. Baia cam inghesuita, cu finisaje f ieftine. Noroc ca era totul nou. Un pic deranjant vizual, din pereti atarnau tot felul de fire, electrice sau de alt fel, nu stiu ce improvizatii tot incearca sa faca Joce pe acolo. Prosoape curate, dar aspre rau, nu stiu de ce n-o folosi un balsam la spalat.

Wifi - aveam router in camera, care mergea in 3 feluri: deloc, putin si doar pe un dispozitiv, dar a avut si momente de sprinteneala. Un tv mic... si cam atat. Peretii subtiri, intr-o noapte am avut niste vecini nemti mai cheflii, si i-am cam auzit. Una peste alta, tinand cont de pretul platit, nu am ce sa critic si ii voi da note mari. Omul este de treaba, ne-a ajutat cu sfaturi, ne-a trimis la un restaurant apropiat unde am mancat in fiecare seara apoi, ne-a invitat la el la o cafea sau o tarie locala, n-am ce zice. Nici la confort nu sunt eu prea fitoasa, ca daca eram alegeam o locatie mai scumpa. Problema mea a fost locatia - desi aproape de centrul vechi si de zona comerciala (piata etc), era cam departe de faleza (centrul nou) si seara mi-ar fi placut o plimbare pe malul lacului. Dar copilul, dupa o zi intreaga de umblat, nu mai avea chef si de asta, daca eram mai aproape, probabil ar fi mers.

Una peste alta, merita pt banii respectivi, dar daca puteti sa mariti un pic bugetul, se poate mai aproape de zona turistica.

Noi am stat 4 nopti, 3 zile pline, timp suficient sa vedem cam tot ce era de vazut in zona. Este frumos, plin de turisti straini, ieftin si cu mancare f buna. Si acum salivez cand imi aduc aminte de salata lor de rosii cu branza rasa pe deasupra, imi pare tare rau ca nu am venit cu niste rosii acasa, pt samanta.

O tara frumoasa, si destul de prospera, din ce am vazut. Satele lor aratau f bine, numai case frumoase cu etaj, cu flori, total diferit de darapanaturile bulgaresti. Mai toti cei care interactioneza cu turistii vorbesc limba engleza, unii surprinzator de bine (am avut un barcagiu tinerel care m-a uimit, vorbea impecabil).

Impresii încărcate de Deborah77 in 06.01.2015 14:13:39

Validat / Publicat: 06.01.15 15:40:51

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MACEDONIA de NORD

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 8 voturi) nota2

[06.01.15 14:25:05]

@Deborah77: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- Deborah77
[06.01.15 14:32:32]

@webmaster26 - Cam pe acolo era...

- volonika
[18.02.15 15:18:22]

Buna ziua,

puteti sa-mi spuneti va rog cu ce ati intrat in Macedonia? Carte de identitate sau pasaport? (ma refer la adulti). Am sunat astazi la ambasada si domnul care a raspuns mi-a explicat ca se poate intra cu cartea de identitate doar daca este biometrica (nu stiam ca se emit astfel de carti la noi...), iar pe sait la MAE nu se specifica nicaieri acest 'biometric'.

Multumesc

- Deborah77
[18.02.15 15:36:48]

Aveam pasapoarte, asa ca nu stiu sa spun daca se poate doar cu carte de identitate. Imi pare rau ca nu te pot ajuta...

- volonika
[18.02.15 16:47:12]

Multumesc.

Am sunat la MAE si m-au lamurit: CI biometrice nu exista, au ramas la stadiul de proiect. Se poate intra cu CI normal si in Macedonia si in Albania.

• În vizită la Joce (Aug.2012) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 03.12.13 de Costi din PITEşTI) - RECOMANDĂ