ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2015
DEC-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Sub orice critică
Sub orice critică

O locatie extraordinara, servicii dezamagitoare

In luna septembrie 2014 am contractat un sejur la Vila Trifoiul pentru a petrece Revelionul 2015. Grupul nostru a fost compus din 4 familii cu 4 copii, cu varsta de 5 ani.

Vila Trifoiul se afla la 11 kilometri de Azuga, mergand pe un drum forestier care incepe cam in dreptul partiei de ski Sorica. Drumul principal coboara spre partie, dar daca se merge inainte, se ajunge pe acest drum forestier.

Drumul este relativ bun, atunci cand nu este zapada se circula incet, timpul necesar pentru a ajunge la vila fiind cam de 40 minute. Pe timp de iarna insa, zapada fiind batatorita, drumul a durat cam 15 minute (din Azuga).

Vila se afla in mijlocul padurii, locatia este extraordinara, atat pe timp de iarna, cat si (probabil) pe timp de vara. In septembrie am fost pana acolo doar pentru a vedea vila, nu am stat, dar acum iarna, cu multa zapada, peisajul era ca in povesti.

Vila are o curte frumoasa, in care este amenajat un foisor, un gratar si un loc de joaca pentru copii. Pentru cazare sunt oferite 8 camere, dintre care unele sunt mai mari, altele sunt mai mici, iar una este de fapt un apartament cu 2 camere si o baie comuna (potrivita eventual pentru o familie cu copii mai mari). De asemenea, vila are o sala de mese. Camerele sunt standard, dar curate.

Din pacate, experienta noastra cu serviciile oferite acolo a fost una neplacuta, motiv pentru care am considerat ca cei care iau in calcul Vila Trifoiul pentru un sejur de orice tip trebuie avertizati, pentru a discuta de la inceput toate conditiile pe care le presupune sederea acolo.

Noi am gasit Vila Trifoiul in urma cercetarilor pe internet, iar conditiile au fost discutate telefonic. Am comunicat de la inceput faptul ca suntem 8 adulti cu 4 copii, fiecare familie cu cate 1 copil, si ni s-a comunicat pretul sejurului pentru Revelion, pentru 4 nopti/5 zile, cu demipensiune.

Avansul a fost platit din luna septembrie, pe parcursul perioadei urmatoare avand loc mai multe discutii telefonice cu cei de acolo. In cadrul nici uneia dintre discutii nu ni s-a comunicat faptul ca pentru copii ar trebui sa platim suplimentar, dimpotriva, eu insami am intrebat daca exista paturi pliante pentru copii, fiind asigurata ca exista si ca ne vor fi puse la dispozitie.

Cu toate acestea, in prima zi, in momentul in care trebuia sa fie servita cina, au fost puse pe masa doar 8 tacamuri. Exprimandu-ne nedumerirea privind numarul tacamurilor de pe masa, ne-am lovit de o atitudine agresiva, replicile care au sosit din partea gazdelor ne-au revoltat si deceptionat: copiii nu au dreptul la mancare, copiii sunt gratuit doar la cazare, asa este de revelion, scria pe site. Pe site era scris ca copiii sub 12 ani au gratuitate, fara a se preciza ca doar la cazare. A urmat o discutie foarte aprinsa, in care noi toti cei 8 adulti am reiterat toate discutiile telefonice avute in cadrul carora s-a discutat doar despre pachet pentru familie cu copil si nu pret per persoana. Replica primita din partea celor care s-au recomandat a administratorii Vilei a fost invariabil: "nu ati discutat cu mine". Din pacate pentru noi, nu a existat nimic scris, nici macar un e-mail, desi noi am cerut oferta in scris, dar nu ne-a fost transmisa.

Dupa cca 1,5 ore de discutii aprinse, solutia gasita a fost ca cei 4 copii sa primeasca 2 portii de mancare pe care sa le imparta.

Inutil sa mai spun ca si paturile pliante promise erau tot contra cost, 30 lei/noapte. Paturile din camere au cca 1,40 m latime, a dormi 2 adulti cu un copil de 5 ani intr-un astfel de pat este aproape imposibil.

Pe tot parcursul sejurului mancarea a fost servita la portie, calitatea si continutul acesteia fiind de nivel slab, iar noi nu suntem niste gurmanzi si nici copiii. In prima seara ni s-au servit carnati cu cartofi prajiti, a doua seara, de revelion, aperitive, sarmale si pastrav la gratar, a treia seara - snitel cu piure, a patra seara - pui la cuptor cu pilaf.

Au mai fost si alte situatii care au condus la marea noastra dezamagire in legatura cu serviciile oferite acolo, totusi prefer sa nu intru si in alte amanunte care pot reprezenta poate doar frustrari personale.

Un alt aspect de mentionat este faptul ca centrala vilei nu face fata pentru apa calda atunci cand este ocupata la capacitate maxima. De Revelion fiind ocupata integral, au existat situatii cand apa era doar calduta, nefiind potrivita pentru dus. Cu caldura in camere nu au fost probleme.

In concluzie, desi pozitia Vilei este extraordinara, peisajul este superb, iar un sfarsit de saptamana acolo sau chiar un sejur mai lung poate fi foarte relaxant, indiferent de anotimp, am dori sa recomandam tuturor celor care vor alege Vila Trifoiul, dar in special familiilor cu copii, un grad de prudenta ridicat atunci cand analizeaza oferta. De preferat este ca aceasta sa fie solicitata in scris, iar alte detalii discutate de asemenea in scris. Daca este vorba despre un sejur care include si mesele, cereti meniul, pentru a evita eventuale dezamagiri legate de continutul acestuia.

As recomanda Vila Trifoiul numai pentru cazare, fara mese.

Trimis de lauraliliana in 05.01.15 22:35:36
Validat / Publicat: 05.01.15 23:40:55

VIZUALIZĂRI: 2165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraliliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.90 EUR pe cameră

• SOCIALs