ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2014
DIN: Ţăndărei [IL]
ÎNSCRIS: 17.07.13
NOV-2014

Stațiunea Bușteni

Localitatea Busteni, este situata la poalele Craimanulului si Costilei, cei mai impresionanti munti din abruptul prahovean al Bucegilor. Declarata oras in anul 1946, asezarea, este o statiune climaterica situata la inaltimea de 880 m, ce se desfasoara pe 7 km de a lungul Vaii Prahovei, între „Vadul Cerbului” si tunelul sapat în pintenul muntelui „Muchia Lunga”, industrializata din anul 1882 (fabrica de hartie a lui Otto Schiel). Aici am petrecut weekendul 29.11-01.12.2014 in hotelul Marasesti.

Dupa amiaza de 29.11 am vizitat:

- centrul orasului cu Primaria (fostul hotel Busteni), Centrul cultural “Aurel Stroe“ si Biblioteca orasului, Casa Romano-franceza, monumentul “Ultima grenada” (opera lui Ion Dimitriu Barlad din anul 1928); Biserica Domnească din Busteni, ctitorita de Regele Carol I si Regina Elisabeta, sfintita la data de 8 septembrie 1889, cu hramul Nasterii Maicii Domnului, Castelul Cantacuzino, construit in anul 1911 de catre printul Gheorghe Grigore Cantacuzino, reintrodus recent in circuitul turistic.

In 30.11.2014 am avut intentia sa urc pe Kalinderu cu telecabina, dar aceasta nu functiona de doua saptamani din cazului vantului si a cetii. Am ales sa urc pe platoul Palanca si sa vizitez Manastirea ortodoxa Caraiman, situala la poalele masivului muntos cu acelasi nume, unde am asistat la slujba de Sfantul Andrei, savarsita in biserica mare a manastirii, care are hramul Inaltarea Sfintei Cruci. Dupa slujba am vizitat Aghiasmatarul din jurul bradului si Biserica de lemn cu icoane pictate de Ghe. Tatarescu. Complexul manastiresc mai cuprinde un parculet zoo (punct de atractie pentru copii), spatii de cazare (chilii), Staretia si Paraclisul din cadrul Centrului social-pastoral. La coborarea de la manastire am vizitat Parcul Schiel acoperit de promoroaca.

Pentru cine va sta mai mult in Busteni poate urca pe Caraiman pana la Crucea Eroilor Neamului, aflata la cota 2291 m, poate vizita Parcul Zamora, Muzeul Cezar Petrescu, inaugurat la 17 decembrie 1967, in casa unde scriitorul s-a statornicit in 1937 pentru tot restul vietii. In functie de anotimp se pot face drumetii montane, se pot parcurge trasee turistice si alpine, se pot vizita rezervatiile naturale “Abruptul Bucegilor” si “Pestera Ialomitei”.

Dupa ce ai vizitat atractiile locale ale statiunii Busteni, se pot vizita localitatile turistice Sinaia si Predeal.

Trimis de ile57b in 08.12.14 14:27:46
Validat / Publicat: 08.12.14 16:31:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 1793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ile57b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 MANASTIRWA CARAIMAN -VEDERE CU BISERICA DE LEMNIN PRIM PLAN

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bușteni: