ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2014
DIN: Targu Neamt
ÎNSCRIS: 19.07.10
JUL-2014

Stift Melk

Stift Melk sau Abatia Melk e inclusa in multe circuite turistice la categoria 'am fost pe acolo', adica superficial.

Abatia Melk este un centru cultural din trecut si prezent.

Dupa curtea interioara mergeti la casa de bilete, unde pentru 10 eur /persoana (daca nu este inclus in circuit) puteti vizita:

-muzeul manastirii. Este organizat in 11 camere, fiecare avind o semnificatie artistica, istorica sau religioasa. In camera numarul 8 este expusa lucrarea "Omul intreg".

-holul de marmura (cu sistem de incalzire in pardoseala)

-terasa, de unde puteti admira Dunarea si regiunea Wachau

-biblioteca, cu manuscrise si incunabule vechi de sute de ani

-biserica manastirii, in stil baroc.

-curtea Coloman

Pentru a vizita gradinile si pavilionul in stil baroc platiti 4 eur/persoana.

In prezent Abatia Melk organizeaza expozitii temporare ale artistilor contemporani. In fiecare vara la Melk se aduna artisti plastici, dansatori, muzicieni, scriitori din toata lumea, unul din principalii sponsori fiind Erste Bank. O parte din lucrari ramin in proprietatea manastirii si pot fi vazute in gradini, la intrarea in manastire si intr-o expozitie permanenta.

pointsofpassage.com - siteul dedicat expozitiei din 2014

Trimis de CatalinC in 03.12.14 13:41:20
Validat / Publicat: 03.12.14 16:11:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CatalinC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Omul Intreg- camera 8 din Muzeul Abatiei Melk

[03.12.14 17:05:16]

@CatalinC - Da, Abaţia Melk este inclusă în unele circuite turistice la categoria "superficial", iar la altele la categoria "treci mai departe" aşa cum a fost şi în cazul meu.

Am văzut Abaţia Melk de la distanţă, din mersul autocarului. Nici o oprire, nici o vizită. De aceea m-aş fi bucurat dacă articolul tău era mai generos în detalii. Cred că mai puţin m-ar fi interesat expoziţiile temporare ale artiştilor contemporani. Fiind temporare… cam greu să prinzi aceste expoziţii chiar de ţi le-ai dori. Biserica şi muzeul - entităţi perene - au mai multe şanse de a fi vizitate.

Ce-i cu lucrarea "Omul întreg" din camera 8?

marius gaudi*
[03.12.14 17:31:17]

@iulianic -

Abatia Melk la categoria ,,superficial"?

E incantatoare, biserica centrala e ceva de vis. Asezarea abatiei, biblioteca, scara interioara, muzeul, gradinile, oraselul de la baza, constituie tot atatea motive pentru a o vizita.

[03.12.14 19:01:52]

@marius gaudi - N-am spus asta pentru că aşa cred eu, ci pentru că asta este realitatea în unele circuite organizate. Mie mi-a părut rău că nu ne-am oprit la Abatia Melk. Citisem câte ceva despre ea, văzusem şi câteva poze, dar cum aveam încă drum lung de făcut, nici n-a mai fost trecută în program. Abatia Melk este genul de obiectiv care îmi stârneşte întotdeauna interesul.

CatalinCAUTOR REVIEW
[03.12.14 21:26:08]

@iulianic: Expozitiile temporare sunt permanente la Melk. Melk e o expresie a barocului in arhitectura, pictura, gradini.

Omul intreg prezinta 11 ipostaze ale omului, incercind sa se desprinda de lut, de pamint. El reuseste sa se desprinda complet in cea de a12a ipostaza, care e chiar vizitatorul. E o parabola a relatiei om-dumnezeu, dar si o expresie a liberalizarii bisericii din sec XIX. Mai multe pe stiftmelk. at.

[03.12.14 22:11:41]

@CatalinC - Mulţumesc!

marius gaudi*
[04.12.14 14:19:37]

@iulianic -

Sa stii ca si eu am patit la fel ca tine. In prima vizita in Austria, nu am intrat, necrezand ca merita deranjul.

Am recuperat in 2011, e un must-see.

CatalinC, iulianic, marius gaudi*
Alte impresii din această RUBRICĂAbația Melk și împrejurimile sale: