ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2009
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 09.11.09
JUL-2009

Obsedati de incendii :)

Am ajuns la Londra cu trenul, prin Canalul Manecii, in doar 2 ore de la Paris. Din statia St Pancras International am ajuns destul de repede cu metroul in statia Chalk Farm, langa care se afla hotelul.

Am fost dezamagita de conditiile oferite. A trebuit sa ne certam cu cei de la receptie sa vina sa curate piatra depusa pe obiectele sanitare. Au curatat si au dezinfectat dupa care au zis ca asta e tot ce se poate face. Cu alte cuvinte curatenia era doar de suprafata. Lenjeria in schimb era curata ceea ce ne-a mai linistit. Camera a fost destul de mare, cu o fereastra care din motive de siguranta se deschidea prea putin pentru a scapa de mirosul puternic de aromatizant din hotel. Camerele erau renovate, mochetate si tapetate. Nu prea mi-a placut instalatia electrica aparenta si senzorii antifum pozitionati la vedere pe tavane. Afisele cu instructiuni in caz de incendiu erau peste tot: pe usi, pe noptiere, in lift. In fine... ii inteleg, dupa marele incendiu prin care au trecut londonezii. Au ramas cu o obsesie.

Holurile inguste, tapetate in verde inchis si aromatizate cu un miros puternic de pin. 2 lifturi ce scoteau niste sunete puternice de atentionare la inchiderea usilor.

Restaurantul nu mi-a placut. Micul dejun stil bufet a fost slabut. Aici a fost singurul loc unde am vazut ceai gata preparat adus in bufet. As fi preferat apa calda si pliculete. (e drept ca aveam in camera ceaiuri si cafea instant pe alese dar ce folos daca incalzitorul pus la dispozitie era plin de piatra si urme de cafea de-ti trecea pofta? ). Mesele in restaurant nu erau acoperite, geamurile aveau un strat gros de praf la exterior. In concluzie am fost foarte dezamagita de conditii. Desi face parte dintr-un lant hotelier, este cotat ca avand 3 stele, curatenia lasa de dorit pe ici pe colo.

Nu pot spune ca m-a deranjat foarte tare aceste conditii. Important a fost pentru noi sa avem seara un loc unde sa facem un dus si sa dormim intr-un pat curat. Sa avem dimineata un loc unde sa bem cafeaua si sa facem planurile de calatorie.

Hotelul este situat intr-o zona linistita, curata si relativ aproape de centru folosind mijloacele de transport.

Am stat doar 4 zile, cat am putut sa vizitez Londra.

In cateva seri am oprit la intoarcerea din centru in Camden Town, situat la un sfert de ora de hotel. E o zona animata, unde se poate manca foarte bine cu doar 3 euro meniul la alegere: mancare indiana, tailandeza, chinezeasca. Imi amintesc de tarabele pline de mancaruri calde, preparate la vedere si de vanzatorii care ofereau spre gustare bunatatile lor. Multi nu vorbeau bine engleza, ziceau doar "Iami Iami... " (gustos:)

Metroul nu mi-a placut in Londra: prea adanc sub pamant, statii neaerisite, linii ce se bifurcau, foarte multi emigranti. Am preferat autobuzul etajat de la suprafata. Interesant mi s-a parut acel card de calatorie de 4-5 euro/ zi pentru toate mijloacele de transport din zonele1 si 2 (centru).

In rest... Londra mi-a placut... oricand m-as intoarce. Nu mi-a ajuns timpul pentru cate as fi vrut sa vizitez.

Trimis de llcarmen in 20.12.09 16:23:13

VIZUALIZĂRI: 1969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (llcarmen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

turist_calatorescu*
[28.05.13 19:32:01]

Buna,

poti sa ne spui cat a costat sejurul si daca se doarme bine?... ma refer la zgomote de afara, hol sau prin pereti foarte subtiri...

Mercic!

llcarmenAUTOR REVIEW
[11.06.13 19:07:22]

@aurora_popescu: nu-mi amintesc sa ne fi deranjat cineva in timpul somnului. Eram prea obositi seara la intoarcere din oras ca sa auzim zgomote prin pereti.

llcarmen, turist_calatorescu*

• pagină generată în 3.2693819999695 sec