ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2014
ÎNSCRIS: 30.09.12
SEP-2014

la PMM* = 425 AED

Superb

In sfarsit am gasit timp sa postez cateva impresii despre vacanta petrecuta in Dubai si la acest hotel. Dupa multe peripetii, am ajuns in sfarsit in Dubai, destinatie la care ma gandeam mai demult, mai ales ca mai fusesem acum vreo 20 de ani si eram curioasa sa-i vad evolutia. Am luat vacanta de la o agentie din oras, care din lipsa de profesionalism, mi-a dat ceva batai de cap. Initial rezervasem pt perioada 4-14 sept cu zbor direct cu wizz pt ca ne intorceam exact la timp sa inceapa scoala. Ni s-au facut toate rezervarile, formalitatile de check in, transferuri, platit tot, am achizitionat de pe net bilete la Burj Khalifa, abia asteptam sa ajungem acolo.

Ne-am prezentat la aeroport cu vreo ora si jumatate inainte, ne-am asezat la coada pt checkin, cand ajungem la rand, BIG SURPRISE! nu am fost lasate sa plecam pt ca aveam pasapoarte temporare, fapt ce trebuia sa ni se aduca la cunostinta de catre agentie, ca de-aia sunt agentii, nu numai sa ia banii turistilor. Poate e si vina mea ca nu m-am informat mai mult, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca o agentie de turism habar nu are ca nu se poate calatori in Dubai cu pasapoarte temporare! va imaginati socul pe care l-am avut si mai ales dezamagirea si supararea copilului care abia astepta sa zboare pt prima data cu avionul! In sfarsit, ca sa n-o mai lungesc, am plecat acasa, ne-am facut pasapoartele, am reprogramat totul si peste 2 saptamani am ajuns in vacanta mult dorita! Zborul a fost destul de comod, am avut reserved seats, in primele randuri, fara a avea si o a treia pers langa noi, deci a fost ok.

Am ajuns in Dubai pe la 19.40, formalitatile de intrare au mers foarte repede, nu a fost aglomeratie pe noul aeroport Al maktoum, soferul ne astepta la iesire si iata-ne pornite la drum spre Dubai. Cu toate ca stiam ca e foarte cald chiar si noaptea, am avut un soc la iesirea din cladirea aeroportului, la acea ora erau 36-37 de grade! Dar cum peste tot exista AC, aproape ca te simti ca intr-un frigider, dupa vreo 2 zile m-am obisnuit cu temperaturile ridicate. drumul de la aeroport pana in Centrul orasului dureaza aprox 30 de min, drum care a decurs foarte bine si cum ne apropiam de centru simteam ca am intrat intr-o alta lume.

Hotelul de 4 stele e asezat foarte bine aproape de centru, la o statie de metrou de Dubai Mall si Burj Khalifa, este al doilea cel mai inalt hotel din lume-sau cel putin era -cu 65 de etaje. Nici n-a oprit bine masina in fata hotelului, ca portarii s-au si repezit sa ne deschida usile, ne-au preluat bagajul si am fost invitate in holul receptiei pt check-in. Am fost intampinate cu zambetul pe buze si cu cate o cafea traditionala pana s-au facut formalitatile de cazare. Ni s-a alocat o camera la etajul 18, ceea ce m-a dezamagit un pic, noi vrand sa stam cat mai sus, pentru priveliste, dar erau fully booked si nu am avut incotro. Se putea face un upgrade pt o camera skyview dar pretul mi s-a parut exagerat, 250dh pe zi si mi-am zis ca nu merita sa dau 2500 lei pt 10 nopti, la urma urmei nu venisem sa stau in camera! Am urcat asadar la etajul 18 si am intrat. Camera mare, mobilata cu gust, nu foarte luxoasa, dar frumoasa, si cu tot ce trebuie. Patul king size, extraordinar de comod, cu perne pufoase, cate 2 de pers., o pilota din puf, lenjeria alba de damasc, o curatenie exemplara, totul sclipea. Am avut lcd samsung cu ecran mare, masuta cu 2 demifotolii in fata ferestrei, 2 dulapuri pt haine in holisorul din fata baii, chicineta cu combina frigorifica unde aveam si un minibar, ceai, cafea si o cana fierbator, cuptor cu microunde. bauturile racoritoare si dulciurile de la minibar aveau preturi foarte mari asa ca nu am consumat nimic de acolo. Baia cu cada mare, bideu prosoape si cosmetice lucea de curatenie, apa fierbinte tot timpul-pe hol era un intrerupator pt apa calda pe care noi l-am inchis si l-am mai deschis peste vreo 2 zile cand apa s-a mai racit.

Nerabdatoare, n-am schimbat si am plecat sa exploram imprejurimile, mai ales ca ne era si foame. cand am iesit din hotel, din nou am avut un soc la caldura de afara si mi-am zis ca nu voi rezista 10 zile, dar cand am dat cu ochii de zgarie norii din jur, luminati ca intr-o poveste, am uitat de tot. Hotelul este pe Sheik Zayed Rd, un bulevard ca un high way cu cate 6 benzi pe sens, cu o circulatie infernala in orele de varf. Nu se poate traversa decat prin statia de metrou, statie care e la 30 de metri de hotel. Aveti vis-a-vis de hotel Pizza hut, Applebees, si inca cateva restaurante. noi am intrat la pizza hut unde am mancat o altfel de pizza, superbuna. La ei nu se fumeaza inauntru asa ca trebuie sa iesiti ""in sauna""pt o tigara binemeritata dupa 5 ore de zbor. Nu poti sta afara mai mult de 10 min, simti ca-ti intra aer fiebinte prin toti porii, dar fumatorii stiu ce spun! Ne-am intors la hotel si oboseala ne-a rapus, am dormit ca niste bebelusi pana dimineata.

Restaurantul Petals unde se ia micul dejun se afla la et 1 si e cam micut pt 65 de etaje, asa ca la ora de varf te directioneaza spre alta sala de mese de la et 2., tot bufet. Noi in primele zile ne-am dus direct la 2, dar in a3 zi am zis sa incercam si la 1 si incercam sa ajungem in jurul orei 9 cand e ok. Esti intampinat de seful de restaurant, bifat pe lista si apoi condus de seful de sala la o masa libera, nu stai tu sa cauti. Sunt foarte organizati si totul decurge rapid. Bogat, micul dejun:vreo 3-4 feluri de branzeturi, mortadela, masline, somon afumat, hering afumat, iaurturi de fructe, lapte, cereale, rosii, castraveti, apoi masa calda formata din oua fierte, ochiuri si omleta facute pe loc, clatite, wafers, cartofi prajiti, vreo doua feluri de mancare traditionala araba si indiana, ciuperci sotate, bacon de curcan, carnaciori prajiti, orez, noodles, statia de patiserie cu croisante, placintele, paine de toate felurile de la chifle pana la toast, sucuri de mango-care e demential-portocale si pepene verde, apa plata sau minerala evian sau san pelegrino. Cafeaua e la filtru dar buna nu apa chioara. nu prea am baut la md cafea fiind fumatooare preferam sa merg la piscina pt o cafea arabeasca ca sa o pot savura sau la barul de la coltul hotelului unde e si wifi gratis. Aici o bila neagra pt hotel, wifi e contra cost si la un pret f mare 26 dh ora, adica tot cam atat in banii nostri-1dh=0,95 lei.

La etajul 4 e centrul spa cu masaj, jacuzzi, 2 saune, sala de gym si piscina afara cu vedere in spatele hotelului, la cladirile Damac si alte le, seara era o feerie si o placere sa faci o baie in apa calda, dupa o zi obositoare. Un mare plus:era deschisa pana la orele 22,00! nici in hotel, nici la restaurantele din imprejurimi nu se servesc bauturi alcoolice, doar bere fara alcool in unele. Am baut bere la o terasa din jurul fantanilor, la restaurantul Saffron de la Atlantis the palm si la Burj al arab, la preturi f mari 45dh-85 dh.

Am vizitat a 2 a zi Mall of the Emirates, cu partia de ski, unde nu am intrat fiindca nu avea rost sa dau atatia bani ca sa vad zapada artificiala cand noi avem iarna zapada sa mai dam si la altii. Nu-ti ajunge o zi intreaga sa cuprinzi tot mallul, noi nici n-am intrat in toate magazinele. Preturile sunt fff mari, sunt numai firme ca Dior, Chanel, versace, LV, Gucci s. a. m. d. Mai accesibile sunt H&m si Zara, dar mai scumpe ca la noi si nici n-am vazut ceva sa-mi ia ochii! In schimb, smartphoneuri la reduceri si la mare cautare S4 si S5 si Iphone mai ieftine ca la noi cu cateva sute de lei si Iphone 6 care se vindea ca painea calda. Tot in malluri am vazut si Iphone si Ipad placate cu aur sau cu cristale swarowski. Fantanile cantatoare sunt o minunatie, impresionante si trebuie sa fii acolo, ca sa gusti momentul! Am mai urcat si la Burj Khalifa, au avut amabilitatea sa ne reprogrameze si am apreciat profesionalismul. Ei au un cult pentru turisti, toata lumea e cu zambetul pe buze, saritori, n-am vazut pe cineva incruntat sau repezit, doar din asta traiesc.

In holul hotelului exista si un birou de excursii, dar nu va sfatuiesc sa luati de acolo fiindca sunt cu mult mai scumpe. Am luat totusi un safari 240 dh eu si copilul 200dh, pt ca in jurul hotelului n-am vazut nici o agentie de turism asa cum citisem pe net. Am intrebat de Burj al arab si mi-a zis un pret de am intepenit 700 dh eu si copilul la jumatate de pret, in catalog ei nu au pretul trecut asa ca-ti pot spune ce suma vor. Ori eu stiam ca o cina la Burj nu e mai mult de 460 dh de adult asa ca mi-am spus asta e, nu ma mai duc, pot sa folosesc banii astia altfel!

Rezervasem din tara o cina la Saffron rest din Atlantis, martea au bufet seafood si international si a fost cea mai frumoasa experienta culinara care si-a meritat cu prisosinta banii si a fost cu mult mai bine decat la BAA, la jumatate de pret si am mancat mult mai bine. Nu ratati deci, cum nu trebuie ratata Dolphin encounter tot la atlantis Aquaventure, o experienta unica cu delfinii! Fii-mea a fost innebunita si recunosc ca si eu, fiindca nu in fiecare zi te pupi cu un delfin!

Viata e scumpa in Dubai, restaurantele nu mi s-au parut ieftine deloc, nici chiar food-courturile din malluri, unde cea mai ieftina portie costa peste 35-45 dh. Dar gaseai tot ce-ti poftea inima, de la cartof copt urias, pana la vita kobe, desigur la preturi pe masura. La un restaurant de la Atlantis o friptura de vita kobe costa 980 dh!! Si restaurantul era plin!

Imi pare rau ca nu am ajuns la Abu Dhabi, dar am fost la Madinat Jumeirah, superb, pe langa BAA, nu ne-au ajuns 10 zile sa vedem tot ce e de vazut in Dubai. Am stat in cumpana daca sa mergem la BAA si cu 3 zile inainte de plecare am coborat la receptie si i-am rugat pe cei de la biroul de customer relation sa sune sa-mi faca rezervare la unul din restaurantele de acolo, fiindca nu puteam sa plec fara sa vad si emblema Dubaiului! Si am facut-o la pretul corect, de pe site, adica 460 eu si 230 copilul la restaurantul asiatic Junsui. Nu am fost impresionata de meniu, saracios fata de ce experimentasem la Saffron si zic eu ca nu prea merita sa dai atatia bani ca sa vezi holul de la intrare si un restaurant de la un hotel totusi destul de vechi, mie personal mi-a placut mai mult Atlantis, iar serviciile chiar nu mi s-au parut de 7 stele, corect ar fi 5! Asadar, zic eu, nu merita banii!

Pentru cumparaturi si suveniruri, mergeti in Al Karama, Dragon mall ceva gen Dragonul rosu la noi, imens si unde gasesti tot ce vrei de la cosmetice la materiale de constructie, altceva decat ce-i la noi. Am fost la creek, unde am facut o plimbare cu abra, iar n-am fost foarte impresionata, aici e orasul vechi, cu bazarele de aur si de mirodenii. Eu mi-am facut cumparaturile din Karama si din Carrefourul de la Dubai Mall unde preturile sunt cam ca la noi numai ca marfurile sunt mai calitative.

Una peste alta, mi-am propus sa revin in Dubai peste vreo 2 ani cand va fi gata Canalul care va uni creekul cu downtown.

Concluzia mea: noi traim in Evul Mediu si cu asta cred ca am spus tot! Cei care au fost aici stiu despre ce vorbesc!

Trimis de ct64cas in 25.10.14 21:59:19
Validat / Publicat: 26.10.14 03:14:08

VIZUALIZĂRI: 6528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ct64cas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Rose Rayhaan by Rotana
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 425.00 AED pe cameră

[26.10.14 03:05:53]

@ct64cas: Un review fain, plin cu info utile!

Totuşi, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

Mutat în rubrica "Rose Rayhaan by Rotana, DUBAI" (nou-creată pe sait)

[26.10.14 09:16:38]

@webmasterX - da, incadrarea e buna!

[26.10.14 09:21:00]

@webmasterX - am o multime de poze dar nu stiu de ce nu le pot descarca in laptop, s-au sincronizat numai in google+ si FB. Am incercat de cateva ori cu cablu din tel in comp, dar imi da sa le descarc in dropbox si acolo nu mai am loc. Mi-ar prinde bine un sfat, fiindca sunt poze f frumoase. Multumesc!

Alina53
    [26.10.14 10:26:32]

Nerabdare sa vad si fotografiile!

[26.10.14 14:54:56]

@ct64cas - te rog da-mi detalii prin mesaj privat despre tipul telefonului/system de operare PC/laptop.

Vom continua apoi discutia pe privat pentru a te ghida in descarcarea pozelor.

danamandache
    [26.10.14 21:09:21]

Felicitari pentru vacanta si pentru articol! Sper ca in viata asta sa ajung sa vad si eu Dubaiul!

crismis
    [26.10.14 21:29:02]

@ct64cas: Nu, nu noi traim in Evul Mediu, ci Dubai e "Orasul viitorului". Am avut norocul sa-l vizitez acum vreo 3 ani, nu stiu daca imi doresc sa ma mai intorc... E de vazut o data in viata! Asta clar! Ca sa intelegi cum cersetorul poate deveni print peste noapte.

elenaadina
    [29.10.14 10:54:50]

Spune-mi, te rog, cum era cu soarele, apunea in spatele blocurilor sau in mare?

[04.11.14 08:42:06]

Multumesc pentru detalii... sunt emotionata... voi pleca si eu acolo, in foarte scurt timp... abia astept... Cat a fost cina la restaurantul Saffron din Atlantis si de unde ai rezervat-o? Multumesc!

[05.11.14 07:00:02]

@crosca - cina la Saffron a fost cred 230 AED de pers, iar pt copil am platit jumatate. Rezervarea am facut-o pe siteul atlantis the palm la sectiunea restaurante; iti raspund f repede si trebuie sa prezinti emailul cand ajungi acolo. Iti recomand sa faci rez pt ziua de marti cand au seafood buffet. Si e bine sa ajungi cu cel putin 1 ora mai devreme ca sa te plimbi putin prin hotel si poti lua bilete la aquaventure pt a2a zi cu reducere. Daca mai alte intrebari, iti raspund cu drag! Vacanta placuta si asteptam poze si impresii!

[05.11.14 18:18:52]

Multumesc foarte mult! Mai doream sa te intreb ceva referitor la imbracamintea ”de zi”... adica daca e ok un blug pana la genunchi, atat pentru barbati cat si pentru femei. Merci!

[05.11.14 20:07:47]

@crosca - poti sa te imbraci cum vrei, am vazut si femei cu minijupe, cu umerii goi, nu mai sunt stricti, doar in restaurante barbatii trebuie sa aiba pantaloni lungi, seara, dar in cursul zilei poti sa porti ce vrei.

Daca vrei sa mergi in excursii e mai bine sa cauti o agentie din jurul hotelului fiindca cele din hotel sunt mai scumpe sau poti sA iei de pe net acum din tara de la agentii din dubai si neaparat bilete la Burj Khalifa de pe site fiindca la fata locului costa ff mult. La ce hotel veti sta? Dacae in apropiere de o statie de metrou, folositi metroul, daca nu, taxiul, e foarte ieftin, cateodata iesi chiar mai bine ca pret la deplasarea cu taxiul. Daca mai ai si alte intrebaari, iti raspund cu placere.

[06.11.14 09:32:35]

Multumesc pentru amabilitate. Am luat deja bilete la Burj Khalifa, de pe net. Pentru rezervarea la restaurant se plateste cu cardul, pe net, sau scoatem la imprimanta rezervarea si platim pe loc, la restaurant? Multumesc!

[06.11.14 12:32:21]

@crosca - rezervarea o faci pe net si o scoti la imprimanta si plata se face la restaurant dupa ce termini. Bauturile nu sunt incluse in pret si sunt destul de scumpe; eu mi=am luat bere, cam 45-50 AED. Distractie placuta!

[08.11.14 07:49:21]

@ct64cas - Multumesc! Ti-am trimis mesaj pe facebook.

[08.11.14 10:36:19]

@crosca - nu am primit nimic mai trimite odata pe mesaj privat, multumesc

[09.11.14 08:24:21]

@ct64cas - nefiind prietene pe facebook, mesajul apare in folderul ”Altele”...

dfdan2002
    [05.12.18 21:06:59]

@ct64cas: buna. ma intereseaza partea cu fumatul. de la micul dejun poti iesi la piscina la o tigare sau trebuie sa te plimbi prin hotel? eu personal recomand DoubleTree by Hilton Dubai - Business Bay pe care din pacate l-am ratat

[07.12.18 18:12:12]

@dfdan2002: restaurantul nu are iesire la piscina, e la et 1 iar piscina la et 4.

dfdan2002
    [08.12.18 09:05:20]

@ct64cas: uuups... asta e destul de nasol .

eu am rezervare pentru luna februarie 2019 dar cred ca in aceste conditii o sa anulez rezervarea si o sa ma orientez spre un hotel in marina.

personal iti recomand, daca mai ajungi, DoubleTree by Hilton Dubai - Business Bay. am stat anul acesta aici. hotel dragut, camere mari, market-uri si restaurante in apropiere si cel mai important, la micul dejun poti iesi direct in terasa.

cafea Starbucks la micul dejun inclusa, hotelul are piscina, nu prea mare dar e ok, berea 35-45 AED. pana la mall dubai faci cca 10 min pe jos.

daca faci rezervarea pe booking beneficiezi de ceva reduceri la intrarea la obiective (nu mari ceva de genul 10-15 AED / pers) la safari a fost cea mai mare (cred ca am platit 175 AED de la 240 AED)

[08.12.18 09:16:12]

@dfdan2002: