ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2014

Fly Boutique Hotel - la rasarit cu panorama spre Vezuviu

FLY BOUTIQUE HOTEL 3*- Napoli-

Adresa; Piazza Mercato, 113/ 80133 Napoli

hotelflynapoli.it, mail: info@hotelflynapoli.it

rezervare prin booking.com cu 3 luni inaintea sederii. Costuri pentru 7 nopti/mic dejun /camera dubla cu pat matrimonial/Eur 490 si taxa de oras 21 eur

DRUMUL SPRE HOTEL

Excursia pe care ne-am propus-o a imbinat utilul cu frumosul si achizitionarea biletelor de avion de la compania albastra s-a facut cu 3 luni inainte.

Drumul spre Napoli efectuat ziua a fost relaxant special poate doar la aterizare caci aeroporul se afla in proximitatea malul marii si aparatul de zbor parcurge o distanta mare paralel cu tarmul marii de aici si frumusetea peisajelor ce pot fi vazute din scaunul avionului. Transferul de la avion in incinta aeroportului s-a facut cu autobuzul precum in aeroportul Baneasa cu ani in urma. Cel mai neplacut a fost faptul ca am asteptat 45 de minute recuperarea bagajelor in conditiile in care era sambata seara si nici un alt avion nu a aterizat in acel interval de timp. E adevarat, la plecare aeroportul este mai generos in sali de asteptare, magazine, restaurante si alte utilitati. De la punctul de informare turistica si ghiseul aferent nu am putut achizitiona cardul Campania sau alt bilet de transport caci era inchis.

In fata aeroportului se afla o parcare mare cu taxiuri iar autobuzul care duce in oras Alibusul se ia din fata McDonald. Biletul costa 4 eur si se achizitioneaza de la sofer, recomandabil sa aveti monede si nu bancnote de valoare mare. Este vorba de autobuzul care face legatura cu centrul orasului.

Pana in Piata Garibaldi - Stazzione Centrale (gara si metrou) autobuzul a facut in jur de 20 de minute, stand mai mult pe la stopuri si incercand sa se deplaseze printre nenumaratele motoare si masini care dupa cum se stie circula haotic, fara a acorda prioritate si atentie nici macar pietonilor, prilej cu care mi-am amintit prima deplasare cu masina din dotare in 1992 in Turcia si ceva din nebunia circulatiei din Cairo acum 10 ani. Din Stazzione Centrale se poate lua circumvesiana (trenul/metrou) pentru Herculanum, Pompei si Sorrento si totodata trenul pentru Casserta sau oricare alta destinatie din Italia. Biletele se pot achizitiona fie de la automatele amplasate in holul central, fie de la casele de bilete. Aici veti lua un bon cu care va veti prezenta in momentul cand numarul va fi afisat la casa de bilete (sunt 4 - 5), 2 pentru diferite reclamatii sau returnari iar celelalte pentru achizitionarea biletelor de calatorie. Se poate plati cash sau card. Trenurile atat cele care leaga localitatile cat si circumvesiana sunt in general comode, insa nu foarte curate iar geamurile vagoanelor sunt departe de a asigura o privire clara in afara. Nu am avut controale in vagoanele de metrou sau tren.

In zona Pietei Garibaldi am intrat intr-o nebunie generala. In primul rand zona este un adevarat santier, se lucreaza la pasaje. Apoi piateta era invadata la ceasul inserarii de figuri mai deosebite, in general nord africani care pe suprafete improvizate, direct pe caldaram “vindeau” diferite obiecte, genti, posete, imbracaminte indoielnica ca si calitate, articole de” pielarie”., etc. La cele 24 de grade si la aglomeratia zonei iti venea sa lasi totul si sa fugi sa faci o baie in mare. In fine, am achizitionat 2 bilete de transport 1,80 eur/biletul pentru cele 2 statii pe care le aveam de parcurs pe Via Marina pana in Piazza Mercato.

Daca stiam ca eram atat de aproape mergem pe jos, caci distanta de cca 400 m am parcurs-o in 15 minute asteptand la stopuri. In Piazza Mercato, am traversat zona transformata la ceas de seara in punct de intalnire al tinerilor si adolescentilor “limitrofi” trecand pe langa Biserica St. Eliggio cu turnul ei maret care avea sa ne fie punct de reper pe toata sederea noastra in Napoli, Biseria Santa Maria de Carmine si printre cateva “cladiri istorice” si a unei porti istorice a orasului am ajuns in fata hotelului. Zona precum tot centrul istoric al orasului abunda in gunoaie neridicate, cutii de ambalaj si orice alte obiecte inutile ale localnicilor aruncate pe la colturile cladirilor. intr-o dezordine foarte ordonata, adica claie peste gramada in termini neaosi ai multora dintre miile de compatrioti care muncesc si locuiesc in orasul de la poalele vulcanului.

Pretul unui taxi de la /pana la hotel era de 16 eur. si receptia asigura chemarea taxiului in cateva momente. Avantaj, sigur taxiul se stracoara mult mai usor prin nebunia orasului si asta se vede in general pe orice masina mica zgariata in general pe laterale, usi, bare de protectie, faruri, etc.

IMPREJURIMI : hotelul se afla chiar in Piazza Mercato punct istoric al Neapolului, fosta piata comerciala de legume, fructe si carne situata vis-à-vis de Via Marina, sosea principala cu multe mijloace de transport in comun care face trecerea spre zona portuara comerciala a orasului. Din Calata Porta di Massa se pleaca in insule si din Molo Beverello aflat la cca 200 m distanta sunt cele mai multe ambarcatiuni care pleaca spre Ischia, Procida, Capri, si porturile siciliene. Paralel cu Via Marina se afla Corso Umberto I bulevard principal al orasului pe care parcurgandu-l pe jos am ajuns pe Via Duomo spre centrul istoric al orasului dar si spre zona Castel Nuovo cu Palatul Regal si celebrele Via Toledo si Via dei Tribunali renumite pentru magazinele, restaurantele si obiectivele istorice pe care le gazduiesc. Un punct forte al hotelului este faptul ca la numai 5 minute de mers pe jos, traversand Corso Umberto se ajunge in zona celebrei pizzerii da’Michelle socotita cea mai buna in oras. Aici se sta la coada pentru a intra in incinta pizzeriei cate o ora-doua mai ales in week end. Daca nu aveti rabdare vis-à-vis se afla Pizzeria d’Angelo sau Pizzeria Trianon cu servire ireprosabila, intr-o atmosfera placuta si cu pizza de foarte buna calitate.

In imediata apropiere a hotelului sunt cladiri vechi clasice, cu stradute mici si intortocheate pe care la o prima vedere te poti rataci, cu franghii incarcate de rufe asezate la uscat, cu copii galagiosi si tineri care seara fac intreceri pe motociclete, scutere si alte minunatii de gabarit mic. Spectacol specific napoletan gratuit pentru turistul venit in oras. Sunt cateva magazine pentru strictul necesar, magazine specializate in articole pentru nunti, botezuri si alte cumetrii. Bineinteles, ca tot orasul, vorbesc aici de zona istorica, strazile sunt murdare, gunoaiele stau neclintite zile in sir fara a fi ridicate, dar ce mi s-a parut straniu este faptul ca localnicii pareau a fi atat de familiarizati cu ele incat convietuiesc fara probleme, copiii se joaca printre cutiile de ambalaje ca si cum ar fi castele, iar maturii stau in fata magazinelor si a pizzeriilor uitandu-se la sacii de gunoaie ca si cand ar fi fireasca proximitatea lor.

RECEPTIA se afla la parterul cladirii, care de fapt este o aripa noua a unui imobil vechi. Tot aici se afla si o sala de bagaje in custodie si un grup sanitar.

Culoarea rosie a cladirii este poate data special ca o pata de culoare intre cladirile vechi, cenusii, uitate de timp si timpuri. Hotelul are 13 camere, toate cu balcon.

Mergand pe micul hol ajungi in fata unui lift modern insa foarte mic, de forma dreptunghiulara in care nu incap mai mult de 2-3 oameni si aceia de gabarit mediu.

CAMERA – este special conceputa, inspiratie feng shui. Lumina difuza venita din plafoniera. Peretii de culoare inchisa, la fel gresia de pe podea. Un dulap de haine la vedere, nu foarte mare, loc de depozitat incaltamintea, birou cu un taburet, oglinzi mari pe peretii laterali si intr-un lateral al camerei Jaluzele amplasate in fata usii spre balcon., toate in combinatie de culori gri/negru/bleumarin.

Pat matrimonial mare, cu saltele extrem de comode, noptiere.

Balcon nu foarte mare insa acoperit cu copertina.

LCD, A/C, cutie de valori. In camera se facea curat in fiecare zi.

BAIA – este foarte frumoasa, de forma dreptunghiulara are un dus cu masaj, bideu, ghiuveta., suporturi generoase pentru prosoape. Materiale consumabile de calitate medie.

LENJERIA impecabila, se schimba la 2-3 zile, prosoape de foarte buna calitate.

MIC DEJUN se serveste in camera de la ultimul etaj cu terasa pe care se poate bea cafeaua admirand orasul. De la inaltime. vedere superba asupra Vezuviului si a portului precum si a Bisericii Santa Maria de Carmine aflata chiar in Piazza Mercato. si a Bisericii San Elliggio. Contrar asteptarilor, micul dejun a fost de exceptie, un mic dejun continental, complex. 3 feluri de sucuri, ceaiuri si cafea la alegere. Fructe, cereale, iaurturi, 2-3 feluri de sunca de cea mai buna calitate, mozzarella, cascaval, gemuri, paine proaspata, diferite produse de patisserie atat sarate cat si dulci, croissante si prajiturele de mic dejun. Erau servite de o tanara foarte amabila si prietenoasa, tot timpul zambitoare si gata sa vina in intampinarea fiecarei solicitari.

PERSONALUL receptiei si a menajului de foarte buna calitate umana. tinere zambitoare, amabile, communicative si prietenoase cu toti turistii incercau sa se puna la dispozitia acestora cu informatii legate de excursii si destinatii din oras, cu recomandari pentru pizzerii si locuri de amuzament.

PARCARE - exista in fata hotelului cateva locuri de parcare cu plata pentru clientii veniti cu auto.

Majoritatea clientilor erau spanioli, nemti si nordici si nu am vazut a fi avand masini inchiriate .

Hotelul nu are piscina, spa, si alte minunatii in dotare. Este insa comod, foarte curat si bine intretinut dar mai ales foarte primitor. cu gazde de exceptie.

Sigur ca recomand acest hotel, indeplineste toate conditiile unei sederi civilizate, situare aproape de centrul istoric al orasului, aproape de gara, de port pentru imbarcare spre insule sau coasta, curat, prietenos si mult mai sigur fata de alte zone ale orasului, poate si datorita faptului ca este singurul hotel intre cateva cladiri vechi locuite de napoletani.

Trimis de amero in 25.10.14 18:49:51
    Validat / Publicat: 25.10.14 20:45:39

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 imagine din camera

[25.10.14 20:45:06]

Mutat în rubrica "Fly Boutique, NAPOLI" (nou-creată pe sait)

----

ameroAUTOR REVIEW
    [25.10.14 21:29:15]

@webmaster21 - pozitionarea este ok. multumesc

le_maitre CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [26.10.14 02:35:03]

@amero - Doamnă, veni şi un Superbonus pentru o prezentare profi-napoletană (aşa cum ne-ai obişnuit!). Mes hommages!

ameroAUTOR REVIEW
    [26.10.14 07:31:34]