#I#D

la PMM* = 1780 MDL

#G#0
#M#0

Cu 30 de ani in urma

In martie 2007 am fost pentru prima (si singura) oara in Moldova de peste Prut. Era un targ in Chisinau ce suna promitator asa ca m-am decis sa vad cum se misca lucrurile pe acolo. Am ales hotel Flowers si drumul cu masina.

Hotelul este situat destul de aproape de centru (totusi cam greu de gasit) si ofera conditii foarte bune de cazare. Camera foarte mare, baie de asemenea, curat, mobilier de buna calitate, liniste, nimic de reprosat in mod deosebit. Micul dejun peste asteptari cu de toate pentru toti. Parcare gratis chiar in fata hotelului, internet gratis la calculatoarele din lobby. Check in/out-ul s-au desfasurat rapid iar personalul de la receptie a fost foarte amabil in prezentarea punctelor de interes ale orasului. Am folosit si restaurantul hotelului si am mancat o "zama" de pui excelenta, iar selectia de vinuri moldovenesti a fost deosebita.

Drumul spre Chisinau trece prin vama Albita. Din vama deja totul se schimba... vamesii cauta nod in papura... doar doar gasesc ceva sa iti mai ia niste bani. la intoarcere am luat o amenda in vama pt ca chipurile taxa de drum nu era corect platita... poti sa spui ceva? Din vama pana in Chisinau sunt vreo 80 km in pustietate, doar un sat, in rest camp si paduri (in apropiere de Chisinau), masini din 3 in 14, iar asfaltul... de fapt placi de beton pe care le simti drept in sira spinarii.

Chisinaul arata cenusiu, cu oameni ingandurati, imbracati prost, cu strazi pline de masini vechi pigmentate din cand in cand cu cate un BMW seria 7 sau Mercedes S... Autobuzele erau mai batrane decat mine, pline ochi, politia avea Lada 1200 dar in acelasi timp in magazinele de firma o camasa costa 150 EUR (tomi hilfiger). eu credeam ca Romania e tara contrastelor dar Moldova ne da clasa. De remarcat frumusetea fetelor, nu neaparat pe strada dar mai ales in incinta centrului expozitional. Cum se spune iti cam frangi gatul, dar in acelasi timp nu cred ca avea vreuna peste 18 ani. De mancat am mancat intr-un restaurant cu specific romanesc bine spre f bine, plin de vizitatori ai expozitiei. A doua zi am nimerit intr-un restaurant-club, cu circuit inchis rezervat oligarhilor de nationalitate rusa din oras. Aici luxul era la el acasa, meniurile doar in limba rusa si engleza (romana e totusi limba oficiala), iar mancarea excelenta.

Daca Moldova are un lucru cu care sa se mandreasca acesta este vinul. Probabil toata lumea a auzit de Purcari, Cricova (celebra Sampanie) sau Milestii Mici. La Milestii Mici am decis sa facem o vizita in ultima zi, inainte de plecare spre bucuresti... si nu ne-a parut rau.

Trebuie spus ca toate cramele si podgoriile erau inca in proprietatea statului (nu stiu care mai este situatia acum). Milestii Mici se afla la vreo 15 km de Chisinau si este efectiv un oras subteran plin de vinuri. Te plimbi cu masina prin crame urmarind masina ghizilor, se deschid noi si noi incaperi, cu vinuri din anii 50 si pana in zilele noastre. Colegii cu care eram au avut inclus in pachet si degustare de vinuri, eu fiind sofer am spus pas. Trebuie sa recunosc ca mi-au curs balele, atmosfera era frumoasa, cu lautari, mezeluri, branzeturi si 7-8 feluri de vinuri si sampanie. In final bineinteles ca erai invitat in magazinul de prezentare din care iti puteai face ceva provizii, cu conditia de a te descurca in vama.

la final va spun ca sper ca lucrurile sa se fi indreptat intre timp, iar acum ca Moldova a ales calea democratiei sa se schimbe multe. Mie Chisinaul mi-a adus aminte de comunism, e adevarat de unul de tip nou si pot spune ca nu am simtit nevoia de a ma reintoarce. Am reauzit cuvinte vechi gen "zama" sau "ograda", dar unul a pus capac la toate: "Shierc", de la romanescul CERC... aveti idee ce inseamna? va las sa incercati...

Impresii încărcate de molko* in 17.12.2009 01:16:39

• A fost prima sa vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1300 PMA (din 7 voturi) nota2

- molko*
[17.12.09 12:53:49]

hai sa va spun, ca vad ca nu incearca nimeni.

"Shierc" adica CERC inseamna SENS GIRATORIU...!!!

- Admin
[17.12.09 12:55:16]

LOL, fain. Nu as fi ghicit nici din 10 incercari.

- ceasornicarul
[01.11.10 13:34:22]

Frumoasa descrierea, pacat ca, intre timp n-au aparut si alte impresii mai din zilele noastre. As fi tentat de o excursie la fratii nostri si as dori informatii mai recente.

#G#1

• Un hotel foarte ok (Oct.2013) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 28.09.14 de zamolxe din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Un hotel bun (Apr.2013) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 06.05.13 de mauricius* din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Fara probleme. (Mar.2009) - punctaj satisfactie: 9.33 (scris in 01.04.10 de avram2aa5 din GALATI) - RECOMANDĂ

#M#1

#G#2B