ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2014
ÎNSCRIS: 21.10.10
SEP-2014

Confortabil

De mai multi ani am dorit sa vizitam Serbia, initial doream sa ajung in statiunea montana Kopaonik, avand in vedere perioada sejurului am decis sa schimbam destinatia, la Kopaonik incepand cu a doua decada a lunii Septembrie vremea este destul de racoroasa, urmaream pe posturile locale vremea, iar la Kopaonik, mai mult de 7 grade nu cred sa fi fost in perioada 23-30 Septembrie.

Nu ma sperie frigul dar pentru fetita am zis ca, este prea devreme sa trecem la haine groase.

Zis si facut, caut pe net si cu ajutorul impresiilor postate pe A. F. A. in ultima perioada legate de Serbia hotaram sa mergem in statiunea Srebrno Jezero, langa oraselul Veliko Gradiste, maxim 4 km. distanta.

Statiunea se afla pe marginea lacului cu acelasi nume, este cocheta, foarte multe vile si pensiuni, deasemenea si cateva hoteluri.

Perioada cea mai propice este vara, aici existant si un Aqua Park, bineinteles inchis pe timpul sejurului nostru (sfarsitul lunii Septembrie)

In restul anului este destul de linistita existand foarte putini turisti, la sfarsit de saptamana fiind un pic mai animata.

Singurii care nu par deranjati de starea vremii si de anotimp sunt pescarii care populeaza digul ce desparte lacul de Dunare.

Alegerea cazarii a fost inspirata, cautata direct pe net, rezervarea fiind facuta direct cu propietarul, pentru suma de 238 euro, cazare cu demipensiune, doi adulti si un copil de doi ani.

Cele doua mese zilnice, mic dejun si la alegere dejun ori cina se pot rezerva la restaurantul vecin pensiunii, respecttiv restaurantul Dincic.

Vila nu dispune de restaurant propriu, dar la cerere, propietarul se ocupa de rezervare la restaurantul mai sus amintit.

Vila este cocheta, dispune de un centru spa cu masaj, sauna si jacuzzi, nu pot da amanunte despre calitatea acestor servicii, atata timp cat n-au fost solicitate.

Camera aleasa dispunea de tot confortul find dotata cu a. c., minibar, tv lcd montat pe perete, pat mare matrimonial, un fotoliu extensibil, patut pentru copil, balcon cu masuta si doua scaune, gresie pe jos.

Baia dispune de dus cu cabina, incalzirea apei fiind facuta de un boiler electric, materialele de igiena fiind asigurate in permanenta, prosoapele schimbate zilnic.

Din cate am observat statiunea nu dispune de racord la gaze, incalzirea fiind asigurata de lemne si bineinteles curent electric.

Propietarii sunt foarte atenti la doleantele turistului si foarte corecti, la sfarsitul sejurului primind factura fiscala pentru serviciile oferite si cartoanele necesare la vama fara a fi solicitate in prealabil de mine.

Recomand aceasta locatie.

Drumul parcurs de la intrarea in Serbia, pe la Portile de Fier pana in statiune este incantator, serpuieste pe malul Dunarii, trecand prin 21 de tunele, asfaltul este bun in mare parte peticit dar fara gropi, distanta de la Bucuresti in statiune fiind de max. 500 km.

Deasemenea capitala Serbiei se afla la doar 120 de km. de statiune, din care aproximativ jumatate sunt parcursi pe autostrada, merita intr-una din zile vizitat si Belgradul.

La 4 km se afla oraselul Veliko Gradiste unde va puteti aproviziona in cateva supermarketuri nu foarte mari si unde puteti gasi si o mica piata de legume si fructe.

Preturile sunt un pic mai mici decat la noi,dar nu mare diferenta.

Distanta pana in orasel poate fi parcursa cu masina.

Deasemenea este amenajata o faleza pe malul Dunarii, din oras pana in statiune lunga de 3,6 km pentru pietoni si biciclisti.

Merita un sejur in acest loc superb.

pagina de web a vilei : www.vilastevic.com

Trimis de ceasornicarul in 09.10.14 11:54:22
Validat / Publicat: 09.10.14 14:31:35

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vila Stevic, partea din fata a cladirii

[09.10.14 12:35:07]

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[09.10.14 14:10:15]

Coordonatele sunt pentru partea din spate a vilei, ar fi mai ok cele care localizeaza fata cladirii, unde este si intrarea in vila, multumesc.

[09.10.14 14:31:16]

@ceasornicarul - Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[09.10.14 14:41:37]