ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
AUG-2014

Un bun raport calitate-pret

Anul acesta in august ne-am rezervat locuri intr-un tur de o zi prin Delta Dunarii si aveam nevoie de cazare pentru doua nopti in zona. Ca niciodata, am plecat fara sa rezervam nimic in prealabil, iar pe drum am intrat pe AFA sa vedem daca nu gasim ceva interesant prin Tulcea. Ne-a atras atentia “Popasul 2 Iepurasi” din Babadag, despre care am gasit numai cuvinte de lauda pe AFA. Am intrat pe saitul popasului si am sunat, rezolvand problema cazarii cu cateva ore inainte se ajungem. Cu aceasta ocazie le multumim celor care au publicat articole despre acest popas si celor de la AFA pentru ca au creat si mentin acest sait!

Popasul este extrem de usor de gasit deoarece este chiar pe drumul Constanta-Tulcea, inainte de intrarea in Babadag, pe dreapta, imediat dupa o unitate militara aflata in zona.

In fata popasului, langa sosea, este o parcare spatioasa, dar sunt locuri de parcare si in curte, pentru cei care se cazeaza.

Este un complex format dintr-un restaurant si cateva bungalow-uri cu acoperis de stuf. Bungalow-ul in care am stat noi era format din 3 camere, fiecare avand baie si terasa proprie, terasele – acoperite cu stuf – fiind despartite prin niste paravane, tot de stuf, care ofereau intimitate. La un pret de numai 40 lei/noapte/camera am gasit confort suficient pentru doua nopti de tranzit. Camera avea pat dublu, dulap, TV, minifrigider, cuier si o masuta cu tavita si pahare. In baie aveam WC, chiuveta cu sapun si sampon, hartie igienica, prosoape, pahare si cada de dus cu perdea. Da, intre timp au instalat cada de dus, numai ca apa tot dadea pe dinafara, in baie, insa scurgerea de pe pardoseala baii functiona bine si destul de rapid. Pe terasa aveam o masa cu doua scaune si o priveliste foarte frumoasa: multa verdeata si flori.

Cu tantarii n-am avut mare bataie de cap, la ferestre aveam plasa, iar pe terasa am folosit spray antitantari.

Complexul este in extindere, cat am fost acolo am vazut muncitori care lucrau la amenajarea altor bungalow-uri.

In curtea complexului sunt tarcuri cu pasari si animale, in ambele seri am dat cate o tura pe acolo ca sa le admiram. Au si un leagan, dar va recomand sa folositi spray de tantari daca vreti sa popositi la leagan.

Restaurantul are o terasa foarte mare, decorata cu pasari impaiate, iar chelneritele servesc imbracate in costum popular. Mancarea la restaurant a fost foarte buna, am luat peste in fiecare seara: saramura de crap, file de salau pane si sturion la gratar, delicios de fiecare data!

Un minus pentru restaurant: la toaleta nu era vas de WC, ci WC turcesc: oribil! Cat costa sa monteze unul?!

In ultima zi, dimineata, inainte de plecare am fost mai putin inspirati si am luat ciorba de burta. Ne-a parut rau, pe cat de bine se pricep la gatit peste, pe atat de putin se pricep la ciorba de burta. Ca preturi, pestele este intre 8 si 12 lei/100 g, in functie de sortiment, iar portiile sunt destul de mari, astfel ca, adaugand garnitura si bauturi, am cheltuit pe mese 200 lei – doua cine si un mic dejun pentru doua persoane. In prima dimineata am sarit peste micul dejun pentru ca se servea doar dupa ora 8, iar noi a trebuit sa plecam mai devreme ca sa ajungem la Tulcea pentru a pleca in delta.

Recomand acest popas, este o buna optiune pentru cei care sunt in trecere, pretul este foarte bun pentru conditiile oferite, ofera o ambianta placuta si linistita, iar pestele este delicios!

Trimis de corinka in 05.10.14 15:40:10
Validat / Publicat: 05.10.14 18:34:54

VIZUALIZĂRI: 4354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra avea un pat dublu.

• Alte impresii din această RUBRICĂPopasul Doi Iepuraşi: