ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2009
ÎNSCRIS: 24.07.08
DEC-2009

Castelul Nako din Sannicolau Mare

MUZICA UNGUREASCA

Castelul Nako este declarat monument istoric cu valoare de simbol al orasului Sannicolau-Mare! Orasul este foarte aproape de vama Cenad, cu Ungaria, va recomand o oprire de cateva ore, daca sunteti in drum spre occident! Eu zic ca merita!

Dar mai intai... povestea castelului...

... Povesti despre oameni ce sunt acum tarana si despre vremuri bune care, cred batranii, nu vor mai veni niciodata inapoi...

În 1864 contele Nako Kalman construieste castelul Nako care avea sa devina resedinta familiei Nako in aceasta parte a imperiului austro ungar, mai exact in centrul Orasului Sannicolau-Mare.

Stramosii sai au cumparat domeniul Sannicolau in 1781, cu ocazia licitarii fondului de animale si de bunuri. Era la moda ca familiile nobiliare din imperiu sa-si cumpere domenii pe care sa-si construiasca resedinte de vara, castele sau conace, in care sa-si petreaca vacantele, sa dea petreceri fastuoase sau sa unelteasca impotriva stapanirii. Abia dupa o suta de ani de la achizitionarea domeniului Sannicolau de catre familia Nako, groful Kalman incepea constructia ce avea sa ramana in memoria locuitorilor, indiferent de destinatiile pe care le-a avut in secolul XX, drept “castelul Nako”.

Dupa vanzarea domeniilor Coroanei Habsburgice, la sfarsitul secolului al XIX-lea, si aparitia marilor proprietati agricole, multi nobili maghiari, germani sau croati si-au construit in zona Banatului castele, conace, resedinte de vara, dupa moda curtilor regale vieneze, cu turnuri mari, grajduri imense si parcuri ce se intindeau pe zeci de hectare.

In constructia castelului Nako elementul important il constituie turnul de inspiratie medievala.

Castelul isi deschidea o terasa larga spre parcul cu esente rare din spate. A avut, dupa 1920 mai multe intrebuintari acest castel, dupa schimbarii formei politice. Dupa ce a fost vandut in 1920 a avut numeroase functii. In timpul primului razboi mondial a fost transformat de nemti in cazarma si depozit de arme, facandu-i se numeroase modificari, apoi in primii ani ai regimului comunist s-a deteriorat si mai rau din cauza ca a fost transformat in internat al Liceului Agricol. Tot atunci au disparut si o multime de tablouri de valoare si o colectie importanta de carti rare, trofee de vanatoare, scrisori ale unor compozitori celebri, obiecte de portelan, aur si argint... un adevarat tezaur din care azi nu a mai ramas aproape nimic. Despre stralucirea de alta data a acestui monument istoric, ne poate marturisi doar cate un bunic, din povestile de odinioara ale inaintasilor sai.

Abia din 1974 este amenajata in incinta palatului casa de cultura, gazduind expozitii, spectacole si conferinte. Incercarile de a restaura interiorul castelului si de a repara efectul a zeci de ani de distrugeri au fost in mare parte zadarnice.

In prezent, in castelul Nako functioneaza Muzeul de Istorie si Arheologie. , cat si Casa de Cultura a orasului.

Si mai are un rol important pentru adolescenti... ca loc de intalniri al indragostitilor -''in fata la castel''!!!

Trimis de georgiana in 15.12.09 15:55:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SANNICOLAU MARE.

VIZUALIZĂRI: 4295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Castelul Nako,toamna.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[15.12.09 18:43:11]

Acum, ca avem deja doua obiective turistice din acest oras, am creat o sectiune distincta pentru Sannicolau Mare si am mutat aici review-ul si pozele georgianei (intr-o rubrica nou-creata, "Castelul Nako")

crima
[15.12.09 19:19:23]

[15.12.09 21:11:58]

"În 1864 contele Nako Kalman construieşte castelul Nako care avea sa devina resedinta familiei Nako in acesta parte a imperiului austro-ungar... "

"... Era la moda ca familiile nobiliare din imperiu sa-si cumpere domenii intinse la tara, domenii pe care sa-si construiasca resedinte de vara, castele sau conace, in care sa-si petreaca vacantele, sa dea petreceri fastuoase sau sa unelteasca impotriva stapanirii. Abia dupa o suta de ani de la achizitionarea domeniului Sannicolau de catre familia Nako, groful Kalman incepea constructia edificiului ce avea sa ramana in memoria locuitorilor, indiferent de destinatiile pe care le-a avut in secolul XX, drept “castelul Nako”... "

"... Dupa vanzarea domeniilor Coroanei Habsburgice, la sfarsitul secolului al XIX-lea, si aparitia marilor proprietati agricole, multi nobili maghiari, germani sau croati si-au construit in zona Banatului castele, conace, resedinte de vara, dupa “tipicul” curtilor regale vieneze, cu turnuri mari, grajduri imense si parcuri ce se intindeau pe zeci de hectare. "

... si alte "influente" de pe http: //castel-nako. blogspot. com/

(mai este valabil REGULAMENTUL??? ...)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[15.12.09 21:45:33]

Draga Dandy Pete,

Cum repede stiti sa fiti rautaciosi!

Tot cu mine aveti treaba! Despre Castelul Naco, nu v-a impresionat nimic? Nici macar o poza nu v-a placut, sau voi nu va deranjati sa scrieti lucruri pozitive?

Normal ca e valabil regulamentul, dar eu nu aveam cum sa fiu contemporana cu Contesa Berta si nici cu Groful... nicidecum, ca sa culeg imformatii directe. M-am documentat de la batranii din zona, dar e nevoie sa si citesc ce a scris istoria, deci am muncit la acest review, sa stii ca am citit ''Monografia orasului Sannicolau-Mare''!

Acest review nu a fost atat de usor ca altul in care prezinti un hotel, sau descrii un multe pe care-l vezi! Aici... eu n-am trait in timpurile acelea si mi se pare normal sa ma documentez de la altii mai in tema, ca sa va aduc voua un subiect nou.

Mai ai si alte intrebari?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[15.12.09 22:36:41]

georgiana: reviews-urile care copiaza masiv text de pe alte site-uri NU au cum sa fie in regula, nu sunt tolerate si nici incurajate. Sincer nu ma asteptam ca tocmai tu sa incalci Regulamentul, copiind alte texte - ai dovedit de atatea ori ca poti scrie chiar frumos cu cuvintele tale despre un obiectiv sau altul.

Regulamentul e nou, nu sunt sigur cat e cunoscut de utilizatorii care nu sunt inscrisi pe forum - mai spune: cartonas galben si 25% penalizare din total PMA. Cartonasul galben il primesti, insa penalizarea de 25% mi se pare (acum) mult prea dura la prima abatere - poate o sa o introducem pe viitor doar la recidiva.

[15.12.09 23:34:41]

Cata invidie......foarte frumos georgiana,felicitari pentru munca depusa sper sa merite totul

[16.12.09 00:28:30]

Nu e vorba nici de rautate si nici de invidie, este doar vorba de corectitudine in a respecta un regulament. Si atat. Au fost si altii in aceasta situatie si au reactionat altfel. Au recunoscut. Acum depinde de felul fiecarui om, dar asa se vede si cum este el...

Este intradevar, multa munca depusa sa iei pasaje cu copy-paste decat sa relatezi cu simplele tale vorbe impresii...Aveti dreptate, onorabile doamne!

[16.12.09 15:25:02]

Pardon......de unde esti? Iti fac o invitatie daca vrei in oras sa vezi ca pozele postate de es sunt recente......asa cum este orasul nostru acuma si din cate am citi a recunoscut ca s a documentat putin. O zi buna iti doresc

alinam*
[16.12.09 15:45:47]

Ai avut o idee interesanta sa scrii si despre orasul nostru.

Si ai scris foarte frumos, iar fotografiile sunt tare dragute!

Vad ca s-au trezit cititorii sa studieze despre Castelul Nako, datorita tie, li s-a trezit brusc curiozitatea despre orasul lui Bella Bartok, despre un tezaur si-un castel si un compozitor celebru!

Mi-a placut mai ales fraza de la sfarsit!

Deci, cuvintele tale au ajuns in inimile lor, asta e important, restul... nu conteaza!

crinna
[16.12.09 18:03:17]

Pentru noi nu conteaza cum ai scris, ci conteaza CA AI SCRIS! Daca ai uitat sau nu ghilimelele! Ne bucuram sa citim despre cei care - AUFOSTACOLO - deoarece nu e la indemana oricui sa scrie. Nu toti au bunatatea sa ne ajute pe noi prin povestile lor de vacanta despre ce au descoperit ei.

Si ma intreb, dragi cititori ai acestui site, daca Georgiana nu era pe locul 6 in clasament, cei care i-au cautat ''nod in papura''s-ar fi mai deranjat sa citeasca ce a scris si sa ii bage bete in roate? Vorba proverbului ''Numa-n pomii cu rod se da cu pietre!!!

Cristian_h*
[16.12.09 22:13:49]

special am lasat aceste impresii la urma, am citit tot ce a scris georgiana, si ma intristeaza faptul ca pina acum prea putini au fost cei care au scris un cavant de lauda pentru efortul georgianei de a ne delecta cu impresiile dumneaei, in schimb s-a speculat prima "greseala" care dupa mine avand in vedere subiectul nu mi se pare un capat de lume (a nu se intelege ca sunt de acord cu acest lucru), georgiana am sa-ti multumesc eu in numele celor care sunt convins ca s-au delectat cu povestirile tale!!! Am trecut de multe ori prin Sannicolu Mare si nu am avut habar pina acum de existenta acestui castel, multumesc inca o data!!!

http: //www. trilulilu. ro/dienuta74/6759fecbd241df

raduu1972
[16.12.09 22:29:20]

eu consider foarte bun comentariul georgianei, nu fiti rautaciosi

[17.12.09 09:38:18]

Adaugat fragmentul muzical propus ca fond muzical al review-ului.

Ma intristeaza cand trebuie sa aplic Regulamentul in cazuri in care personal sunt mai mult decta convins ca intentiile au fost bune, ca s-a pus suflet (cel mai important criteriu in judecata mea) si ca randurile scrise nu sunt un simplu produs al unor calcule meschine... Este exact si cazul de fata, din toate punctele de vedere. Dar regulile sunt reguli (si nu ma refer aici doar la cele de pe site-ul AmFostAcolo. ro) ; o minima respectare a lor ne-ar scuti pe toti de aceste neplaceri.

Din punctul meu de vedere, georgiana are contributii de mare valoare pentru aceasta comunitate si sunt covins ca va fi si pe viitor unul dintre membrii seniori cei mai apreciati si indragiti.

[17.12.09 12:13:28]

Nu i-am contestat contributia georgianei pe site. Am aratat doar ca impresiile ei nu sunt cu totul originale si ca si in cazul ei trebuie respectat un regulament. Si chiar m-a facut curios, i-am mai citit cateva reviewuri si se poate dovedi clar ca sunt “inspirate” de pe diverse siteuri de pe net. (chiar pasaje intregi sunt cu copy-paste). Sunt utile si frumoase, n-am ce zice, dar nu sunt ale ei pe de-a-ntregul, asa cum se vrea a se intelege. Deci nu este meritul ei in intregime pt. aceste impresii. Nu am nimic cu nimeni, dar si altii au fost trasi la raspundere pt. copiere si au suportat consecintele. Ma repet, nu sunt nici rautacios nici invidios, dar fiecare poate sa creada orice, de fapt fiecare judeca asa cum de fapt este el.Dar vorba webmasterului: sa stam stramb si sa judecam drept: a gresit si nu a respectat regulamentul, atunci, indiferent ca impresiile sunt bune si frumoase, daca nu au fost scrise cu explicitarea de unde s-a inspirat, atunci , asta e. Si zic si eu cateva proverbe: “Cine se-aseamana se aduna” si “La pomul laudat sa nu te duci cu daruri”. Nu prea-si merita acel loc 6.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[17.12.09 16:26:43]

Buna... ba eu cred ca il merita, scurt si la obiect... gata cu tot balamucu asta. Va doresc o seara frumoasa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[17.12.09 22:58:13]

Multumesc tuturor pentru aprecieri si pentru critici, chiar!

Dar mai ales pentru muzica...

[17.12.09 23:01:25]

Cristian,

Nu a fost un efort sa scriu, atunci cand faci ceva cu drag, nimic nu-i greu, nici nu vezi cum zboara timpul! Nu este singurul site de turism la care scriu, dar faptul ca e concurs... ma bucura, pentru ca e o provocare. Si eu ador provocarile, chiar si din asta cu cartonasul galben a iesit ceva pozitiv, pentru ca nimic nu-i intamplator!

Aseara, cand ma intorceam spre casa, am trecut pe langa Castelul Nako, pentru ca locuiesc pe aceeasi strada, la doar cateva minute. Nici nu va puteti imagina cum arata noaptea, impodobit si iluminat de sarbatori... Chiar acolo sus, unde e turnul acela medieval, sunt beculete, iar in arborele acela batran Ginkgo-biloba... e un fel de perdea din beculete mici... si de undeva din apropiere rasunau colinde de ne rascolea sufletele! Si atunci, in momentul acela unic am inteles ceva-ca de atunci inainte castelul acesta a devenit CEVA - pentru sufletul meu... mi-am amintit brusc de toata nebunia creata aici scriind despre castel si sincer nu-mi pare rau. Daca nu eram eu, cu siguranta multi nu scriau pe Google ''CASTELUL NAKO''...

miha_87ela
[30.12.09 21:43:26]

Sunt foarte bucuroasa ca ai scris despre acest orasel mic dar cu foarte mare importanta istorica si ma bucur ca sunt si eu un cetatean al acestui oras si mai ales ca te cunosc si stiu ce fel de om esti cu un suflet mai mare decat al acestui oras .

anytha29
[15.04.10 22:23:16]

Frumos tare, Sannicolau-Mare, am fost de f multe ori. Ma bucur ca suntem vecine... si am observat cat de mult ati place sa calatoresti.

Realitatea este ca acestea sunt defapt cele mai frumoase amintiri si realizari din viata: sa cunosti lumea, adica alte frumuseti de pe acest glob.

Scrii f frumos si cu suflet. Tine-o tot asa! Meriti toate voturile!

RobertCodescu
[08.12.10 13:37:11]

STIU!!! Cam tarziu dar mi-a placut FOARTE MULT povestea si pozele asa ca NU m-am putut abtine sa nu-ti acord cele 400 PMA!!!

alinam*, anytha29, crima, crinna, Cristian_h*, dandy_pete*, eu.dana*, georgiana, miha_87ela, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sannicolaul Mare:

• pagină generată în 0.84197497367859 sec