ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
ÎNSCRIS: 14.07.10
OCT-2013

la PMM* = 1574 MDL

Un hotel fain

Excursia la Chisinau a fost una dintre acele excursii in care apreciezi mai mult partea spirituala, decat cea materiala. Calatoria cu trenul Prietenia este foarte interesanta, este cu totul altfel decat v-ati astepta la o calatorie cu trenul sau cum sunteti obisnuiti la o calatorie cu trenul in Romania sau in Europa.

Covoarele din vagon, perdelutele de la geam, faptul ca geamul nu l-am putut deschide in vagonul nostru, caldura destul de puternica, la un moment dat te simti intr-o sauna, va recomand neaparat apa sa va luati. Erau momente in care mergeai pe culoar spre baie sa te mai racoresti de la caldura din compartiment.

Primesti lenjerie de pat din partea conductorului si prosop.

Schimbatul osiei trenului la vama, cand esti ridicat cu tren cu tot, este un moment care merita trait macar o data in viata. De asemenea un doctor se urca in tren si te intreaba daca te simti ok si este totul in regula, mi s-a parut interesant ca experienta.

Imediat ce trenul trece pe partea cealalta a Prutului, se simte diferenta fata de sinele romanesti, se merge mai incet, dar sinele cu toate ca sunt mai late, se simt trepidatiile mai puternic, nu stiu daca e o regula, dar asa a fost in cazul nostru.

Despre hotel numai de bine, un hotel elegant, cu un personal foarte amabil, camerele mari, baia mare.

Micul dejun foarte bun, daca doreai ceva suplimentar, se straduiau iti aduca, gen daca comandai caffe latte sau capuccino.

Apreciez foarte mult amabilitatea personalului din acest hotel.

De asemenea, hotelul este pozitionat central si sunteti foarte aproape de bulevardul Stefan cel Mare si Sfant, de Arcul de Triumf si de alte obiective turistice din centru.

Va recomand restaurantele "La Placinte" unde se mananca delicios la preturi mici, incercati neaparat vinurile locale, si coniacul Calarasi de 7 ani. O recomandare si pentru compoturile disponibile, foarte bune si ele.

Recomand de asemenea restaurantul Caravan cu specific uzbekistanez, o adevarata desfatare a simturilor, masa o iei intr-un decor de poveste si comandati neaparat ceai sa vedeti cum va este servit.

Puteti vizita de asemenea parcurile din centrul Orasului: Gradina Stefan cel Mare si Sfant, parcul Catedralei din Chisinau, Gradina Botanica, este un oras verde, cu bulevarde largi, am apreciat asta la Chisinau.

Cireasa de pe tort, ar fi o vizita la Cricova, neaparat cu degustare, o experienta a simturilor, sa fii plimbat cu titicarul pe strazile cramei, sa vezi cum se face sampania, si sa degustati neaparat sampanie rosie de Cricova, cred ca este una dintre cele mai bune din lume.

Mai sunt de asemenea cramele Milestii Mici si Purcari, dar din pacate nu am avut timp sa le vizitam si pe ele, speram ca data viitoare sa reusim.

Gasiti de asemenea disponibile vinuri de colectie, la magazinele din centrul orasului, cu o vechime de 20-25 de ani.

Puteti sa mergeti la Malldova si sa incercati sa vizionati un film cu subtitrare in romana, pentru o experienta cinematica deosebita si aparte.

Recomand sa vedeti o piesa de teatru la teatrul National Mihai Eminescu, o experienta interesanta de asemenea.

Incercati de asemenea unul dintre magazinele de dulciuri Bucuria, de unde sa incercati varietatea mare de sortimente de bomboane de ciocolata, de asemenea recomand o vizita si in piata centrala, pentru a vedea varietatea de produse disponibile.

Cel ma important aspect al aceste vizite, raman oamenii din Chisinau, amabili, prietenosi, care folosesc niste cuvinte sau imbina niste cuvinte intr-un mod placut.

Oamenii peste tot au fost deschisi, amabili si prietenosi, este cu adevarat un loc unde m-am simtit ca acasa si in care am simtit o mare bogatie spirituala.

Recomand o vizita in Chisinau si recomand si acest hotel ca unul foarte bun!

Trimis de zamolxe in 28.09.14 00:32:59
Validat / Publicat: 28.09.14 01:11:43

VIZUALIZĂRI: 3045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zamolxe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 1574.25 MDL pe cameră

[28.09.14 08:53:32]

zamolxeAUTOR REVIEW
    [28.09.14 12:12:49]

@webmaster : Coordonatele GPS sunt corecte. Multumesc.

zamolxe
    Alte impresii din această RUBRICĂJazz Hotel: