Grand Blue Sky Hotel [Ladies Beach]

DIN BUCURESTI
înscris/ă în 04.05.12
SEP-2014
cu transport AUTOCAR

Un hotel frumos cu personal amabil

In septembrie anul acesta am ajuns la Grand Blue Sky in Kusadasi.

Am plecat cu autocarul din Bucuresti si la ora 9 eram la hotel luand micul dejun.

Ghida de la agentie ne spusese ca intram la cazare cu cina si iesim cu micul dejun dar in momentul in care am ajuns la hotel ne-au spus ca vom primi camera la orele 14 si sa lasam bagajele in camera de langa receptie. Dupa aceea ne-au dat bratarile ca sa mergem la masa chiar daca era 8.50.

La fel la plecare. Am predat camera la 12 dar ne-au lasat bratarile la mana astfel ca am putut servi pranzul in cadrul hotelului.

Hotelul este frumos amplasat pe plaja Ladies Beach.

Toate camere din hotel au vedere la mare. Camerele din corpurile B si C au vederea care piscine si mare iar cele din corpul A doar catre mare si alte hoteluri. Dar camerele din corpul A sunt mai spatioase si au si balconul mult mai mare.

Tot personalul din hotel a fost amabil. Chiar daca nu toti intelegeau engleza incercau sa fie de folos.

Hotelul are trei piscine. Una pentru copiii si doua mai mari de aproximativ 1.20m si respectiv 1.60 m adancime.

Cea de 1.20 m are si un bar de la care te puteai servi stand in apa iar cea de 1.60 este de tip infinity pool.

Plaja hotelului este ingusta dar frumos amenajata: zona de liniste, care era situata pe un mic ponton cu scara pentru a cobora in apa, plaja propriu-zisa cu sezlonguri si zona barului. Pentru a ajunge la plaja se coborau mai multe trepte. De asemenea, era amenajat si un drum pentru carucioare.

Hotelul are mai multe baruri: Pool bar situat la marginea piscinei, Sky bar unde in aproape fiecare seara canta un pianist, Umbrella bar, Lobby bar deschis non stop, Beach bar care era situat pe plaja. Era si un colt pentru a servi ceai si cafea. Seara se putea prepara inclusiv cafea turceasca dar din pacate nu se mai prepara in stilul traditional, la nisip.

Bauturile din import erau contra cost la fel ca si cocktailurile speciale. Din pacate barmanii, cu exceptia a doi dintre ei nu se pricepeau la prepararea lor. Sau poate eram eu prea pretentioasa.

Hotelul are patru restaurante - restaurantul principal si trei restaurante a la carte: restaurant pescaresc, restaurant italian si restaurant mexican, O data la sapte zile se putea face rezervare la unul dintre aceste restaurante. Eu am optat pentru cel perscaresc si pot sa spun ca a fost o alegere buna. Meniul era fix doar pestele de la felul doi trebuia ales dintre trei variante. Pe langa bauturile incluse la all inlcusive la restaurant se puteau comanda vinuri straine avand preturi cuprinse intre 20-30 euro.

Micul dejun se baza pe salate, branzeturi, mai putine mezeluri, iaurt, cereale, fructe, prajituri locale. Se preparau pe loc oua ochiuri, clatite si omleta care la alegere putea contine branza, sunca, rosii, ceapa, ardei iuti.

Pranzul si cina se bazau pe aceleasi salate, muraturi, multe feluri de mancaruri cu vinete si dovlecei, legume fierte sau la gratar, peste pane, o diversitate de prajituri, un fel sau doua feluri de mancare cu carne pui, vita sau curcan, doua feluri de supa crema, carne de pui sau chiftelute prajite pe loc si pide sau lachmacun proaspt scoase din cuptor care bineinteles ca dispareau imediat.

Intre mesele principale mai erau asigurate doua locuri pentru gustari – unul la restaurantul italian, langa plaja si unul langa piscina si un loc cu prajituri langa piscina. Intre orele 15-16 se servea ingheta cu cacao si caramel. Am inteles ca mai era o cina tarzie intre 00-01 noaptea dar nu am fost si de asemenea, era o discoteca pe plaja incepanad cu orele 23.

Hotelul avea doua terenuri de tenis, o masa de billiard, o sala de fitness dar la acestea nu am fost. Se puteau practica si sporturi nautice dar contra cost.

In cadrul hotelului era si un centru medical pentru primul ajutor si din ce am vazut in cazul unei probleme se putea merge si pe baza asigurarii medicale nu doar contra cost.

Pot sa spun ca m-am simtit excelent la hotel si ca a fost un sejur reusit.

Impresii încărcate de kalindera in 22.09.2014 14:30:40

Validat / Publicat: 22.09.14 15:09:25

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: ISTANBUL
  • Alte destinații turistice prin care a fost: FRANTA, ANGLIA, ITALIA, SOANIA, PORTUGALIA, MAROC, SUEDIA, GERMANIA, BELGIA, AUSTRIA, UNGARIA, BULGARIA, GRECIA, CEHIA, OLANDA

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (kalindera); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15050 PMA (din 16 voturi) nota2

[22.09.14 14:45:16]

@kalindera: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- kalindera
[22.09.14 15:34:55]