ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2014

Sub orice critică

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Camping Panoramico Fiesole - dezastru

Doresc sa va fac cunoscuta experienta noastra nefericita in prima calatorie in Europa de vest, cu cortul. Impreuna cu prietenii nostri, am stabilit un traseu interesant ce cuprindea, Viena, Freiburg, Riquewihr, Lyon, Antibes, CinqueTerre, Florenta, Venetia, Logatec-Slovenia. Totul a fost fabulos, in special regiunea Provence. Despre aceasta intr-o alta postare.

Ma voi opri la "gustul amar" lasat de camparea in Fiesole, langa Florenta. Fac acest lucru pentru a va preveni asupra unui aspect si anume - siguranta turistului intr-un camping! N-am avut nici un fel de probleme in Austria si in Franta, in schimb in Italia a fost "horror".

Ne-am campat la Camping Panoramico-Fiesole, destul de tarziu, pe la ora 21.00, reusind sa intindem un cort de 8 locuri, pe un spatiu nu prea generos si rezervat din timp, pe booking.com.

Receptionera a fost amabila reusind sa ofere toate informatiile necesare, dar asta n-a prea contat pentru ce avea sa urmeze. Dupa o masa frugala, datorita oboselii acumulate pe traseul Antibes - Cinque Terre - Florenta, Mos Ene batea puternic la usa noastra. Am cazut la datorie nu inainte de a trage o raita scurta prin camping. Noaptea se lasase si Florenta se vedea superb in lumina blanda a lunii.

Campingul avea o piscina generoasa, placut luminata si o terasa lata, de unde se putea observa Florenta in toata splendoarea ei. Cu imaginea aceasta am ramas in minte, cautand un loc comod pe salteaua din cort.

Dimineata s-a dovedit a fi vestitorul socant al necivilizatiei! Lipsea din cort un laptop, un Ipad, si doua telefoane mobile, de ultima generatie, cu incarcatoare cu tot. Hotul operase spre dimineata, urmarind firul de curent ce ducea in cortul nostru. Simplu nu? La capatul firului cu siguranta gasea ceva la incarcat si alimentat.

Ne-am dus urgent sa reclamam furtul. Deja receptionera schimbase discursul si atitudinea. Nu mai era cea mai amabila persoana. Cu juma' de gura ne-a recomanadat sa mergem la Carabinieri in Fiesole si sa reclamam furtul, subliniind ca s-a intamplat pentru prima oara asa ceva.

Mai tarziu am aflat ca nu era pentru prima oara si exista posibilitatea ca cei de la receptie sa informeze hotii despre sosirea turistilor. La politie, stupoare. Inca trei familii au venit sa dea declaratii. Pot spune ca noi am fost oarecum privilegiatii soartei. Nu ni sa furat prea mult. Unei familii de olandezi, cu doi copii, campati langa noi, hotul le-a luat cheile de la masina, din veranda cortului, le-a descuiat autoturismul si le-a golit tot din masina. Acte, borseta cu bani multi, carduri, aparate de filmat, de fotografiat, haine, laptopuri, cadouri pentru cei dragi, etc. I-au lasat cu 10 euro in buzunar. Sotia olandezului a facut o criza si a fost cu greu calmata. Avea dreptate. A intrebat pe seful carabinierilor, ce s-ar fi intamplat daca se trezea cineva noaptea? Cine ne garanta integritatea sau viata?

Despre atitudinea personalului de la receptie, nu mai spun multe. Deceptionant! La plecare cucoana de la receptia campingului s-a scuzat in fel si chip. Brusc n-a mai gasit pe directorul locatiei, a spus ca noi suntem vinovati fiindca ea avea seif pentru lucruri de valoare, si ca ea nu-i decat o neinsemnata angajata! Ce ne lamentam atata pentru ca politia isi va face datoria si apoi, avem asigurari, iar daca n-avem este treaba noastra. Ma uitam nauc la ce ni se intampla si nu-mi venea sa cred.

Am plecat de acolo cu o lectie, amara ce-i drept. Toate lucrurile de valoare trebuie lasate in autoturism (sau la seiful receptiei), pe timpul noptii si cheia sub perna pe care dormi, altfel risti sa-ti strici concediul!

Si inca ceva. Italia nu este o tara sigura pentru turistul cu cort! Sa nu mai spun de hotii de buzunare...

Trimis de rottweiler in 14.09.14 06:07:11
    Validat / Publicat: 14.09.14 10:53:07

VIZUALIZĂRI: 1669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rottweiler); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.09.14 10:52:32]

La primul "review" încărcat pe sait, după 2ani+ de "chibiţat" pe margine , @rottweiler: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Camping Village Panoramico [Fiesole], FIRENZE" (nou-creată pe sait)

rottweilerAUTOR REVIEW
    [14.09.14 12:18:26]

@webmasterX: Multumesc. Am uitat pur si simplu ca am cont... M-am rezumat in a citi review-urile colegilor. Locatia este exacta. Spor in toate si multa sanatate!

rottweiler