ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2014
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 06.08.10
AUG-2014

Alaiye Resort & Spa - 2014

Inca de la inceput vreau sa va spun ca sunt surprins ca pana acum nu a scris nimeni impresiile despre acest hotel pentru 2014, cu toate ca in perioada sejurului nostru am identificat cel putin 5 sau 6 familii de romani, dar ma rog, fiecare hotaraste daca sa impartaseasca sau nu cu cei din comunitatea "am fost acolo"impresiile, asa cum le percep ei, bune sau rele care ne pot ajuta (asa cum pe noi ne-au ajutat de fiecare data, pentru alegerea viitoarei destinatii).

Dar sa revenim la acest resort, care este compus din cladirea principala si alte 5 cladiri, dispuse in cerc legate intre ele de o pasarela + cladirea Alaiye Boutique care este si cel mai aproape de plaja.

Noi fiind trei familii, ne-au fost repartizate 2 camere in cladirea principala, iar cea de-a treia (a mea), ni s-a repartizat un apartament (cu toate ca noi achitasem inca din luna februarie, 3 camere standard) sub pretextul - ce ghinion pentru noi :)) - ca nu mai au camera standard.

Camerele sunt foarte curate, elegante, aerisite, cu mobilier nou, fiecare cu cate un balcon generos ca dimensiuni, utilat cu cate o masuta, 2 scaune, si support pentru rufe. Singurul minus, daca-l pot numi asa, este ca televizoarele sunt cu tub, nu lcd-uri, in rest neavand ceva de reprosat referitor la marimea si conditiile din camera.

Baia, complet utilata cu gel de dus, sapun lichid, casca pentru par, feohn, telefon, prosoape (extreme de curate), consumabile care s einlocuiau ori de cate ori era nevoie.

Lasand un mic bacsis cameristei, a avut grija sa schimbe lenjeria si prosoapele zilnic si, sa faca aranjamente in camera (lebede, inimioare cu petale de trandafir) etc.

Minibarul din camera este aprovizionat zilnic cu: 2 cutii juice, cate 4 sticle de 0,5 l de apa plata si 2 sticle de 0,25 l de apa mineral.

Curatenia in acest resort, este ireprosbila, incepand din camera, gradini, piscine, plaja, namaivorbind de restaurante.

Taote bauturile la barurile de la plaja sau piscine se serveau in halbe (Berea) si pahare de plastic (whiskey, vodca, gin). In restaurantul principal si in lobby bar (care este deschis non stop) toate bauturile se servesc in pahare de sticla.

Piscina principala (sub care se afla sala de jocuri), foarte curate, sezlongurile si umbrelele, in fiecare dimineata erau aranjate la linie. Ca peste tot in Turcia-cu toate ca exista panouri scrise in mai multe limbi de circulatie internationala in care turistii erau rugati si totodata atentionati, ca pana la ora 8 sa nu se ocupe sezlongurile ca vor fi confiscate prosoapele, bineinteles ca nu respecta nimeni acest lucru. Asadar, sezlongurile de la piscine (cele de pe marginea piscinei) se ocupau de dimineata inca de la ora 6:30-7, prosoapele erau confiscate si seara puse in anumite locuri special amenajate, insa degeaba, in fiecare dimineata se repeat scenariul.

La plaja-care se afla la circa 100 de m de resort, in schimb se gaseau locuri libere cam pe tot parcursul zilei, deoarece din cauza caldurii excesive (46 de grade ziua, si seara la ora 22, erau 32 de grade) nu se putea sta o zi intreaga.

Apa, extraordinar de calda, nisip fin atat pe plaja cat si in mare, intrare lina, cateva pietre, dar de neluat in seama.

Barul de la plaja, intotdeauna se deschidea mai devreme de ora 10, in schimb cele de la piscine (pool bar si garden bar) se deschideau fix la 10 dimineata, numai dupa ce canta cocosul si isi faceau aparitia si animatorii, care pe intreaga durata a zilei ofera turistilor activitati diverse.

Cele 4 topogane, dispuse pe patru nivele, sunt dementiale, iar programul acestora este de la 9.30-13:14-17.

La piscine nu exista restrictii sa faci baie pana la o anumita ora, se paote face oricand, fara niciun fel de problem.

Snack barul, se deschide la ora 11 pana la ora 18, si puteai servi: pizza, pide, saorma, paste, hamburger, cheesburger, peste, cartofi prajiti, gozleme, diverse muraturi, salate, sosuri etc, si diverse sortimente de fructe.

Pe tot parcursul zilei, la pool bar se serveau o gama foarte variata de torturi si prajituri.

La restaurantul principal, mancare cat vezi cu ochii, unde si cei mai pretentiosi au ce sa aleaga.

Au fost si seri tematice (Mexicana, italiana, spaniola) unde am fost serviti cu Campari, tequila, sushi, fructe de mare gratar cu carne de porc, iar in seara turceasca printre feluritele tipuri de mancare, gatita, sau gratare, care erau seara de seara, am fost servicti si cu portii dintr-un ton urias, asa cum a fost postat la impresii de cei care au fost anii trecuti...

La restaurantul principal, bauturile sunt servite de catre ospatari pe baza de comanda si nu dureaza mai mult de 5 minute sa le primesti.

Dulciurile binecunoscute si baclavaua sunt la discretie zilnic, fantana de ciocolata langa care sunt puse felurite fructe (banane, nectarine, pere, pepeni etc) pentru a le trece prin fantana de ciocolata, inghetata la fel.

Nici nu stiu ce sa mai scriu, noi ne-am simtit foarte bine la acest resort si-l recomandam cu caldura si altora, care pentru o suma accesibila se vor simti rasfatati, relaxati si vor gasi tot ceea ce-si doresc.

Hotelul are de jur imprejur magazine cu diverse lucruri, cu preturi bune sau mai putin bune la altele, iar bazarul este la 3 minute de hotel langa cel de la hotelul vecin Lonicera. Dar ca si in Marmaris, toti comerciantii vorbesc numai rusa, iar preturile sunt pentru rusi.

Gasesti comercianti carora le spui ca esti roman, nu rus, si sa-ti faca un pret ca pentru Romania, si sotia a facut nenumarate cumparaturi, atat de la acest bazar, cat si de la cel din centrul Alanyei, unde am mers cu Dolmusul, 4,5 lire un bilet/calatorie.

Trimis de florin_mch in 13.09.14 12:13:12
Validat / Publicat: 13.09.14 13:59:19

VIZUALIZĂRI: 6398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_mch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Drumul catre plaja privata a hotelului

[13.09.14 12:21:31]

@florin_mch: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[13.09.14 12:26:56]

@webmaster26: este corect

ania
    [14.09.14 09:49:58]

@florin_mch: Mi-a facut placere sa citesc impresiile tale despre acest resort. Am petrecut si noi concediul din 2012 aici (am postat si impresii) si ne-a placut foarte mult.

Asa cum spui si tu conditiile de cazare si masa au fost bune, piscinele si plaja ingrijite, raportul calitate - pret a fost unul foarte bun

Ma bucur ca a ramas la fel. Cred ca mi-ar placea sa revin la Alaiye.

Felicitari pentru review!

done-by wb26

cristiml
    [13.02.15 17:57:18]

@florin_mch -

pentru ca tocmai am achizitionat un sejur la AlaiyeResort si pentru ca este prima tentativa de Turcia am rugamintea sa-mi elucidati urmatoarea intrebare Exista restrictii de varsta pentru "toboganele mari"? baietelul meu va avea aprope 6 ani... ar fi dezastruos pentru el... multumesc

[14.02.15 08:50:03]

@cristiml - Ca sa raspund direct la ceea ce ati intrebat, va spun doar ca atata timp cat si eu m-am dat, nu exista nicio restrictie de varsta.

Va doresc o vacanta placuta, si sper ca nu veti fi dezamagita de alegere.

Nasshu
    [14.02.15 09:57:17]

@cristiml - Mai mult ca sigur exista restrictii si ptr virsta si ptr inaltime. Acum care sunt limitele / si cit de respectate sunt aceste restrictii o sa vezi acolo.

La hotelul din Bodrum aceste restrictii erau ignorate daca parintele se dadea si el in acelasi timp cu copilul.

cristiml
    [17.06.15 13:20:40]

pentru ca in curand vom ajunge prima oara in Turcia - Alanya, as dori o parere : care ar fi moneda mai avantajoasa pentru banii de buzunar, am inteles ca paritatea euro / dolar ar fi considerata in multe cazuri 1:1.

multumesc

Dana Roxana
    [15.08.15 17:53:47]

@florin_mch - Exista wi fi gratuit in cadrul hotelului?

[17.08.15 08:18:02]

@Dana Roxana - da, dar merge foarte bine in lobby, in rest cu chiu cu vai

Dana Roxana
    [17.08.15 15:25:58]

@florin_mch: Multumesc! Stii cumva daca pentru camera poti inchiria cablu pentru a avea internet? Stiu ca se practica...

[17.08.15 15:38:34]

@Dana Roxana - nu stiu ca nu m-a interesat acest lucru, este posibil sa ai dreptate. Acum depinde si in ce corp veti fi cazati, la noi de exemplu intr-una din camere (noi avand apartament) mergea foarte bine internetul, alteori mergea si pe balcon, probabil era in functie de numarul utilizatorilor la orele respective.

Oricum, accesarea netului se face pe baza adresei de email si numarul camerei, iar prima accesare o fac cei de la receptie. Din cate stiu fiicamea a fost de cateva ori la receptie ca nu mergea nicaieri, insa sub diferite pretexte din partea lor, in general se rezolva

ania, cristiml, Dana Roxana, florin_mch
    Alte impresii din această RUBRICĂAlaiye Resort & Spa [Avsalar]: