ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2014
ÎNSCRIS: 07.09.14
MAY-2014

Mamaia nepregatita pentru turisti.

Am fost la jumatatea lunii Mai 2014 in Mamaia intr-o sambata. Se anunta vreme buna si m-am gandit sa scot familionul la soare si la mare :).

Am plecat devreme din Bucuresti (7 dimineata), iar la ora 10 eram deja in Mamaia, mi-a placut autostrada noua care a fost inaugurata in 2012 si mi-a mai placut ca am scapat de intrarea in Constanta si am ajuns aproape in Mamaia intrand foarte putin in oras.(vezi impresii despre drum). Era prima data cand mergeam spre Mamaia de pe noua autostrada, am mai circulat pe ea imediat dupa inaugurare, dar nu spre Mamaia ci spre statiunile din sudul litoralului.

S-a schimbat foarte putin Mamaia de la ultima mea vizita acolo (vara 2011).

In Mamaia era destul de gol, exact cum ne place noua :), si se construia foarte mult. Desi sezonul incepuse de cel putin 2 saptamani pe faleza se muncea din greu, erau gropi pentru rigole, gropi pentru palmieri, puneau pavele si se turna asfalt printre turisti. Se pare ca iar au fost luate prin surprindere autoritatile locale.

Erau deschise cateva magazine si restaurante, dar statiunea era destul de goala si lumea soma. Am stat cateva ore pe plaja la soare, piticu' s-a jucat in nisip, dar nu am facut baie deoarece apa era foarte rece.

Am mers pe pontonul din Mamaia, era prima data cand am vazut pontonul si pentru prima data cand mergeam pe el. A fost o experienta placuta si chiar mi-a placut acest ponton. Pontonul lung de 100-150 m ajunge pana departe in larg, sunt cateva "mini terase" pe ponton, unde poti sta sa bei ceva si sa mananci. La capatul lui sunt bancute si poti sta sa te relaxezi; atunci era gol, dar ma gandesc ca in plin sezon nu prea ai loc acolo. Liniste, vant si pescarusi, as fi stat acolo ore intregi, dar batea vantul foarte tare si era un vant rece, asa ca nu am rezistat mai mult de 30 minute. Ne-am intors pe mal si am cautat un loc unde sa mancam.

Am intrat in Restaurantul Terasa Taraneasca, am mers la etaj, pe terasa era foarte placut, nu batea vantul deoarece pusesera niste folii speciale pe tarasa. Am fost surprins placut ca era si un loc de joaca acolo, asa ca am putut lua masa linistiti iar cel mic s-a distrat si el. Mancarea bunicica si la un pret marisor, dar per ansamblu a fost ok.

Ne-am mai plimbat putin prin statiune si undeva pe la ora 16 ne-am urcat in masina si am plecat spre Bucuresti.

Statiunea pot spune ca e cea mai frumoasa de pe litoral. Am fost anul asta in toate statiunile, de la Mamaia pana la Vama Veche si este cea mai bine pus la punct. Ai locuri de distractie, restaurante si hoteluri pentru toate categoriile.

Trimis de bartaiomu in 13.09.14 10:00:34
Validat / Publicat: 13.09.14 14:53:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bartaiomu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 vedere de pe pontonul din mamaia.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia:

• pagină generată în 0.21848297119141 sec