ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2014
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Costinesti Reloaded

M-am intors in Costinesti dupa 12 ani de absenta si sincer sunt dezamagit. Nu am fost cazat aici (buna decizie) insa niste prieteni erau cazati si s-au plans ca nu au dormit mai deloc in cele 5 zile din cauza galagiei de la cele 2 discoteci, mi-au spus ca la un moment dat muzica se auze de la amandoua de nu puteai sa iti dai seama ce melodie era :).

Nu am mai recunoscut nimic din Costinestiul de altadata in afara de calea ferata si de acel peron. S-a construit mult si haotic, pensiuni si case multe, magazine si terase la fel de multe. Plaja murdara si plina de chistoace, peturi si cutii cu bere, iar apa era la fel de murdara. Nu-mi explic cum poti arunca chistoacele direct in mare.

Faleza aproape ca nu mai exista, s-au construit pensiuni si restaurante sau terase pana la nisip. Sunt locuri in care treci cu greu om pe langa om, iar statiunea este fooooarte aglomerata. Unde Neptun-Olimp si Jupiter erau aproape goale, in Costinesti nu puteai sa gasesti loc la masa. Am mancat la un impinge tava de langa discoteca tineretului si am mancat bine, cu 60 ron am mancat 2 adulti si un copil. Plin de copii si adolescenti, dar si oameni intre doua varste insa destul de putini. Pe bulevadrul cu mancare :), puhoi de oameni care cautau ceva rapid de mancare si multi oameni beti. Haos la trecerea pe langa discoteca tineretului, era ora 22, bubuiala ca la nebuni insa nimeni in fata ei.

Intr-un cuvant putin cam dezamagit de statiunea tineretului, s-a transformat intr-un haos total.

E bine de vizitat dar nu de cazat, din cauza muzicii si a aglomeratiei de nedescris.

Trimis de bartaiomu in 12.09.14 20:55:34
Validat / Publicat: 12.09.14 22:15:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bartaiomu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cris
[13.09.14 06:08:12]

@bartaiomu:

Revăzând după mulţi ani staţiunea în care am petrecut multe vacanţe frumoase în adolescenţă, am gândit exact ca tine. Însă când copilul meu a ajuns la vârsta la care eram eu îndrăgostită de Costineşti, am constatat că istoria se repetă. Atât pentru ea cât şi pentru colegii/prietenii ei, ,,la mare" înseamnă în continuare Costineşti. Altă opţiune nu este luată în calcul, pentru că acolo e distracţia.

Deci, concluzia mea este că staţiunea tineretului a rămas a tineretului, lor le place în continuare, exact cum ne plăcea şi nouă la 16-20 ani. Eu cred că staţiunea nu s-a transformat atât de mult, ci ne-am schimbat/maturizat noi. Nu ne mai plac atât de mult agitaţia, haosul, gălăgia, pe care adolescenţii încă le adoră. Pe ei nu îi deranjează muzica din discoteci, pentru că ei noaptea nu se odihnesc ci petrec în acele discoteci şi dorm ziua, când este linişte.

Vizitând însă staţiunea acum vreo 2 ani, pe la mijloc de septembrie, când se terminase agitaţia, am văzut şi altă faţă a ei, o faţă care mi-a plăcut. Era liniştită, curată, cu o plajă largă şi aproape goală.

bartaiomuAUTOR REVIEW
[13.09.14 07:56:01]

@pacurarcris: Ai dreptate, poate am imbatranit noi si din cauza grijilor si a vietii agitate nu mai vedem lucrurile frumoase pe care adolescentii inca le vad. Poate noua nu ne plac conditiile de acolo deoarece suntem trecuti prin viata si am vazut atat de multe locuri incat costinestiul ni se pare invechit si haotic, der pentru ei este un loc al distractiei si al evadatii. Pe la 18-20 de ani, nu conta decat distractia, ai dreptate .

crismis
[13.09.14 09:09:05]

@bartaiomuupa mine, nici de vizitat, nici de cazat... Poate doar de amintit frumos, ce-a fost Costinesti acum 20-25 de ani, dar asta poti sa faci si daca nu esti efectiv acolo.

bartaiomuAUTOR REVIEW
[13.09.14 09:14:04]

@crismis: , macar pentru copii nostri merita vizitat. Daca le place pot incerca si ei, daca nu le place, pot merge unde vor ei.

bartaiomu, crismis
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Costineşti: