ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2014
DIN: arad
ÎNSCRIS: 22.08.13
AUG-2014

Potential Risipit

Sa le luam pe rand. Locatia excelent amplasata, cu potential maxim, atat pensiunea cat si zona. O zona a Borsecului care incepe sa dea semne de viata, sa redevina ce a fost odata. Aer extrem de curat, curatenia orasului impecabila. Autoritatile cred ca au inverstit enorm in zona, parcuri, partii de sky, alei deosebit si extrem de bine intretinute, gazon/iarba tunsa. Doar cuvinte de apreciere pentru edili, atat in ceea ce priveste drumul de acces in statiune cat si atractiile din zona, atat cat am putut vedea noi in doua zile. Pe scurt merita un drum pana la Borsec, ai ce vedea si mai ales te poti relaxa.

Alt lucru imbucurator a fost ca a disparut vorbitul doar in ungureste. Am intalnit la tot pasul doar oameni care vorbeau in limba romana, chiar daca limba lor materna era maghiara. Progrese mari de la ultima vizita in zona. Bravo lor!

Revin cu ideea exprimata la aprecieri si anume faptul ca pensiunea are potential maxim, pacat ca nu e fructificat insa. Am observat ca firma, cred ca e un trust e din Iasi, cea care detine pensiunea si probabil de aceea administratorii nu se prea implica. Nu stiu asta, dar asta e concluzia generala. Oricum asta nu e foarte important. Important e ca ceea ce am gasit acolo lasa mult de dorit. Sa incepem cu personalul. ospatarii fac de toate, matura scarile, aduc mancarea fac curatenie in curte, totul in acelasi echipament de lucru, Adica haine, blugi si geaca de strada. Total inadecvat dupa parerea mea ca sa nu mai vorbim ca nu m-i se pare normal ca dupa ce lasa lopata/matura din mana sa imi aduca mancarea comandata. Sunt absolut convins ca nici nu s-a spalat pe maini... Alt aspect e legat de atentia personalului. De exemplu stau toti seara in restaurant, rad, glumesc, asculta muzica si se uita impreuna la filme in timp ce noi am stat zeci de secunde in dreptul barului sa comandam ceva de baut. Aici vorbim de ospatari, barmani si receptionere.

Curatenia insa e cel mai important aspect negativ pe care il audc in discutie. O mizerie de nedescris am gasit in baie. Mucegai, mirosuri pestilentiale, paianjeni in camera, praf la greu si extrem de multa mizerie. Si revin cu ideea ce pensiunea e frumoasa ca si constructie, camerele sunt spatioase, au balcoane mari spatii de parcare suficiente, priveliste mirifica. Ar trebui doar atentie la detalii si ar castiga foarte mult. Nu sunt carcotas, dar fiind o familie care calatoreste destul de mult in Romania am vazut ca se poate, iar expresia omul sfinteste locul se aplica foarte bine in multe cazuri, chiar si in zone nu atat de pitoresti ca in Borsec. Un alt aspect de care am fost dezamagiti e faptul ca nu aveau decat mancare clasica, gen pireu, cartofi praziti si nelipsitele gratare. Ne-am fi bucurat sa gasim aici preparate specifice zonei si chiar unele specialitati unguresti. Stim ca au o traditie in ceea ce priveste arta culinara si daca nici in inima maghiarimii nu poti manca ceva specific e putin dezamagitor. Preturile nu sunt exagerat de mari dar nici mici la cazare. Am platit 120 ron camera cu trei paturi. Fara mic dejun. Care e chiar scump dupa parerea mea pt un mic dejun clasic. Adica o omleta, un cascaval pane, o cafea o apa minerala si putin salam 52 ron...

Iar la plecare am cerut factura tocmai pentru a demonstra ca am fost cazati acolo in cazul in care cineva considera acest comentariu neconform cu realitatea si alta surpriza: nu pot oferi factura... doar un bon de casa pe care dupa multe explicatii s-a hotarat sa il si stampileze. Pacat. Mare pacat. Poate se va schimpa totusi ceva deoarece in plimbarile noastre prin statiune am vazut ca exista si altfel de pensiuni si alt fel de servire a mesei si altfel de atentie acordata clientilor. Dar asta e alta poveste.

Trimis de tani in 08.09.14 17:31:23
Validat / Publicat: 08.09.14 18:59:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC.

VIZUALIZĂRI: 2225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 baie
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

[08.09.14 17:54:57]

tani