Rixos Premium Tekirova

înscris/ă în 07.07.09
JUL-2014
REGIM MASĂ UAI

Sejur frumos si relaxant

M-am hotarat sa scriu cateva impresii despre sejurul nostru la Hotelul RIXOS PREMIUM TEKIROVA, din perioada 08-15.07.2014

Transportul s-a facut cu avionul, zborul a decurs OK, fara incidente si in conditii bune, cu AIR BUCHAREST.

Datorita faptului ca hotelul este situat in regiunea Kemer, transportul de la aeroport la hotel a durat aproximativ 2 ore, ceea ce a reprezentat un oarecare dezavantaj atat la sosire, cat si la plecare.

Am ajuns la hotel in jurul orei 11.30, si desi am fost"atenti" cu cei de la receptie, cazarea s-a facut dupa ora 14.30, in conditiile in care dupa noi au venit foarte multi rusi si au fost cazati inaniea noastra. Trebuie sa va spunem ca in hotel erau cazati peste 80% rusi iar la receptie nu se vorbea decat ruseste sau turceste. Ne-a fost foarte greu sa gasim pe cineva care sa vorbeasca engleza.

Un mare dezavantaj al acestui hotel este acela ca nu au camere triple. La ei conceptul de camera tripla este similar cu cel de dubla, respectiv 2 paturi single si o canapea mica transformata in cel de-al treilea pat. In conditiile in care baiatul noastru are 17 ani si 1.78m, va dati seama ca nu putea incapea intr-un astfel de pat. Dupa foarte multe discutii si dupa 2 zile de insistente, ni s-a adus o saltea mai mare pentru cel de-al treilea pat. Asta a fost tot ce ne-au putut oferi., in conditiile in care noi am platit o camera tripla, pentru 3 adulti.

In rest, camera desi mica era curata, barul se umpleat zilnic cu apa, bere, sucuri, alune, chipsuri; curatenia se facea zilnic, prosoapele erau schimbate in permanenta.

Piscinele sunt multe, pe toate gusturile, sezlonguri foarte comode si arhisuficiente. Cu cateva zile inainte sa ajungel noi s-a inaugurat un parc acvatic cu topogane pentru toate varstele, de la cele pentru copii foarte mici pana la cele adevarate pewntru adultii cu dorinta de adrenalina. Un mare plus il reprezinta faptul ca prosoapele de la piscina si mare putea fi schimbate oricand, erau la discretie.

Pentru copii este raiul pe pamant. Au tot ce le trebuie, de la casute din povesti, piscine, pana la restaurant special, aprovizionat cu tot felul de legume si fructe, blendere pentru supe si piureuri, masute speciale pentru ei si angajati care se ocupau de distractia celor mici.

Resortul este imens, foarte bine intretinut si dotat cu tot ce trebuie pentru un sejur relaxant. Barurile sunt nenumarate si dotate atat cu bauturi locale cat si cu cele de import, de buna calitate. Un plus fata de celelate hoteluri unde am fost este cafeneaua, unde se serveau diferite specialitati de ceai si cafea, extraordinar de bune si elegant prezentate, demne de un hotel de 5 stele.

Mancarea a fost buna, variata, era imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul fiecaruia. Erau preparate din carne de pui, miel, oaie, peste, foarte multe tipuri de fructe, prajituri, baclavale, inghetata, etc...

Sunt si 8 restaurante "a la carte". Noi am fost la cel italian si turcesc, unde a fost OK, cu un plus pentru cel turcesc

In ceea ce priveste entertainment-ul, va pot spune ca pe timpul zilei era aproape inexistent. In schimb cel de seara a fost super bun. Au fost multe momente de circ, dans si muzica live, de foarte buna calitate. Am avut si celebra baie cu spuma, pe plaja Totul a culminat cu seara in care am fost dusi cu autocarele la un alt hotel din grupul RIXOS din Kemer, unde am asistat, gratuit, la un super show 'CIRQUE DE SOLEIL".

Plaja este cu pietris, foarte incomod si unde aveti nevoie de papuci speciali. Apa se adanceste destul de brusc, la aproximativ 3 metri de mal. Exista si ponton precum si bar pe plaja si frigidere cu bauturi, inghetate, etc...

Despre personalul hotelului, va pot spune ca este relativ OK, nu foarte amabili, dar nici nepoliticosi, iar faptul ca nu stiu engleza reprezinta un mare dezavantaj.

Per total a fost un sejur relaxant, cu multe plusuri dar si cu cateva minusuri, pe care vi le-am prezentat, sperand sa fie de folos celor care vor dori sa mearga la acest hotel

Impresii încărcate de ecaterina_t in 03.09.2014 22:54:44

Validat / Publicat: 03.09.14 23:34:02

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: LARA-Delphin Palace Deluxe
  • Alte destinații turistice prin care a fost: spania, grecia, bulgaria, Cehia, Belgia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ecaterina_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 12 voturi) nota2

- Ricone
[05.09.14 18:43:38]

@ecaterina_t: As dori sa stiu daca exista Internet WI-FI in camere, daca este free si daca semnalul este bun... Multumesc anticipat.

- cloverina
[08.09.14 21:58:37]

Răspund eu anticipat: există wifi gratuit și în camere, dar în unele părți merge mai bine, în altele mai puțin bine. Pentru o rețea de socializare merge :)

Acum vreau să o "combat" puțin pe doamna Ecaterina. Programul artistic nu are cum să fie inexistent, cât timp la ora 10 se deschide barul cu muzica și apar entertainerii. Se începe cu kangoo jumps, sunt 2 concursuri pe zi, unul dimineața, altul după-masa, unde entertainerii chiar te roagă să participi. Se joacă polo, se dansează, se face Aqua gym. Zilnic!

Noi am stat până pe 9 iulie, deci am prins aceeași perioadă din sezon.

Într-adevăr, la mare nu este program artistic, ci doar oameni care te îmbie la sporturi nautice sau la masaj (toate contra cost).

Dar la piscină, de la 10 până seara (noaptea) nu mai "scăpai" de entertaineri. Te întrebau de unde ești, dacă vrei să te joci, dacă te simți bine, ce program ai diseară. Într-adevăr programele artistice de zi nu se compară cu cele de la rixos sungate de anul trecut, când animatoarele dansau aproape goale pe marginea piscinei, iar spuma era în vogă. Dar cred că depinde și de perioadă și de noroc...

- ecaterina_t
[08.09.14 23:18:28]

@Ricone: exista Wi-Fi, foarte bun in holul hotelului si mult mai slab in camere. Va doresc sejur placut, daca ati ales acest hotel.

- Ricone
[09.09.14 07:44:46]

@ecaterina_t: Multumesc pt. raspuns, sper ca si vremea sa tina cu noi, avem sejur in perioada 20-27.09.2014. Din punctul de vedere al excursiilor ce se organizeaza, ce-mi puteti recomanda? ... Inca odata multumesc anticipat.

- ecaterina_t
[09.09.14 18:57:24]

@Ricone: daca aveti bilet luat prin agentie o sa va propuna reprezentantii acesteia tot felul de excursii. Eu va spun sincer ca nu am mers in nicio excursie datorita faptului ca eram obositi si doream sa ne relaxam, pur si simplu.

Publicitate    [27.06.19 02:23:37]