Pensiunea Ileana Petreuș

înscris/ă în 22.08.14
AUG-2014
REGIM MASĂ DP

Un concediu de vis

Dupa ce ani buni am tot amanat sa mergem in Maramures, anul acesta nu am mai ratat aceasta destinatie si bine am facut.

Ne-am cazat la Ileana Petreus din Poienile Izei (4 adulti- eu, sotul, fiica noastra si prietenul ei; 2 camere), unde gazdele ne-au oferit cel mai frumos concediu. Ileana si Mihai, gazdele noastre, sunt doi oameni simpli, modesti, extrem de ospitalieri, de o veselie debordanta (in ciuda volumului de munca).

Inca de la sosire ne-a impresionat primirea calduroasa.

Ileana (ca doar ea era acasa) ne-a imbratisat pe toti, de parca am fi fost rude sau cei mai buni prieteni.

Totul a fost minunat: peisajul, obiectivele turistice (manastiri: Barsana, Botiza, Peri; Cimitirul vesel; Cascada cailor etc), oamenii din zona. Sa nu uitam de "tonele" de horinca si afinata sau de mancarurile gatite cu drag de "tanti Ileana", doar cu produse din gospodaria proprie, toate delicioase si in cantitati imense: "zama" acra, supa cu taietei de casa, ciorba de perisoare, gulas, sarmalute, ardei umpluti, clatite care puteau fi rulate cu miere si 3 tipuri de gem-capsuni, prune, caise, papanasi, placinte cu gem si branza dulce, cornulete si alte prajituri de casa.

Unicul tel al gazdei era sa ne faca sa ne simtim bine, sa nu ne lipseasca nimic si sa ne satisfaca orice pofta culinara. "Tanti Ileana" e o bucatareasa desavarsita, care pe langa ingredientele clasice, pune in bucatele sale FOARTE MULT SUFLET.

Intr-una din seri, gazdele ne-au adus la pensiune ceterasii, care ne-au incantat auzul si sufletul, ocazie prielnica pentru a imbraca si noi costumele traditionale maramuresene, puse la dispozitia turistilor.

Asa am petrecut noi un concediu de neuitat, pe care o sa-l repetam ani multi, de acum incolo. Multumim pentru tot gazdelor, care daca ar exista un concurs al pensiunilor, ar castiga detasat.

"Doamna profesoara" si familia.

Impresii încărcate de Cucu Mihaela in 25.08.2014 12:00:10

Validat / Publicat: 25.08.14 14:43:57

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Cucu Mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 7 voturi) nota2

[25.08.14 14:43:40]

@Cucu Mihaela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.