ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
DEC-2008

Mariazell

Daca vara putem sa visam la soare, mare, lenevit pe nisipul auriu... ei bine iarna nu ne poate fugi gandul decat la zapada! Si cum in zona noastra zapada se cam lasa asteptata de cateva ierni... ne-am gandit sa ''fugim''cateva zile la munte in Austria. intre Craciun si Anul nou! Dar unde anume? Sa nu fie si nici prea departe si nici prea scump!

Si... dupa ce tot il supar pe ''Google''... de i-am rapit sarbatorile... cu intrebarile mele... gasesc raspunsul; Mariazell! La 150 de km sud de Viena... perfeeeectNu doream skii, doar cateva zile de relaxare in care sa ne plimbam, sa respiram aer curat si sa descoperim locuri noi!

Mariazell este un orasel pitoresc, renumit pentru sporturile de iarna, dar si cel mai important loc de pelerinaj din Austria, deoarece in basilica construita in secolul al 16 lea se afla statuia fecioarei facatoare de minuni. Este locul in care Papa isi petrece numeroase vacante.

In apropierea oraselului se afla Lacul Erlaufsee. Orasul se afla in valea Salza, printre Alpii Styrieni. Daca am fi dorit sa schiem, era1 telecabina, respectiv 2 teleschiuri si telescaune modernizate recent, iar partiile erau late si bine intretinute in toata regiunea de schi.

Am locuit la o pensiune a unor pensionari, cu 35 de euro pe noapte cu mic dejun inclus. Am fost multumiti de conditiile oferite, si-am ramas impresionati de amabilitatea lor, chiar daca ei nu vorbeau deloc engleza, am reusit sa comunicam fara sa fie nevoie de prea multe cuvinte.

Am stat doar 3 zile in care vremea a fost placuta, am facut plimbare la lac, am urcat si cu telecabina, am mai facut cumparaturi, deoarece era perioada reducerilor. Si -am avut zapada ''proaspata'' din belsug!

Trimis de georgiana in 06.12.09 23:30:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 ICHEBANA in centrul orasului

Costi
[18.12.09 10:40:38]

Într-adevăr, cred că l-ai supărat cam mult pe Google, de atâta copy-paste.

"Tot aici am gasit partia de sanius cea mai bine amenajata din regiunea Steiermark, pe care putem aluneca chiar din varful muntelui, pana la baza partiilor, cu viteze extreme, in curbe inclinate, dar totusi in siguranta maxima.

Iar in varful muntelui am gasit turnul panoramic al statiunii de unde se deschide o priveliste fantastica pe statiunea invecinata Gemeindealpe-Mitterbach, dar si pe Erlaufsee, respectiv pe varful Otscher. "

Exact aşa scrie şi pe:

http: //www. skimania. ro/schi-Austria-statiune-Mariazeller-Burgeralpe-187. html

sau pe:

http: //www. romantictravel. ro/travel/RO/SKI-AUSTRIA-1-1272/REGIUNEA-SALZBURG-1-1274/Mariazell-3-1321. html

sau pe:

http: //www. revelionaustria. ro/mariazell. html

[18.12.09 11:40:39]

Trebuie sa recunosc ca sunteti mai buni decat mine (sau in orice caz aveti mai mult timp ca mine) in descoperirea unor astfel de lucruri.

Cum am scris si la sesizarea anterioara a aceluiasi user: gasesc NELALOCUL LOR aceste imprumuturi daca ele nu sunt delimitate prin apostroafe si precizata sursa.

Consider insa ca ar fi nedrept ca pentru doua paragrafe sa retrag punctele si/sau sa aplic sanctiuni suplimentare. Las la latitudinea voastra eventuala diminuarea (prin malusuri) a punctajului acestui review.

In acelasi timp, sper sa nu mai vad aceasta practica in impresiile care vor fi scrise pe viitor de nimeni. Nu voi mai fi nicidecum la fel de tolerant.

crinna
[18.12.09 15:10:34]

eu cred ca doar muriti de ciuda !!!! Bravoo GEORGIANA ,imi plac toate povestiile tale

[18.12.09 15:43:14]

da, da, da, eu mor de ciuda....

pasajele de aici mi se par si mai grave.... pentru ca nu sunt date istorice, sau lucruri de genul asta din care sa spunem te inspiri. Ci sunt IMPRESII ale unor turisti care au fost acolo! sau o descriere dintr-o oferta turistica!!!! Chiar si cand vorbesti despre o partie de sanius simti nevoia sa te inspiri?

WBM?? si aici gasesti ca tb sa fii ingaduitor? Cum se face ca ajungi pe locul 6 cu "n" texte dovedite copiate, cu peste 65 mii de puncte acumulate din poze!!!!!, iar altii ca Chrismo, Pami, Milli sunt in afara topului pt ca scriu cu cuvintele lor si nu incarca poze cu nemiluita, sa nu mai spun de MirelaB sau lizuk intrecute de Georgiana. ! Care dintre acesti utilizatori este mai util sau nu comunitatii?? Sunt convins ca daca nu limitai nr de poze la 30, Georgiana depasea mia de poze si era de mult pe locul 1.

[18.12.09 18:22:51]

molko: exagerezi GROSOLAN cu [n] "reviews-uri copiate". Corect este "unele reviews-uri care contin portiuni copiate". ESTI DE ACORD????

Iar in ce priveste acele portiuni decizia mea a fost, de la caz la caz: unele sunt nesemnificative si nu se ia alta masura in afara de avertisment, iar in altele, cand le-am gasit semnificative, am retras punctele.

Repet si aici: nu mi se par "mai grave" sau "mai putin grave" nici aceste greseli, le vad ca ACEEASI si unic greseala, din trecut. Daca as fi depistat-o mai devreme si as fi vazut recidiva, ar fi fost ALTCEVA.

Si - nu in ultimul and -scopul acestui site nu este cel de "jandarm al copyright"-ului. Nu pentru aceasta l-am creat. Ce imi doresc eu pe acest site sunt informatii utile care sa poata fi de folos altora. De fapt, respectarea copyright-ului are foarte putine sanse sa fie preocuparea mea nr 1, atata timp cat nu afecteaza pe nimeni si - in primul rand - nu defavorizeaza alti participanti la concurs (ACESTA e cel mai prioritar si mai important lucru care trebuie respectat in aceasta privinta. ). Si care sa respecte regulile si legile, bineinteles- dar ca ultima prioritate, in subsidiar, nu ca un scop in sine, ce dreaq!!! Daca cineva imi dovedeste nerespectarea acestui principiu al copyright-ului, iau bineinteles masurile necesare si atat - la fel ca orice site cu continut incarcat de utilizatori, pur si simplu nu se poate verifica individual fiecare continut incarcat.

Ma dezamagesti, sincer, prin prin inversunarea care-ti intuneca judecata si aprecierea obiectiva a situatiilor. Ma rog, m-am lamurit, DIN PACATE, si in ce te priveste.

[18.12.09 18:37:29]

si tu ma dezamagesti cu INVERSUNAREA cu care aperi unele copii aberante cum este cazul celui de fata. Sunt DE ACORD, "unele portiuni sunt copiate", multiple... vreo 5 date exemplu azi, dar cele de la reviewul de fata sunt deja grosolane. NU EXISTA SCUZA PT ASA CEVA. Si ca sa nu fii nevoit sa-mi acorzi cartonas galben pt ca EU tratez pe cei care fura cu aceeasi moneda, iar tu nu esti de acord cu asta in functie de afinitatile tale personale, iti spun ca mi-ai taiat tot elanul, si ca ma las pagubas. Am avut aceeasi inversunare pt toti cei care au recurs la astfel de metode: absolut toti... incepand cu primele (adrian, alexandruduma) si terminand cu cele de azi. din pacate tu ai fost pt unii muma si pentru altii ciuma, iar pasajele de regulament discutate pe forum au fost doar vorbe-n vant.

Pacat, ma simteam bine aici si credeam ca poti fi un arbitru corect, daca tot ai pornit concursul. Si aici nu e vorba de mine (oricum georgiana e muuult in fata mea, si nu tind sa-i iau locul) ci de o comunitate in care unii joaca corect iar altii nu!

Bafta in continuare, insa pe mine m-ai pierdut de "client". Am judecata limpede, te asigur!

[18.12.09 18:47:07]

iar in plus, ma astept la un mail in care sa-mi explici, daca timpul iti va permite, in ce fel te-ai lamurit in ceea ce ma priveste. Mi se pare o exprimare MAI MAULT DECAT NEPOLITICOASA, superioara si persiflanta la adresa unui om care si-a pierdut ceva timp pe site-ul tau din vara si pana acum. cred ca meritam putin mai mult respect. ATAT!

[18.12.09 18:49:25]

NU ESTE adevarata afirmatie c-am fost "cu unii muma, cu unii ciuma". Fiecare a primit tratamentul pe care in opinia mea IL MERITA. Sunt de parere ca faci erori GROSOLANE de rationament SI in acest caz. Cei pedepsiti au primit acele pedepse pentru review-uri copiate INTEGRAL si cu NERUSINARE de pe alte site-uri. In cazurile recent reclamate de tine, ponderea portiunilor incriminate este DEPARTE de a atinge macar 50%!! Iar acolo unde ponderea a fost cat de cat semnificativa, au fost luate masurile necesare.

Desi consider ca am gresit acordand credit mai mare judecatilor tale, acest lucru nu ma impiedica personal sa-ti citesc cu interes (si in unele cazuri chiar cu placere) postarile. In mod PUR LOGIC si lipsit de orice ipocrizie, nu vad nici un motiv pentru care sa NU consider prezenta ta ca utila si benefica site-ului, dar hotarirea de a pleca sau ramane iti apartine in totalitate si nu doresc sa ti-o influentez in niciun fel.

Sunt insa personal 1000% convins ca odata, candva, la rece si cu mai multa maturitate judecand lucrurile, nu ai cum sa nu-mi dai dreptate in aprecierile si actiunile mele.

[18.12.09 18:55:32]

Stii prea bine la ce ma refer cu "m-am lamurit" - din discutiile de pe forum reiese cred destul de clar ca gaseam parerile tale ca pertinente si echilibrate, de aceea aveau o importanta mai mare pentru mine decat cele ale celorlalti.

M-am lamurit ca am suprapreciat capacitatea ta de apreciere obiectiva a lucrurilor. Sa folosesti o distorsionare intentionata a evidentei precum "n reviews-uri copiate" e... din punctul meu de vedere incompatibil cu capacitatile, echilibrul si caracterul obiectiv pe care subconstient ti le-am atribuit.

Foarte putina lume e oricum capabil de asa ceva. Asta e tot.

[18.12.09 18:57:02]

ok,