ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2009
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2009

Cheile Nerei, primavara..

Bois Profond

Am fost in 2 mai la Cheile Nerei! si... ne-am intors obositi, dar fericiti! Am fost doar o zi, dar cu siguranta, e una dintre zilele care ne vor ramane vii in memorie! Sa incep cu inceputul; drumul. Din Tmisoara spre Moldova Noua, dupa Racajdia, se face un drum la stanga. ce duce la Sasca Montana. Ar fi 17 km, drum destul de bun, dar dupa 10 km la stanga se face un drum catre Rezervatia naturala Cheile Nerei-Beusnita, dupa o statie de pompare, alba, iar in dreapta e un gater. Intrarea in rezervatie costa 5 lei de persoana.

Va sfatuiesc sa mergeti cu masina pana la pastravarie, adica 5 km, nu ca noi, care am facut pe ''vitejii'' si am mers intr-o zi 20 km si acum... nici nu vreti sa stiti ce febra musculara avem... tot de acolo, la intoarcere puteti lua pastravi cu 15 lei kg. De acolo, dupa o jumate de ora veti ajunge, prin padure, drum ok, la Lacul Ochiul Beiului, care nu va spun cum arata, nici ce culoare are, ca sa va fac curiosi... va zic doar ca are 3,60 m adancime... ca e inconjurat de brazi ce se reflecta in lac si ca... are o legenda... balcanica... pe care nu o uiti usor, si care te trimite cu gandul la adevarata dragoste... De acolo, la dreapta, e o poteca faina ce te duce in sus la Cascada Beusnita, drum ce dureaza tot o jumate de ora si este la fel de frumos ca cel de la lac. Imi pare rau ca ma grabesc acum, dar sper ca voi reveni candva cu niste poze... In rest ce sa va mai zic... multi, foarte multi turisti... si din zone mai indepartate ale tarii, multi cu cortul, altii s-au cazat in Sasca montana si in Sasca Romana... multi din Bucuresti...

Am fost si la Manastirea Nera, in Sasca.

Mai era o cascada foarte frumoasa, inainte de pastravarie, pe partea dreapta - La Vaioaga - se numeste... Ar fi mai fost multe de vazut... cele 7 tunele, drumul in Chei, la Cantonul Damian. La Carlige... la Lacul Ochiul Dracului, dar noi ne-am limitat doar la acestea.

De la intrare in rezervatie, deci, chiar la Podul Ochiul Beiului, un drum face la stanga, spre pastravarie, accesibil cu masina, iar un altul la dreapta spre Cheile propriu zise, Cantonul Damian si ''La Carlige''. Se poate merge cu masina, dar cu mare atentie, drumul e un pic mai dificil ca cel de la pastravarie, dar este foarte frumos; in stanga stanca, in dreapta navalnica Nera!

Tunelele, 7 la numar, sunt la 5 minute de pod, fac legatura intre sat si Chei, sunt sapate de mana omului, pentru a scurta drumul. Ar mai fi acolo de admirat si Sfinxul Nerei, profilul unui om cu nas coroiat si cu gura intredeschisa, creatie neintentionata a celor ce au dinamitat stanca pentru a face poteca.

Alte obiective ar mai fi' Cheile Susarei si Cascada Susarei, Crucea de fier si Crucea Osmanului si Lacul Dracului. Despre vipere, nici pomeneala, nu am intalnit nici macar... o tarantula.

Cazarea se poate face la o pensiune din Sasca sau cu cortul. In alti ani am incercat ambele variante, acum insa... dat fiind faptului ca am luat cu noi si catelusa am hotarat sa ne intoarcem seara acasa, sa nu intampinam probleme la cazare din cauza ei si nu aveam de mers decat doar 3 ore pana acasa.

Va recomand cu drag acelora care iubesc muntele sa nu ocoliti aceasta zona, e cu adevarat deosebita de altele... in primul rand prin vegetatia pe care o intalnim acolo, apoi prin albastrul acela pe care il puteti admira la Lacul Ochiul Beiului, pentru cele 7 tunele si pentru cheile propriu zise!

Trimis de georgiana in 06.12.09 21:16:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SASCA MONTANĂ. A mai fost în/la: e greu sa scriu....

VIZUALIZĂRI: 6888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Venind dinspre Timisoara.

[07.12.09 13:35:58]

Mutat impresiile Georgianei intr-o rubrica noua, dedicata -- era incorect sa figureze la "Pensiunea Cheile Nerei", pentru ca NU este vorba despre aceasta pensiune in review-ul ei.

Mutat deasemenea si fotografiile incarcate de ea in aceasta noua sectiune.

raduu1972
[07.12.09 20:04:21]

frumos, foarte frumos, cum ajung acolo? te rog sa-mi raspunzi

georgianaAUTOR REVIEW
[07.12.09 21:03:38]

Poti ajunge in doua moduri. Era mai simplu daca imi spuneai din ce zona vii. Presupun ca nu vii din nord, ca atunci iti era folositoare descrierea mea, prin Timisoara. Atunci daca vii pe la Orsova e simplu... continuind drumul pe la Cazane, vezi si ''Chipul lui Decebal ''sapat in piatra... pana ajungi la Moldova Noua, iar de acolo, nu mai e asa de mult, va trebuie sa cauti indicator de Oravita, dar inainte de a ajunge acolo, cu 13 km va trebui sa virezi la dreapata, spre Cheile Nerei. Multumit de raspuns?

Cristian_h*
[16.12.09 22:54:44]

"Despre vipere, nici pomeneala, nu am intalnit nici macar... o tarantula"

Ei bine ati avut noroc, cred ca este vorba si de perioada. Eu am fost la sfarsit de august, am campat la intrarea in chei in partea de sud si pe o distanta de cativa kilometri ne-am intersectat cu 4 sau cinci serpi (nu stiu daca erau vipere sau nu). Am campat pe o pajiste linga un copac care avea la radacini multe vreascuri de jur imprejur, in idea ca le vom folosi la foc - acolo se adapostise un sarpe la numai 2 metri de corturile noastre,...Am renuntat la ultimele 2 zile.

Stand de vorba cu stapanul pajistei ne-a spus ca in unii ani sunt mult mai multi serpi decat in alti ani, nu stia de ce, asa ca atentie!!!

Cristian_h*
[17.12.09 19:26:06]

in schimb daca sunteti atenti si nu suferiti de frica exagerata fata de aceste reptile (in fond noi suntem musafirii nepoftiti, locul este unul deosebit prin salbaticie, liniste si spectaculozitatea cheilor!

webmasterXY*
[17.12.09 19:51:44]

Atasat "cantarile naturii" la review-ul Georgianei.

alba.ca.zapada
[04.04.10 20:41:08]

si noua ne-au spus k s-ar putea sa ne intilnim cu viperele de aceea nu am mai mers la lacul ochiul beiului

dar... va exista o data viitoare si poate in gasca vom avea mai mult curaj

alba.ca.zapada, Cristian_h*, georgiana, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cheile Nerei: