ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2014

Ce surpriza placuta!!!

Cautam o cazare in Sovata sau in Praid pentru 3 nopti si eram cat pe ce sa renunt la a mai cauta cazare in zona deoarece totul era ocupat atunci cand sunam pentru rezervare... Totusi zeita Fortuna si-a intors fata catre mine si, pe un anumit site, am dat de Casa Băeș.

Pozele locatiei erau incantatoare asa ca am sunat direct la proprietari si am vorbit cu d-na Anca Băeș, care se ocupa de rezervari si de relatia cu turistii.

Am avut noroc sa gasim o camera cu 4 paturi libera si am rezervat-o prin telefon, fara nici un fel de avans.

As vrea sa subliniez de la bun inceput ca aici, la Casa Băeș, este o casa de oaspeti si nu o pensiune. Deci nu va asteptati sa aveti personal care sa va serveasca, restaurant cu bar si alte lucruri de genul asta. Este o casa de oaspeti, care are disponibile spre inchiriere 9 camere (in a 10-a stau proprietarii, d-na Anca si d-l Liviu Băeș, doi oameni de toata isprava) si care pune la dispozitia musafirilor cazati aici urmatoarele:

- o bucatarie complet utilata, incepand de la pahare, vesela, prajitor de paine, aparat de cafea unde cafeaua (si ceaiul) sunt dimineata din partea casei

- cuptoare pentru gatit (din care unul vintage, marca Bosch, extrem de dragutz)

- un gratar situat sus in foisor unde fiecare oaspete poate gati ce vrea

- o terasa la etaj care incojoara practic casa, cu multe mese unde se poate lua masa sau poti sta pur si simplu sa te relaxezi, avand si numeroase fotolii, canapele, scaune tip balansoar, etc.

- la parter, vis-a-vis de bucatarie este o camera foarte mare, un living practic, dotat cu canapele si fotolii si in care copii se pot juca in interior si unde sunt o groaza de jucarii puse la dispozitia copiilor. In acest living se afla si un televzor LCD cu diagonala mare unde daca se vrea sa se vizioneze ceva, se poate face asta (atata timp cat copii nu se joaca in respectiva camera, altfel nu te intelegi "om cu persoana")

- pe hol la etaj sunt canapele si fotolii si chiar o mica biblioteca, plina cu carti si daca va este dor sa stati doar cu voi si cu o carte, o puteti face

- intregul mobilier de pe holurile de la etaj si de la parter este clasic si cu un specific "de Ardeal" vechi...

- la subsol se afla o alta camera in care este o masa de ping-pong, o mini-masa de biliard si una de fotbal de masa, un stepper si o bicicleta eliptica

- afara, un loc de joaca pentru copii foarte spatios, practic o pajiste in lateralul casei unde sunt puse un balansoar, doua tobogane de copii, o trambulina

Am incercat mai sus sa sumarizez "asset"-urile aceste case de oaspeti situata intr-o locatie superba din Sovata-Bai, dar acum imi dau seama ca de fapt punctul forte al ei este locatia unde este amplasata: intr-o zona linistita, la iesire dintr-o padure si departe de strazile din Sovata-Bai care in perioada in care am fost noi aici am avuzt senzatia ca am aterizat in Eforie Nord, in plin sezon! Nu credeam ca Sovata este o statiune atat de cautata si aglomerata, dar niciodata nu este prea tarziu sa inveti lucruri noi...

Voi explica in detaliu cum se ajunge la Casa Băeș, deoarece eu am avut ceva dificultati pana am gasit-o, fiind o locatie mai retrasa si ajungand acolo la ora 10 seara:

- de la sensul giratoriu din dreptul hotelului Danubius se face stanga in sensul giratoriu si se urca pe strada cu sens unic si se merge pana cand se intalneste hotelul Szeifert. Chiar inainte de hotel Szeifert se face o strada in panta la dreapta. Se merge pe aceasta strada pe portiunea asfaltata pana cand se vede pe dreapta vila Ligia si acolo se face dreapta pe drumul forestier. Se continua pe acel drum, lasandu-se vila Ligia in stanga si se mai merge cca. 500 de metri, pe un drum care nu este o incantare pentru masina si la un moment dat se iese din padure si prima cladire care se vede in fata este Casa Băeș.

Casa Băeș dispune si de o parcare care poate gazdui cca. 4-5 masini, dar exista spatiu pentru a lasa masina in siguranta si in afara parcarii deoarece nu se circula pe acel sector de drum pietruit, fiind o fundatura.

Camera in care am fost cazati (nr. 6) a avut 4 paturi, dupa cum spuneam la inceput, doua single alaturate si doua suprapuse. De asemenea dispune de un mic balconas cu o vedere superba. Geamurile si usa de la balcon sunt din termopan in culoarea lemnului si singurul lucru care le-a lipsit a fost o plasa contra insectelor care chiar este necesara deoarece seara, daca lasi geamul deschis si cu lumina aprinsa in camera, in camera intra tot felul de insecte atrase de lumina.

Am facut poze si la una din camerele cu 3 paturi, camera nr. 3, care avea chiar doua balcoane, unul mai mic pe o latura a casei iar celalalt, mai mare, pe o alta latura.

Paturile din camera au fost comfortabile si am dormit OK in ele; un singur cusur le-am gasit si anume faptul ca saltelele scartaiau zdravan noaptea cand te rasuceai in pat. Poate asa a fost doar cu cele din camera in care am stat noi, nu stiu cum se prezinta saltelele si in celelalte camere...

Ca si locatie, Casa Băeș nu este chiar departe de centrul statiunii Sovata-Bai. In cca. 15-20 min. de mers lejer pe jos se ajunge la lacul Ursu si la terasele din centru.

Pentru a ajunge pe jos la parcul Aventura de la lacul Tivoli (Tineretului) de la Casa Băeș se parcurg cca. 3 km, o plimbare care se poate face in aproxmativ 40 de minute.

Concluzia este una singura (cel putin pentru noi): aceasta locatie superba, gospodarita si ingrijita de acesti oameni deosebiti, Anca si Liviu Băeș, este un loc in care cu siguranta noi vom reveni in anii urmatori si merita a fi recomandata pentru ca si altii sa se bucure de ea si de locatia superba in care este amplasata.

Coordonatele GPS exacte ale Casei Băeș sunt:

- N: 46.59999

- E: 25.07841

Trimis de Catzus in 21.08.14 23:05:12
Validat / Publicat: 22.08.14 09:16:23

VIZUALIZĂRI: 3855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 O alta latura a terasei

[22.08.14 08:23:44]

Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

[22.08.14 08:25:35]

Foarte bună recomandarea.

Numele (cu diacritice ro) pare să fie "Casa Băeş" - poţi confirma?

CatzusAUTOR REVIEW
    [22.08.14 10:18:00]

@webmaster:

Da, exact este Casa Băeş, dar eu nu am stiut cum sa scriu cu diacritice...

Puteti modifica si in text-ul review-ului numele corect?

Multumesc!

Corectat.

izabiza
    [31.07.15 07:44:00]

@Catzus - Pozitionarea superbă! Putem afla ceva și de tarife?

[31.07.15 08:02:46]

@Catzus - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

CatzusAUTOR REVIEW
    [31.07.15 20:12:04]

Buna @izabiza -

Noi am dat anul trecut in August 180 Ron/noapte/camera cu 3 paturi, doar cazare. Micul dejun nu se asigura, fiecare se gospodareste singur, avand acces la o bucatarie extreme de bine utilata. Cafeaua de dimineata insa este din partea casei si este facuta la filtru, f. buna.

izabiza
    [01.08.15 05:55:36]